animasyon

Animasyon Teknolojisi Nedir?

Animasyon Teknolojisi tanımı, resimlerin hareketli görüntüler olarak görünmesi için değiştirildiği bir yöntemdir. Bugün, animasyonların çoğu bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerle yapılır. Bilgisayar animasyonu çok ayrıntılı 3D animasyon olabilirken, 2D bilgisayar animasyonu stilistik nedenlerle, düşük bant genişliğinde veya daha hızlı gerçek zamanlı renderleme için kullanılabilir. Diğer yaygın animasyon yöntemleri, iki ve üç boyutlu kağıt kesikler, kuklalar veya kil figürleri gibi nesnelere bir stop motion tekniği uygular.

Genelde animasyonun etkisi, birbirinden minimal düzeyde farklı olan ardışık görüntülerin hızlı bir şekilde artmasıyla elde edilir. Televizyon ve video, ilk zamanlar analog olan ve şimdi ise dijital olarak çalışan popüler bir elektronik animasyon ortamıdır. Bilgisayarda görüntülemek için animasyonlu GIF ve Flash animasyonu gibi teknikler geliştirilmiştir.

Animasyon, birçok insanın düşündüğünden daha yaygındır. Bunun dışında kısa film, uzun metrajlı film, televizyon dizisi, GIF en ve hareketli görüntülerin ekrana adanmış diğer medya animasyonlar da yaygındır.

Animatörler, animasyon oluşturmada uzmanlaşmış sanatçılardır.

Televizyonda Animasyon

Animasyon, televizyon setlerinin çoğu varlıklı ülkede yaygınlaşmaya başladığı 1950’lerden bu yana televizyonda çok popüler hale geldi. Karikatürler çoğunlukla çocuklar için, uygun zaman aralıklarında programlandı ve özellikle ABD’li gençler Cumartesi-sabah çizgi filmlerini izlemek için saatler harcadı. Birçok klasik çizgi film küçük ekranda yeni bir hayat buldu ve 1950’lerin sonunda, yeni animasyon çizgi filmlerin üretimi tiyatro yayınlarından TV dizisine geçmeye başladı. Hanna-Barbera Productions özellikle üretken ve The Flintstones (1960-1966) (ilk prime time animasyon dizisi), Scooby-Doo (1969’dan beri) ve Belçika ortak yapımı The Smurfs gibi büyük hit serileri vardı(1981-1989). Amerikan televizyon programlamasının kısıtlamaları ve muazzam bir miktara olan talep, daha ucuz ve daha hızlı sınırlı animasyon yöntemleri ve çok daha fazla formül senaryosu ile sonuçlandı. Kalite, 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında, Amerikan animasyonunun “rönesansının” bir parçası olarak The Simpsons (1989’dan beri) gibi hit serilerle daha cesur animasyonlar ortaya çıkana kadar azaldı .

Amerikan animasyonu da uluslararası başarılar yaşarken, birçok ülke kendi çocuk odaklı programlarını üretti. Japon anime 1960’lardan bu yana uluslararası alanda çok başarılı oldu ve uygun fiyatlı geleneksel animasyon arayan Avrupalı ​​üreticiler nispeten sık Japon stüdyolarıyla ortak yapımlara başladılar.

Bilgisayar Animasyonu

Bilgisayar animasyonu çeşitli teknikleri kapsar, birleştirici faktör, animasyonun bir bilgisayarda dijital olarak yaratılmasıdır. 2D animasyon teknikleri görüntü manipülasyonuna odaklanma eğilimindeyken, 3D teknikleri genellikle karakterlerin ve nesnelerin hareket ettiği ve etkileştiği sanal dünyalar oluşturur. 3D animasyon izleyiciye gerçek görünen görüntüler oluşturabilir.

2D Animasyon

2B animasyon figürleri, 2B bitmap grafikleri ve 2B vektör grafikleri kullanılarak bilgisayarda oluşturulur veya düzenlenir. Bu, geleneksel animasyon tekniklerinin otomatikleştirilmiş bilgisayarlı versiyonlarını, enterpolasyonlu geçişi,  soğan zarını ve enterpolasyonlu rotoskopu içerir.

