Hitler

Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya-Macaristan’da doğdu. 30 Nisan 1945 yılında Berlin’de öldü.  Nazi politikacı ve  Avusturya kökenlidir. Siyasetçi olmasının yanı sıra bir asker, yazar ve ressamdı. Hitler’in ailesi Bohemya sınırındaki Aşağı Avusturya Waldviertel’den geldi . Ebeveynleri gümrük memuru Alois Hitler (1837-1903) ve üçüncü eşi Klara Pölzl (1860-1907) idi.  Adolf Hitler’in büyük kardeşleri Gustav (1885-1887) ve Ida (1886-1888) doğumundan önce öldü. Üç küçük kardeş Otto (* / † 1892, sadece altı günlük), Edmund (1894-1900) ve Paula (1896-1960) idi. Otto’nun doğru yaşam verileri sadece 2016 yılında belirlendi. Hitler’in iki eski üvey kardeşleri Alois Genç ve Angela Hitler babasının ikinci evliliğindendir. Annelerinin ölümünden sonra Hitler’in ebeveynlerinin evinde büyüdüler. 1923’ten beri Hitler, kökeniyle ilgili bazı ayrıntıları gizli tuttu. 

Tahsili ve Gençliği

İlk tahsilini, doğmuş olduğu kasabada yapmıştır. Orta tahsilini ise Linz kentinde başlamış ve 1. sınıfı tekrar okumak zorunda kalmıştır. Babasıyla o dönem, babasının devlet memuru olmasını istemesiyle arası bozulmuştu. Çünkü; Hitler ressam olmak istiyordu. Genelde sevmediği derslere karşı ilgisizdi. 1. Dünya savaşından önce 2000’in üzerinde çizdiği resim olduğu bilinir.

13 yaşındayken babasını tüberküloz nedeniyle kaybetmiştir. Daha sonrasında ağır bir ciğer hastalığı geçirmiştir. Bu nedenle bir yıl civarında okuldan ayrı kalmış, ve sonra da maddi problemler nedeniyle okula geri dönememiştir. Annesine bakması gerekiyordu ve bu sorumluluk duygusuyla inşaatta işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Bu dönem boyunca çizimlerine de devam etmiştir.

19 yaşındayken 1907’de annesini göğüs kanseri hastalığı nedeniyle kaybetmiştir. Annesinin ölümünden sonra Hitler’in tek isteği Güzel Sanatlar Akademisine girmek olmuştur. 1908 yılında o çok istediği Sanat Akademisine başvurmuş ve reddedilmiştir. Reddedilmesinin ardından ümidini yitirmiş ve o dönem maddi sıkıntılar yaşamıştır. 1909 yılında evsizler yurduna yerleşmiş ve burada kalmaya başlamıştır. 1910 yılında ise çalışan ama fakir olan bazı kişilerin yaşamış olduğu evde kalmaya başlamıştır.

Askerliği

Adolf Hitler , Birinci Dünya Savaşı’nın Ağustos 1914’te başlamasını heyecanla memnuniyetle karşıladı. Hitler, Batı Cephesi’nde 16. Bavyera Yedek Piyade Alayı’na verilmiştir. 

Katıldığı Savaşlar

 • Birinci Ypres Muharebesi, 
 • Arras Muharebesi  
 • Somme Muharebesi, 
 • Passchendaele Muharebesi 

Belçika ve Fransa’da, Bavyera Yedek Alayı karargahında haberci olarak aktif hizmette bulunmuştur. Burada düşman ateşine de maruz kalmıştır. Diğer askerlerin aksine zor şartlar altında kesinlikle yılmayan biriydi ve bu zor süreci atlamak için şiir yazıyor, resim çiziyor ve sanatla da ilgileniyordu. Tarih konuşmayı çok seven biriydi. Ordu gazetesi için eğitsel çizimler yaptı ve bazı karikatürler çizdi. Görevini yaparken göstemiş olduğu hız ve başarıları nedeniyle 1914’te ve 1918’de olmak üzere iki askeri nişan aldı.

Siyaset Hayatı

Siyaset hayatı 1919 yılında başlamış ve Temmuz 1921’de NSDAP Partisinin Lideri konumuna gelmiştir. Weimar Cumhuriyetini devirmek için Kasım 1923’te Münih’te bir darbe planladı ve bunun için çalıştı. Mein Kampf (1925/26) adlı eseriyle, anti-Semitik ve ırkçı Ulusal Sosyalizm ideolojisini şekillendirdi .

