dinozor

Ankilozorlar Hakkında Bilgiler

Ankilozorlar dört ayaklı, otçul dinozorlardır. Bunlar kemik plakalarından yapılmış zırhlarla karakterize edilmiştir. Orta Jura’da ortaya çıktılar, ancak dünya çapında bir dağılıma ulaştıklarında Kretase döneminde zirve yaptılar.

Genel Özellikleri

Çoğu Ankilozorlar dört ila altı metre uzunluğundadır. En büyük temsilciler dokuz metre uzunluğa ulaşırken, Struthiosaurus ve Minmi gibi en küçük temsilciler sadece üç metredir. Tüm ankilozorlar dört kısa, güçlü uzuvlu geniş, stoklu bir gövdesi vardır. Sadece dört ayakla hareket ettiler (dört ayak üzerinde). Arka ayaklar, başları yere yakın bir konuma getiren ön ayaklardan daha uzundur.

Kafatası ve Dişler

Kafatası sağlamdır. Kafatasının üstü ve bazen yanak bölgesi şişkin, kemikli bir yapıdadır. Bazı ankilozorların göz kapakları bile zırhlanmıştı. Bu hayvanlar ayrıca göz yuvasının arkasında ve yanak bölgesinde iki kemik büyümesi ile karakterize edildi. Bunlar Ankylosauridae’de daha büyük ve daha boynuz benzeriyken, Nodosauridae’de daha yuvarlak ve körelmişlerdi. Kafatasının yapımında, işlevi tartışmalı olan karmaşık burun boşlukları ve paranazal sinüsler de birçok ankilosaüri’de çarpıcıydı. Daha gelişmiş ankilosaüri kemikli bir damak geliştirdi. Nodosauridae’de oldukça dar ve uzamışken, Ankylosauridae’de daha geniş ve hantaldı. Buna göre, Nodosauridae’nin burnu Ankylosauridae’den daha dardır.

Ankilozorların beyni vücut büyüklüğüne kıyasla, Stegosauria’nınkinden orantılı olarak daha küçüktü. Tüm dinozorlar arasında sadece sauropodların daha küçük beyinleri vardı.

Ankilozorların dişleri nispeten küçüktü, yaprak şeklinde, yanal olarak sıkıştırılmış bir görünüme sahiptiler. İlkel temsilciler hala premaxiller (üst çenenin en önemli kısmı) üzerinde dişlere sahipti, daha gelişmiş türlerde dişsiz bir Kartallar gelişti. Dişler içe doğru kaymış iki sıra dişe yerleştirilmiştir, bu da yanakların olduğunu gösterir.

Gövde İskeleti ve Uzuvlar

Ankilozorların omurgası 7 ila 8 servikal omur, 12 ila 19 torasik omur, sakrumla kaynaşmış 3 ila 4 sakral omur ve 20 ila 40 kuyruk omurundan oluşuyor. Arka üç ila altı torasik omur ve en önde gelen bir ila üç kuyruk omurları, muhtemelen pelvise daha fazla stabilite vermek için synsacrum’u oluşturmak üzere sakrum ile birlikte büyümüştü. Bu çok genişti ve diğer şeylerin yanı sıra, hacimli bir sindirim sistemi için daha fazla alan yaratmak için döndürülmüş ve yatay olarak genişletilmiş bir ilium tarafından modifiye edildi. Omuz kuşağı alanında, uzun omuz bıçağı göze çarpıyordu. Özellikle Nodosauridae’de – güçlü kaslar için bir bağlantı noktası olarak kullanılan çıkıntı benzeri bir büyümeye (akromiyon) sahipti.

Ekstremite kemikleri nispeten kalın ve kısaydı, Nodosauridae muhtemelen Ankylosauridae’den biraz daha ince uzuvlara sahipti. Arka bacaklar her zaman ön bacaklardan daha uzundu ve vücut ağırlığının ana yükünü taşıyordu. Ayaklar da kısa ve kuvvetliydi. Ön ayaklar genellikle korunmaz. Arka ayaklar daha değişkendir ve tipine bağlı olarak üç ila beş ayak parmağı vardı. Ön ve arka ayakların ayak parmakları kalındı ​​ve kama şeklindeki pençelerle sona erdi.

