ananas

Ananas Hakkında Bilgiler

Ananas, yenebilir meyve tropik bitki bitkidir. Ananas, yüzyıllar boyunca yetiştirildiği Güney Amerika’ya özgüdür. Ananas yetiştiriciliğinin 17. yüzyılda Avrupa’ya getirilmesi onu lüksün önemli bir kültürel simgesi haline getirdi. 1820’lerden beri ananas, seralarda ve birçok tropikal tarlada ticari olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca dünya üretiminde üçüncü en önemli tropikal meyvedir. 20. yüzyılda Hawaii, özellikle ABD için baskın bir ananas üreticisi idi; ancak 2016 yılına kadar Kosta Rika, Brezilya ve Filipinler, dünyadaki ananas üretiminin yaklaşık üçte birini oluşturdu.

Ananas küçük bir çalı olarak büyür; polinlenmemiş bitkinin tek tek çiçekleri, çoklu bir meyve oluşturmak için. Bitki normal olarak meyvenin tepesinde üretilen ofsetten, veya yan filizden yayılır ve tipik olarak bir yıl içinde olgunlaşır.

Özellikleri

Ananas, bazen daha uzun olabilmesine rağmen, 1.0 ila 1.5 m boyunda büyüyen otsu bir ağaçtır. Görünüşte, bitkinin sert, mumsu yaprakları olan kısa, tıknaz bir gövdesi vardır. Meyvesini oluştururken, bazı büyük meyveli çeşitler bunu aşabilmesine rağmen, genellikle 200’e kadar çiçek üretir. Çiçeklendikten sonra, çiçeklerin tek tek meyveleri birden fazla meyve oluşturmak için bir araya gelir . İlk meyve üretildikten sonra, ana gövdenin yaprak akslarında yan sürgünler üretilir. Bunlar çoğaltma için çıkarılabilir veya orijinal bitki üzerinde ilave meyveler üretmek için bırakılabilir. Ticari olarak, tabanın etrafında görünen emiciler ekilir. Kalın bir sapı çevreleyen 30 ila 100 cm uzunluğunda kenarları boyunca keskin dikenleri olan 30 veya daha fazla uzun, dar, etli, çukur şekilli yaprakları vardır . 

Büyümenin ilk yılında, eksen uzar ve kalınlaşır, yakın spirallerde çok sayıda yaprak taşır. 12 ila 20 ay sonra, sap, her biri bir bürgüye maruz kalan 100’den fazla spiral şeklinde düzenlenmiş, trimerous çiçek ile 15 cm’ye kadar sivri bir çiçeklenme şeklinde büyür.Yumurtalıklar, büyük, kompakt, çoklu bir meyveye dönüşen meyvelere dönüşür. 

Ananas CAM fotosentezini gerçekleştirir, geceleri karbondioksiti sabitler ve asit malat olarak depolar , sonra gün boyunca fotosenteze yardımcı olarak serbest bırakır.Ananas, daha önce ayrı türler olarak kabul edilen beş botanik çeşidi içerir.

Tarihi

Yabani bitki, güney Brezilya ve Paraguay arasındaki Paraná – Paraguay Nehri drenajlarından kaynaklanmaktadır.  Evcilleştirme hakkında çok az şey biliniyor ancak Güney Amerika’da bir ürün olarak yayıldı ve sonunda Mayas ve Aztekler tarafından yetiştirildiği Karayipler, Orta Amerika ve Meksika’ya ulaştı. Yaygın olarak dağıtılan ve yerli Amerikalıların diyetin istikrarlı bileşeni haline geldi. Portekizliler meyveyi Brezilya’dan aldı ve 1550’de Hindistan’a tanıttı. ‘Kırmızı İspanyol’ çeşidi de İspanyollar tarafından Latin Amerika’dan Filipinler’e tanıtıldı ve en az 17. yüzyıldan itibaren tekstil kullanımı için yetiştirildi.

Ananas Avrupalıları bir sömürgecilik meyvesi olarak büyüledi, ancak Pieter de la Court 1658’den Leyden yakınlarında bir sera bahçeciliği geliştirene kadar Avrupa’da birkaç yüzyıl boyunca başarıyla yetiştirilemedi.

Avrupa serası yetiştiriciliği için çoğunlukla Antiller’den birçok farklı çeşit denendi. En önemlisi ‘Smooth Cayenne’, 1820’de Fransa’ya ithal edildi ve daha sonra 1835’te İngiltere’ye ve daha sonra Hawaii’den Avustralya’ya İngiltere’ye yeniden ihraç edildi.

İspanyollar ananası 18. yüzyılda Hawaii’ye sokmuştu. Ancak ilk ticari plantasyon 1886’ya kadar değildi. En ünlü yatırımcı 1899’da Hawaii’ye taşınan ve dönüm (24 dönüm) başlatan James Dole idi. ha)

Hawai üretimi, rekabet ve soğutulmuş deniz taşımacılığına geçiş nedeniyle 1970’lerden itibaren düşmeye başladı. Dole 1991 yılında Honolulu’daki konserve operasyonlarını durdurdu ve 2008’de Del Monte, Hawaii’de ananas yetiştirme operasyonlarını sonlandırdı. 2009 yılında Maui Ananas Şirketi, sadece Maui’de yerel olarak ananas temini için faaliyetlerini azalttı  ve 2013’e kadar, sadece Oahu’daki Dole Plantasyonu , dünya üretiminin yaklaşık yüzde 0.1’i oranında ananas yetiştirdi. Bu düşüşe rağmen ananas bazen Hawaii’nin sembolü olarak kullanılıyor ve içinde ananas bulunan yiyecekler bazen sadece bu nedenle “Hawaii” olarak bilinir.