Hitler 30 Ocak 1933 yılında yeni kurulan koalisyon hükümetinin başkanlığına atanmasıyla beraber Şansölye ünvanını kazanmıştır. Birkaç ay içinde rejimi terörist, acil durum yönetmelikleri, eşitlik yasaları, çoğulcu demokrasi, federalizm ve hukukun üstünlüğü üzerindeki örgütsel ve parti yasaklarını ortadan kaldırdı . Siyasi muhalifler toplama kamplarında gözaltına alındı, işkence gördü ve öldürüldü. 

Zulüm Uyguladığı Yıllar

Alman Yahudileri, özellikle Hitler tarafından giderek dışlanmış ve 1933’ten sonra Rheinland’ın işgalini silahlandırma emriyle Hitler , 1936’da Versay Antlaşması’nı bozmuştur. Nazi propagandası başarılı olabilmesi için ekonomik, sosyal ve dış politika sundu ve böylece 1939’da Hitler’in popülerliği arttı.

1938’de Wehrmacht’ın doğrudan komutasını devraldı ve Avusturya’nın bağlılığını kurdu . 15 Mart 1939’da “Eylül Cumhuriyeti’nin geri kalanını parçalayarak ” Sudetenland’ı Alman Reich’a eklemesine izin veren 30 Eylül 1938 tarihli Münih Anlaşmasını reddetti. 1 Eylül 1939’da Polonya’ya düzenlenen saldırı ile Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nı tetikledi. 31 Temmuz 1940’ta Wehrmacht Yüksek Komutanlığı temsilcilerini Sovyetler Birliği’ne saldırma kararıyla ilgili bilgilendirdi. 22 Haziran 1941’de başlayan Sovyetler Birliği’ne karşı savaş” Barbarossa Şirketi ” takma adı altında ” Doğudaki Habitat ” ı fethetmek için bir imha savaşı olarak hazırlamış ve liderlik etmiştir .

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Ulusal Sosyalistler ve yardımcıları çok sayıda toplu suç ve soykırım yaptılar. Eylül 1939 ve Ağustos 1941 arasında, 70.000’den fazla akıl hastası olduğu kadar zihinsel ve fiziksel engelli insanlar da ” Eylem T4 ” te sistematik olarak öldürüldü ve diğer ” ötenazi ” formlarında en az 190.000 kişi öldürüldü. Hitler, Yahudilerin öldürülmesinde en önemli adımlara izin verdi. Yaklaşık 6.000.000 kişinin öldürüldüğü bildirilmektedir. Bu sayı tüm Avrupa’daki yahudi sayısının 3’te 2’si gibi bir sayıdır. Suç politikaları milyonlarca savaş ölümüne ve Almanya ile Avrupa’nın büyük bölümlerinin yok olmasına yol açtı.

Ölümü

Adolf Hitler hayatı boyunca 42 kez suikast girişimine maruz kalmıştır. Her defasında kurtulmayı başarabilmiştir. 2.Dünya Savaşının sonucunda yenilginin netleşmesiyle Hitler, eşiyle beraber intihar etmeye karar verirler ve 30 Nisan 1945’te intihar ederler.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • virüs Salgın Hastalıklar Hakkında

  Bir salgın, bir insanda tekdüze bir nedenin hastalık insidansının artmasıdır. Nüfus, zaman ve yer bakımından sınırlı kaldığı ve dolayısıyla bir […]

 • heykel Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

  Heykel , görsel sanatların üç boyutlu faaliyet gösteren koludur. Heykel yapımında kullanılan malzemeler genellikle plastik, taş, metal, seramik, ahşaptır. Bu malzemelerde orijinal olarak oyma (malzemenin çıkarılması) ve modelleme (kil olarak malzeme eklenmesi) […]

 • 3d baskı 3D Yazıcı Teknolojisiyle Ev İnşaatı

  3D Yazıcı Nedir? Öncelikle 3D Yazıcı nedir? Bu kavramı tanımlayarak yazımıza başlayalım. 3D Yazıcı teknolojisi: Katmanlı üretim olarak tabir edilir. […]

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

Bir Cevap Yazın