Zırh, Dikenler ve Kemikler

Ankilozorlar özelliği, boynu, sırtını ve kuyruğun üstünü kaplayan kemik plakalarından (osteoderms) yapılmış bir zırhtı. Bunlar deride depolandı ve genellikle fosillerde yerinde muhafaza edilmediğinden, tam şekli ve düzenlemeleri genellikle tam olarak bilinmemektedir.

Ankilozorların Kemik plakaları çok sayıda sagital (önden arkaya) sıra halinde düzenlenmiştir. Daha büyük plakalar arasında tam zırh sağlayan küçük plakalar vardı. Büyük, omurga paneller genellikle boynun üst kısmına tutturulmuştur. Omuz bölgesinde, plakalar genellikle hilal şeklinde bir yapıya sahipti. Gövde alanında zırh, tipine bağlı olarak değişkendi; düz plakalara ek olarak, salma veya çarpma plakaları da mevcuttu. Bazı ankilozorlarda, osteodermler sakrumun üzerinde kalkan benzeri bir yapıya dönüştü.

Ankilozorların birçoğunda kuyruğun ucunda kemikli bir yapı vardı. Bu, omurlarla büyümüş ve kemikleşmiş tendonlarla desteklenmiş ve sertleştirilmiş osteodermlerden oluşuyordu. Kemik lob, hareket sırasında yerin hemen üzerinde tutuldu, ancak yeniden yerleştirilmedi. Kuyruğun arka kısmı sert ve hareketsizken, kuyruğun hareketli ön kısmı, muhtemelen güçlü kaslarla, yapının ileri geri sallanmasına olanak sağlıyordu.

Keşif ve Araştırma tarihi

Bir ankilozorun en eski bulgusu, kalıntıları İngiltere’de bulunan ve Iguanodon ve Megalosaurus ile birlikte Richard Owen’ın 1842’de dinozor terimini icat ettiği hayvanlardan biri olan Hylaeosaurus idi. Bununla birlikte, bu bulgu, 19. yüzyıldan Avrupa’dan, Polacanthus, Acanthopholis veya Struthiosaurus gibi, bu grubun çok kusurlu bir resmini oluşturan diğer bulgular gibi çok eksikti.

Kuzey Amerika’dan en eski buluntular Nodosaurus (1889), Euoplocephalus (1902) ve Ankylosaurus (1908) idi. 1923 yılında Henry Fairfield Osborn, bu takson için Ankilozor adını kullandı. En eski Asya bulgusu 1930’lardan kalma Pinacosaurus’tur.

Sadece İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, daha eksiksiz bulgular, Asya’dan Talarurus ve Saichania veya Kuzey Amerika’dan Sauropelta ve Silvisaurus gibi bu hayvanların görünümünü daha iyi tanımayı mümkün kıldı. 1980’lerde ilk Avustralya ve Antarktopelta olan Minmi, ilk Antarktika ankilozor keşfedildi. Çin’den elde edilen bulgular Tianzhenosaurus ve Liaoningosaurus gibi 1990’lardan bu yana sadece büyük ölçüde keşfedilmiştir; Aynı dönemde, kökenleri tarihi için önemli olan iki bazal ankilozor olan Gargoyleosaurus ve Mymoorapelta bulunmuştur.

Yeni keşiflere ve eski bulguların daha ayrıntılı analizlerine ek olarak, bu zamandan beri gelişimsel tarihi veya iddia edilen yaşam biçimini ve diğer hayvanlarla etkileşimi bulmaya çalışan kladistik ve paleoekolojik çalışmalar da öne çıkmıştır.

