dinozor

Ankilozorlar Hakkında Bilgiler

Ankilozorlar dört ayaklı, otçul dinozorlardır. Bunlar kemik plakalarından yapılmış zırhlarla karakterize edilmiştir. Orta Jura’da ortaya çıktılar, ancak dünya çapında bir dağılıma ulaştıklarında Kretase döneminde zirve yaptılar.

Genel Özellikleri

Çoğu Ankilozorlar dört ila altı metre uzunluğundadır. En büyük temsilciler dokuz metre uzunluğa ulaşırken, Struthiosaurus ve Minmi gibi en küçük temsilciler sadece üç metredir. Tüm ankilozorlar dört kısa, güçlü uzuvlu geniş, stoklu bir gövdesi vardır. Sadece dört ayakla hareket ettiler (dört ayak üzerinde). Arka ayaklar, başları yere yakın bir konuma getiren ön ayaklardan daha uzundur.

Kafatası ve Dişler

Kafatası sağlamdır. Kafatasının üstü ve bazen yanak bölgesi şişkin, kemikli bir yapıdadır. Bazı ankilozorların göz kapakları bile zırhlanmıştı. Bu hayvanlar ayrıca göz yuvasının arkasında ve yanak bölgesinde iki kemik büyümesi ile karakterize edildi. Bunlar Ankylosauridae’de daha büyük ve daha boynuz benzeriyken, Nodosauridae’de daha yuvarlak ve körelmişlerdi. Kafatasının yapımında, işlevi tartışmalı olan karmaşık burun boşlukları ve paranazal sinüsler de birçok ankilosaüri’de çarpıcıydı. Daha gelişmiş ankilosaüri kemikli bir damak geliştirdi. Nodosauridae’de oldukça dar ve uzamışken, Ankylosauridae’de daha geniş ve hantaldı. Buna göre, Nodosauridae’nin burnu Ankylosauridae’den daha dardır.

Ankilozorların beyni vücut büyüklüğüne kıyasla, Stegosauria’nınkinden orantılı olarak daha küçüktü. Tüm dinozorlar arasında sadece sauropodların daha küçük beyinleri vardı.

Ankilozorların dişleri nispeten küçüktü, yaprak şeklinde, yanal olarak sıkıştırılmış bir görünüme sahiptiler. İlkel temsilciler hala premaxiller (üst çenenin en önemli kısmı) üzerinde dişlere sahipti, daha gelişmiş türlerde dişsiz bir Kartallar gelişti. Dişler içe doğru kaymış iki sıra dişe yerleştirilmiştir, bu da yanakların olduğunu gösterir.

Gövde İskeleti ve Uzuvlar

Ankilozorların omurgası 7 ila 8 servikal omur, 12 ila 19 torasik omur, sakrumla kaynaşmış 3 ila 4 sakral omur ve 20 ila 40 kuyruk omurundan oluşuyor. Arka üç ila altı torasik omur ve en önde gelen bir ila üç kuyruk omurları, muhtemelen pelvise daha fazla stabilite vermek için synsacrum’u oluşturmak üzere sakrum ile birlikte büyümüştü. Bu çok genişti ve diğer şeylerin yanı sıra, hacimli bir sindirim sistemi için daha fazla alan yaratmak için döndürülmüş ve yatay olarak genişletilmiş bir ilium tarafından modifiye edildi. Omuz kuşağı alanında, uzun omuz bıçağı göze çarpıyordu. Özellikle Nodosauridae’de – güçlü kaslar için bir bağlantı noktası olarak kullanılan çıkıntı benzeri bir büyümeye (akromiyon) sahipti.

Ekstremite kemikleri nispeten kalın ve kısaydı, Nodosauridae muhtemelen Ankylosauridae’den biraz daha ince uzuvlara sahipti. Arka bacaklar her zaman ön bacaklardan daha uzundu ve vücut ağırlığının ana yükünü taşıyordu. Ayaklar da kısa ve kuvvetliydi. Ön ayaklar genellikle korunmaz. Arka ayaklar daha değişkendir ve tipine bağlı olarak üç ila beş ayak parmağı vardı. Ön ve arka ayakların ayak parmakları kalındı ​​ve kama şeklindeki pençelerle sona erdi.

