animasyon

Animasyon Teknolojisi Nedir?

Animasyon Teknolojisi tanımı, resimlerin hareketli görüntüler olarak görünmesi için değiştirildiği bir yöntemdir. Bugün, animasyonların çoğu bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerle yapılır. Bilgisayar animasyonu çok ayrıntılı 3D animasyon olabilirken, 2D bilgisayar animasyonu stilistik nedenlerle, düşük bant genişliğinde veya daha hızlı gerçek zamanlı renderleme için kullanılabilir. Diğer yaygın animasyon yöntemleri, iki ve üç boyutlu kağıt kesikler, kuklalar veya kil figürleri gibi nesnelere bir stop motion tekniği uygular.

Genelde animasyonun etkisi, birbirinden minimal düzeyde farklı olan ardışık görüntülerin hızlı bir şekilde artmasıyla elde edilir. Televizyon ve video, ilk zamanlar analog olan ve şimdi ise dijital olarak çalışan popüler bir elektronik animasyon ortamıdır. Bilgisayarda görüntülemek için animasyonlu GIF ve Flash animasyonu gibi teknikler geliştirilmiştir.

Animasyon, birçok insanın düşündüğünden daha yaygındır. Bunun dışında kısa film, uzun metrajlı film, televizyon dizisi, GIF en ve hareketli görüntülerin ekrana adanmış diğer medya animasyonlar da yaygındır.

Animatörler, animasyon oluşturmada uzmanlaşmış sanatçılardır.

Televizyonda Animasyon

Animasyon, televizyon setlerinin çoğu varlıklı ülkede yaygınlaşmaya başladığı 1950’lerden bu yana televizyonda çok popüler hale geldi. Karikatürler çoğunlukla çocuklar için, uygun zaman aralıklarında programlandı ve özellikle ABD’li gençler Cumartesi-sabah çizgi filmlerini izlemek için saatler harcadı. Birçok klasik çizgi film küçük ekranda yeni bir hayat buldu ve 1950’lerin sonunda, yeni animasyon çizgi filmlerin üretimi tiyatro yayınlarından TV dizisine geçmeye başladı. Hanna-Barbera Productions özellikle üretken ve The Flintstones (1960-1966) (ilk prime time animasyon dizisi), Scooby-Doo (1969’dan beri) ve Belçika ortak yapımı The Smurfs gibi büyük hit serileri vardı(1981-1989). Amerikan televizyon programlamasının kısıtlamaları ve muazzam bir miktara olan talep, daha ucuz ve daha hızlı sınırlı animasyon yöntemleri ve çok daha fazla formül senaryosu ile sonuçlandı. Kalite, 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında, Amerikan animasyonunun “rönesansının” bir parçası olarak The Simpsons (1989’dan beri) gibi hit serilerle daha cesur animasyonlar ortaya çıkana kadar azaldı .

Amerikan animasyonu da uluslararası başarılar yaşarken, birçok ülke kendi çocuk odaklı programlarını üretti. Japon anime 1960’lardan bu yana uluslararası alanda çok başarılı oldu ve uygun fiyatlı geleneksel animasyon arayan Avrupalı ​​üreticiler nispeten sık Japon stüdyolarıyla ortak yapımlara başladılar.

Bilgisayar Animasyonu

Bilgisayar animasyonu çeşitli teknikleri kapsar, birleştirici faktör, animasyonun bir bilgisayarda dijital olarak yaratılmasıdır. 2D animasyon teknikleri görüntü manipülasyonuna odaklanma eğilimindeyken, 3D teknikleri genellikle karakterlerin ve nesnelerin hareket ettiği ve etkileştiği sanal dünyalar oluşturur. 3D animasyon izleyiciye gerçek görünen görüntüler oluşturabilir.

2D Animasyon

2B animasyon figürleri, 2B bitmap grafikleri ve 2B vektör grafikleri kullanılarak bilgisayarda oluşturulur veya düzenlenir. Bu, geleneksel animasyon tekniklerinin otomatikleştirilmiş bilgisayarlı versiyonlarını, enterpolasyonlu geçişi,  soğan zarını ve enterpolasyonlu rotoskopu içerir.

2D animasyon, analog bilgisayar animasyonu, Flash animasyonu ve PowerPoint animasyonu dahil olmak üzere birçok uygulamaya sahiptir. 

Sinemagraflar, bir kısmı animasyonlu bir animasyonlu GIF dosyası biçimindeki fotoğraflardır. 

Son çizgi adveksiyon animasyonu 2D animasyonda kullanılan bir tekniktir. Sanatçılara ve animatörlere nihai ürün üzerinde daha fazla etki ve kontrol sağlamak için her şey aynı bölüm içinde yapılır.