Filipinler, dünyanın en iyi ananas ihracatçılarından biri konumundadır.

ananas
Ananas Meyvesi

Kullanımları

 • Ananasın eti ve suyu dünyadaki mutfaklarda kullanılır. 
 • Birçok tropik ülkede ananas yol kenarlarında atıştırmalık olarak hazırlanır ve satılır. 
 • Bir çubuk takılmış olarak bütün olarak veya yarım olarak satılır. 
 • Ezilmiş ananas reçel,yoğurt,dondurma ve tatlılarda kullanılır. 
 • Ananas suyu bir içecek olarak servis edilir.
 • Ananas parçacıkları, meyve salatasında kullanılır. Pizza soslarında dahi kullanılmaktadır. Hamburgerler de ızgara halka olarak ta kullanılabilir.

Üretim

2018’de dünya üretimi, en büyük üreticiler olarak Kosta Rika , Filipinler , Brezilya ve Tayland liderliğindeki 27.9 milyon ton idi .

Çeşitlerinin

Birçok çeşit bilinmektedir.  Yaygın olarak yetiştirilen “pürüzsüz acı” ın yaprakları düzgündür ve dünya çapında en yaygın olarak yetiştirilir. Birçok çeşit Paraguay ve Brezilya’nın güneyindeki kökenlerinden dağıtılmış ve daha sonra Amerika, Azor Adaları, Afrika, Hindistan, Malezya ve Avustralya’ya gelişmiş stoklar getirilmiştir. Çeşitler şunları içerir:

 • “Hilo”, pürüzsüz ve yumuşak bir çeşididir; meyve daha silindiriktir ve birçok emici üretir, fakat kaymaz.
 • “Kona sugarloaf”, merkezinde ağaçlık olmayan beyaz ete sahiptir, silindirik şekildedir ve yüksek şeker içeriğine sahiptir ancak asit içermez; alışılmadık derecede tatlı bir meyvesi var.
 • “Doğum sonrası kraliçe”, altın sarısı ete, keskin dokuya ve hassas yumuşak tada sahiptir; taze tüketime iyi adapte, olgunlaştıktan sonra iyi tutar. Dikenli yapraklarıda vardır ve Güney Afrika Malezya ve Avustralya’da yetiştirilir.
 • “Pernambuco” soluk sarı ila beyaz etlidir. Tatlı, dokuda erir ve taze yemek için mükemmeldir; nakliye için zayıf bir şekilde uyarlanmış, dikenli yaprakları vardır ve Latin Amerika’da yetiştirilir.
 • “Kırmızı İspanyol”, hoş bir aromaya sahip soluk sarı ete sahiptir, kare şeklindedir ve uzak pazarlara taze meyve olarak sevkıyat için iyi uyarlanmıştır; dikenli yaprakları vardır ve Latin Amerika ve Filipinler’de yetişir. Filipinler’de geleneksel Filipin tekstil endüstrisinde yaprak lifleri için yetiştirilen orijinal ananas çeşididir.
 • “Yumuşak kırmızı biber”, soluk sarı ila sarı etli, yüksek şeker ve asit içeriğine sahip silindirik meyve olan konserve ve işlenmeye iyi adapte edilmiştir; yaprakları dikensizdir.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • heykel Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

  Heykel , görsel sanatların üç boyutlu faaliyet gösteren koludur. Heykel yapımında kullanılan malzemeler genellikle plastik, taş, metal, seramik, ahşaptır. Bu malzemelerde orijinal olarak oyma (malzemenin çıkarılması) ve modelleme (kil olarak malzeme eklenmesi) […]

 • virüs Salgın Hastalıklar Hakkında

  Bir salgın, bir insanda tekdüze bir nedenin hastalık insidansının artmasıdır. Nüfus, zaman ve yer bakımından sınırlı kaldığı ve dolayısıyla bir […]

 • Antilop Antilop Hakkında Bilgiler

  Antilop terimi , Afrika ve Avrasya’nın çeşitli bölgelerine özgü birçok parmaklı geviş getiren hayvan türüne atıfta bulunmak için kullanılır. Antiloplar, sığır, koyun veya keçi olmayan tüm Eski Dünya ruminantlarını kapsayan Bovidae familyasında bir çeşitli grup içerir. Her yıl dökülen geyik boynuzlarının aksine, Kuzey Amerika Antilopları […]

 • Rap Hip Hop Nedir? Türkiyede Rap

  Hip Hop, 1970’lerde New York’un Afro-Amerikan gettolarında kökeni olan ve aynı zamanda küresel bir kentsel gençlik alt kültürüne (gençlik kültürü) dönüşen kültürel bir harekettir. Kökeni nedeniyle, hip-hop kendisini sokak kültürü olarak görür, büyük […]

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

 • Çindeki virüs Çin’de Ortaya Çıkan Korona Virüsü Nedir?

  Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir virüs olan ve Korona virüsü ile ilgili yapılan açıklamalara göre virüsün kaynağının […]

 • Kahve Nedir Kahve Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Kahve, kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdeklerinden, kahve bitkisinin meyvelerinin tohumlarından ve sıcak sudan yapılmış siyah, psikotropik, kafeinli bir içecektir.Kavurma ve […]

 • gök bilimi Astronomi Nedir? Astronomi Tarihi Hakkında Bilgiler

  Astronomi, gök cisimlerin gelişimlerini, kökenini ve hareketlerini, ayrıca kimyasal yapılarını açıklamayı amaçlayan bir gök bilimidir. Teleskopun icadıyla beraber gök cisimlerin anlamlandırılması […]

4 thoughts on “Ananas Hakkında Bilgiler

Bir Cevap Yazın