Zırh, Dikenler ve Kemikler

Ankilozorlar özelliği, boynu, sırtını ve kuyruğun üstünü kaplayan kemik plakalarından (osteoderms) yapılmış bir zırhtı. Bunlar deride depolandı ve genellikle fosillerde yerinde muhafaza edilmediğinden, tam şekli ve düzenlemeleri genellikle tam olarak bilinmemektedir.

Ankilozorların Kemik plakaları çok sayıda sagital (önden arkaya) sıra halinde düzenlenmiştir. Daha büyük plakalar arasında tam zırh sağlayan küçük plakalar vardı. Büyük, omurga paneller genellikle boynun üst kısmına tutturulmuştur. Omuz bölgesinde, plakalar genellikle hilal şeklinde bir yapıya sahipti. Gövde alanında zırh, tipine bağlı olarak değişkendi; düz plakalara ek olarak, salma veya çarpma plakaları da mevcuttu. Bazı ankilozorlarda, osteodermler sakrumun üzerinde kalkan benzeri bir yapıya dönüştü.

Ankilozorların birçoğunda kuyruğun ucunda kemikli bir yapı vardı. Bu, omurlarla büyümüş ve kemikleşmiş tendonlarla desteklenmiş ve sertleştirilmiş osteodermlerden oluşuyordu. Kemik lob, hareket sırasında yerin hemen üzerinde tutuldu, ancak yeniden yerleştirilmedi. Kuyruğun arka kısmı sert ve hareketsizken, kuyruğun hareketli ön kısmı, muhtemelen güçlü kaslarla, yapının ileri geri sallanmasına olanak sağlıyordu.

Keşif ve Araştırma tarihi

Bir ankilozorun en eski bulgusu, kalıntıları İngiltere’de bulunan ve Iguanodon ve Megalosaurus ile birlikte Richard Owen’ın 1842’de dinozor terimini icat ettiği hayvanlardan biri olan Hylaeosaurus idi. Bununla birlikte, bu bulgu, 19. yüzyıldan Avrupa’dan, Polacanthus, Acanthopholis veya Struthiosaurus gibi, bu grubun çok kusurlu bir resmini oluşturan diğer bulgular gibi çok eksikti.

Kuzey Amerika’dan en eski buluntular Nodosaurus (1889), Euoplocephalus (1902) ve Ankylosaurus (1908) idi. 1923 yılında Henry Fairfield Osborn, bu takson için Ankilozor adını kullandı. En eski Asya bulgusu 1930’lardan kalma Pinacosaurus’tur.

Sadece İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, daha eksiksiz bulgular, Asya’dan Talarurus ve Saichania veya Kuzey Amerika’dan Sauropelta ve Silvisaurus gibi bu hayvanların görünümünü daha iyi tanımayı mümkün kıldı. 1980’lerde ilk Avustralya ve Antarktopelta olan Minmi, ilk Antarktika ankilozor keşfedildi. Çin’den elde edilen bulgular Tianzhenosaurus ve Liaoningosaurus gibi 1990’lardan bu yana sadece büyük ölçüde keşfedilmiştir; Aynı dönemde, kökenleri tarihi için önemli olan iki bazal ankilozor olan Gargoyleosaurus ve Mymoorapelta bulunmuştur.

Yeni keşiflere ve eski bulguların daha ayrıntılı analizlerine ek olarak, bu zamandan beri gelişimsel tarihi veya iddia edilen yaşam biçimini ve diğer hayvanlarla etkileşimi bulmaya çalışan kladistik ve paleoekolojik çalışmalar da öne çıkmıştır.

Kaynakça

https://de.wikipedia.org/wiki/Ankylosauria

https://www.normbilgi.com/hayvanlar-alemi/

Rastgele Yazılar

 • golf nedir? Golf Sporu Hakkında Bilgiler

  Golf, geleneksel bir top sporudur. Resmi golf kurallarına uygun olarak, topu deliğe, mümkün olduğunca az vuruşla sokmak önemlidir. Bir golf […]

 • kobe Kobe Bryant Hayatı

  Kobe Bryant Hayatı Kobe Bryant Hayatı Kobe Bryant, Eski efnase Abd’li basketbolcudur. 23 Ağustos 1978’de Pennsylvania’da doğdu.  26 Ocak 2020 California’da bir helikopter kazasında […]

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

 • Bizon Bison Bizon Hakkında Bilgiler

  Bizon, yaygın olarak kuzey yarım kürede bulunan ve günümüzde nesillerinin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu boynuzgiller ailesinin vahşi sığırlarıdır. Bugün […]

Bir Cevap Yazın