Kaynakça

https://de.wikipedia.org/wiki/Ankylosauria

https://www.normbilgi.com/hayvanlar-alemi/

Rastgele Yazılar

 • Yaşar Kemalin Hayatı Yaşar Kemal (1923-2015)

  Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan ve edebiyat dünyasında Yaşar Kemal olarak bilinen yazar 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğmuştur. 1923 yılında doğmasına rağmen nüfusa kaydı 1926 yılında’dır. Babası Çiftçi Sadık Efendi , annesi ise Nigar hanım’dır. Birinci […]

 • Thomas Edison Thomas Alva Edison Kimdir?

  Thomas Alva Edison elektrik ve elektrik mühendisliği alanında uzmanlaşmış bir Amerikalı mucit ve girişimciydi. Onun esasları, esasen bir bütün güç üretimi, güç dağıtımı ve yenilikçi elektrik tüketici ürünleri sistemi oluşturmak için ustalıkla birleştirebildiği icatlarının pazarlanabilirliğine dayanmaktadır. Edison’un ses ve görüntüler […]

 • Freud Sigmund Freud Kimdir?

  Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856 yılında Avusturya’nın Moravya kasabasına bağlı olan Freiberg kasabasında dünyaya gelmiştir.  23 Eylül 1939 yılında ise Londra’da vefat etmiştir. Avusturyalı nörofizyolog, psikanalist, kültür kuramcısı ve din eleştirmeni olan Freud Psikanalizin kurucusudur. Teorileri ve yöntemleri bugüne kadar tartışılmış, uygulanmış ve eleştirilmiştir. Aile ve Kökeni Freud, Musevi aileden doğmadır. Doğduğu yer olan Moravya’nın […]

 • Buz hokeyi Buz Hokeyi Sporu Hakkında Bilgiler

  Buz hokeyi, buz üzerinde ve oyuncuların elinde bir sopa yardımıyla diski rakip kale direklerinin arasından geçirerek fileyle buluşturma amacı olan bir spordur. Sporun hızlı ve fiziksel mücadelelere dayalı olduğu biliniyor. Bir takım 20 oyuncudan oluşur. Karşılaşma sırasında sahada, bir takımda kaleciyle […]

 • virüs Salgın Hastalıklar Hakkında

  Bir salgın, bir insanda tekdüze bir nedenin hastalık insidansının artmasıdır. Nüfus, zaman ve yer bakımından sınırlı kaldığı ve dolayısıyla bir hastalığın büyük bir salgınına karşılık geldiği sürece. Epidemiyoloji, belirli bir bölgede belirli bir süre içinde yeni vakaların (insidans) sayısı arttığında […]

 • virüs Koronavirüs Hakkında Her şey

  COVID-19 olarakta isimlendirilen koronavirüs SARS-CoV-2 koronavirüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır . İlk olarak 2019 yılında Wuhan’da tanımlanmıştır. Esas olarak damlacık enfeksiyonu yoluyla yayılır. Teorik olarak, smear enfeksiyonu veya gözlerin konjonktiva yoluyla enfeksiyonu da mümkündür. Koronavirüs salgınının seyri spesifik değildir, […]

 • Futbolun tarihi Dünyada ve Türkiyede Futbol Tarihi

  Dünyada ve Türkiyede Futbol Tarihini Dünyada ve Türkiyede Futbol Tarihini FUTBOLUN TARİHİ Futbolun; yapılan bilimsel araştırmalar sonucun da, milattan önce 200’lü yıllar da askeri eğitim amacıyla Çin’de oynanan cuju ismindeki oyun ile yakınlık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Cuju oyunu, kıl ve […]

 • Güney Kore Kore kültürü Hakkında Bilgiler

  Kore kültürü tüm Asya’dan , özellikle Çin’den etkilendi , ancak kendi karakterini koruyabildi. Önemli etkiler Konfüçyüsçülük ve Budizm idi ve son yıllarda Güney Kore’de Hristiyanlık artıyor – bugün Güney Kore nüfusunun yaklaşık yüzde 26’sı Hristiyan.  1948 yılında ülkenin kuzey ve güney olarak ikiye bölünmesinden sonra film, modern müzik ve giyim bu dönemden sonra çok farklı gelişti . Ancak, […]

Bir Cevap Yazın