2D animasyon, analog bilgisayar animasyonu, Flash animasyonu ve PowerPoint animasyonu dahil olmak üzere birçok uygulamaya sahiptir. 

Sinemagraflar, bir kısmı animasyonlu bir animasyonlu GIF dosyası biçimindeki fotoğraflardır. 

Son çizgi adveksiyon animasyonu 2D animasyonda kullanılan bir tekniktir. Sanatçılara ve animatörlere nihai ürün üzerinde daha fazla etki ve kontrol sağlamak için her şey aynı bölüm içinde yapılır.

3D animasyon

3D animasyon bir animatör tarafından dijital olarak modellenir ve manipüle edilir. Animatör genellikle manipüle etmek için bir 3D çokgen ağ oluşturarak başlar. Bir tipik olarak örgü 3D nesne veya 3 boyutlu bir ortamda formun görünümünü vermek kenarları ve yüzleri, ile bağlı bir çok köşe içerir.

Diğer teknikler, matematiksel fonksiyonlar (örn. Yerçekimi, parçacık simülasyonları), simüle kürk veya saç ve etkileri, ateş ve su simülasyonları uygulanabilir. Bu teknikler 3D dinamikleri kategorisine girmektedir.

Mekanik Animasyon

 • Animatronik ,robotik olmaktan çok canlı görünen makineler oluşturmak için mekatronik kullanımıdır.
  • Audio-Animatronics ve Autonomatronics , Disney tema parklarındaki gösteriler ve cazibe merkezleri için Walt Disney Imagineering tarafından oluşturulan 3 boyutlu animasyon ile birleştirilmiş bir robotik animasyon türüdür (genellikle kaydedilmiş bir konuşma veya şarkı). Onları destekleyen her şeye sabitlenirler. Oturup durabilirler ve yürüyemezler. Bir Audio-Animatron,harici uyaranlara yanıt vermek yerine önceden kaydedilmiş hareketler ve sesler kullanması nedeniyle android tipi bir robottan farklıdır. 
  • Doğrusal Animasyon Jeneratörü , bir tünele veya bir mile monte edilmiş statik resim çerçeveleri kullanan bir animasyon şeklidir. Animasyon yanılsaması, izleyiciyi kurulu resim çerçevelerine paralel olarak doğrusal bir harekete yerleştirerek oluşturulur. Konsept ve teknik çözüm 2007 yılında Romanya’daki Mihai Girlovan tarafından icat edildi.
 • Chuckimation , Action League Now televizyon dizisinin yapımcıları tarafından oluşturulan bir animasyon türüdür.
 • Sihirli fener Christiaan Huygens 1659 yılında bu erken görüntü projektörü icat muhtemelen çünkü, hareketli görüntü yansıtmak için mekanik slaytları kullanılır.

Animasyon Teknolojisi Animasyon Teknolojisi

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Freud Sigmund Freud Kimdir?

  Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856 yılında Avusturya’nın Moravya kasabasına bağlı olan Freiberg kasabasında dünyaya gelmiştir.  23 Eylül 1939 yılında ise Londra’da vefat etmiştir. Avusturyalı nörofizyolog, psikanalist, kültür kuramcısı ve din eleştirmeni olan […]

 • Fok Balığı Fok Balığı Hakkında Bilgiler

  Fok balığı suda yaşayan etoburların taksonudur ve bu nedenle ekolojik olarak deniz memelilerinden biridir. Latince pinna ‘fin’ ve pes ‘foot’ […]

 • Greyfurt Greyfurt Hakkında Bilgiler

  Greyfurt, nispeten büyük ekşiden yarı tatlıya, biraz acı meyveye sahip olduğu bilinen subtropikal bir narenciye ağacıdır. Greyfurt, her ikisi de […]

 • al-farabi Farabi Kimdir?

  Farabi,  872 yılında doğmuş ve 14 Aralık 950 veya 12 Ocak 951 yılında vefat etmiştir. Siyaset felsefesi , metafizik , etik alanlarında yazan ünlü bir filozof, mantıkçı […]

Bir Cevap Yazın