3D animasyon

3D animasyon bir animatör tarafından dijital olarak modellenir ve manipüle edilir. Animatör genellikle manipüle etmek için bir 3D çokgen ağ oluşturarak başlar. Bir tipik olarak örgü 3D nesne veya 3 boyutlu bir ortamda formun görünümünü vermek kenarları ve yüzleri, ile bağlı bir çok köşe içerir.

Diğer teknikler, matematiksel fonksiyonlar (örn. Yerçekimi, parçacık simülasyonları), simüle kürk veya saç ve etkileri, ateş ve su simülasyonları uygulanabilir. Bu teknikler 3D dinamikleri kategorisine girmektedir.

Mekanik Animasyon

 • Animatronik ,robotik olmaktan çok canlı görünen makineler oluşturmak için mekatronik kullanımıdır.
  • Audio-Animatronics ve Autonomatronics , Disney tema parklarındaki gösteriler ve cazibe merkezleri için Walt Disney Imagineering tarafından oluşturulan 3 boyutlu animasyon ile birleştirilmiş bir robotik animasyon türüdür (genellikle kaydedilmiş bir konuşma veya şarkı). Onları destekleyen her şeye sabitlenirler. Oturup durabilirler ve yürüyemezler. Bir Audio-Animatron,harici uyaranlara yanıt vermek yerine önceden kaydedilmiş hareketler ve sesler kullanması nedeniyle android tipi bir robottan farklıdır. 
  • Doğrusal Animasyon Jeneratörü , bir tünele veya bir mile monte edilmiş statik resim çerçeveleri kullanan bir animasyon şeklidir. Animasyon yanılsaması, izleyiciyi kurulu resim çerçevelerine paralel olarak doğrusal bir harekete yerleştirerek oluşturulur. Konsept ve teknik çözüm 2007 yılında Romanya’daki Mihai Girlovan tarafından icat edildi.
 • Chuckimation , Action League Now televizyon dizisinin yapımcıları tarafından oluşturulan bir animasyon türüdür.
 • Sihirli fener Christiaan Huygens 1659 yılında bu erken görüntü projektörü icat muhtemelen çünkü, hareketli görüntü yansıtmak için mekanik slaytları kullanılır.

Animasyon Teknolojisi Animasyon Teknolojisi

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Hitler Adolf Hitler Kimdir?

  Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya-Macaristan’da doğdu. 30 Nisan 1945 yılında Berlin’de öldü.  Nazi politikacı ve  Avusturya kökenlidir. Siyasetçi olmasının yanı sıra bir asker, yazar ve ressamdı. […]

 • Taksim Taksim Meydanı Hakkında Bilgi

  Taksim Meydanı, İstanbul’un Avrupa yakasında merkezi bir yer ve ulaşım merkezidir. İstanbul’un Beyoğlu Şehrinde bulunur. Tarihi Beyoğlu’un en yüksek noktasının birkaç […]

 • Alzheimer Alzheimer Hastalığı Nedir?

  Alzheimer hastalığı; Beynin okuma, öğrenme, düşünme, hatırlama, dikkat etme ve akıl yürütme fonksiyonlarındaki azalma olarak tanımlanabilir. Dünyada en yaygın görülen […]

 • Astım Astım Nedir?

  Astım, solunum yollarının uzun süreli olmak üzere yaygın bir enflamatuar hastalığıdır. Değişken ve tekrarlayan semptomlar, geri dönüşümlü hava akımı tıkanıklığı […]

 • Buz hokeyi Buz Hokeyi Sporu Hakkında Bilgiler

  Buz hokeyi, buz üzerinde ve oyuncuların elinde bir sopa yardımıyla diski rakip kale direklerinin arasından geçirerek fileyle buluşturma amacı olan […]

 • 3d baskı 3D Yazıcı Teknolojisiyle Ev İnşaatı

  3D Yazıcı Nedir? Öncelikle 3D Yazıcı nedir? Bu kavramı tanımlayarak yazımıza başlayalım. 3D Yazıcı teknolojisi: Katmanlı üretim olarak tabir edilir. […]

 • Hurma Hurma Hakkında Bilgiler

  Hurma yaygın olarak bilinen, hurma ailesi, bir çiçek bitki türü ve yenebilir tatlı meyve olarak yetiştirilir. Kesin menşe yeri uzun ekim nedeniyle belirsiz […]

 • radar Radar Nedir?

  Radar nedir? Radar, radyo frekansı aralığındaki (radyo dalgaları) elektromanyetik dalgalara dayanan çeşitli algılama ve konum yöntemleri ve cihazlarının adıdır. Genel Bilgiler Bir radar cihazı, konsantre bir elektromanyetik dalga olarak […]

Bir Cevap Yazın