Antilop

Antilop Hakkında Bilgiler

Antilop terimi , Afrika ve Avrasya’nın çeşitli bölgelerine özgü birçok parmaklı geviş getiren hayvan türüne atıfta bulunmak için kullanılır.

Antiloplar, sığır, koyun veya keçi olmayan tüm Eski Dünya ruminantlarını kapsayan Bovidae familyasında bir çeşitli grup içerir.

Her yıl dökülen geyik boynuzlarının aksine, Kuzey Amerika Antilopları haricinde boynuzları sürekli büyür.

Türler

Çoğu Afrika’ya özgü olan 91 antilop türü yaklaşık 30 cins. Bovidae içindeki kabilelerin veya alt ailelerin sınıflandırılması hala bir tartışma konusudur ve birkaç alternatif sistem önerilmiştir.

Antilop, kladistik veya taksonomik olarak tanımlanmış bir grup değildir. Terim, Bovidae ailesinin koyun , sığır veya keçi kategorisine girmeyen tüm üyelerini tanımlamak için kullanılır. 

Doğal Yaşam Alanları

Afrika’ya , neredeyse sadece savanlarda , diğer tüm kıtalara göre daha fazla antilop türü, Doğu Afrika’nın çoğunda 20-35 tür birlikte yaşar. Afrika’daki savan yaşam alanı son üç milyon yılda beş kez genişlediğinden ve daraldığından ve fosil kayıtları bunun en mevcut türlerin evrimleştiği zaman olduğunu gösterdiğinden, kasılmalar sırasında refugiadaki izolasyonun bu çeşitliliğin ana itici gücü olduğuna inanılmaktadır. Diğer türler Asya’da oluşur.

Kuzey Amerika şu anda, taksonomistlerin antilop grubunun bir üyesini dikkate almadığı, ancak genellikle yerel olarak böyle adlandırılan (örn., “Amerikan antilop”) yerli pronghorn’a ev sahipliği yapmaktadır.

Egzotik avcılık için birçok antilop türü dünyanın diğer bölgelerine, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilmiştir. Muhteşem sıçramaya ve kaçınma becerilerine sahip bazı türlerde bireyler kaçabilir. Özellikle Teksas’ta Afrika ve Asya ovaları antilop türleri için çok misafirperver birçok habitat ve iklim vardır. Buna göre, Texas’ta blackbuck antilop, gemsbok ve nilgai’nin vahşi popülasyonları bulunabilir.

Antilop çok çeşitli yaşam alanlarında yaşar. Sayısal olarak, çoğu Afrika savanlarında yaşıyor.

Ormanlarda, ormanlık alanlarda veya çalılarda yaşayan türler hareketsiz olma eğilimindedir, ancak ova türlerinin çoğu uzun göç eder. Bunlar ot yiyen türlerin yağmurları takip etmesini ve böylece besin arzını sağlar.

Özellikleri

 • Yüksek yapraklara göz atmak için arka ayakları üzerinde dik durabilirler.
 • Antilopların boyu omuzda 178 cm ölçülebilir ve neredeyse 950 kg ağırlığında olabilirler.
 • Uzun, ince ama güçlü bacaklara sahip hayvanlar için şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok antilop uzun adımlara sahiptir ve hızlı koşabilir. 
 • Bazı antilop türleri, hareketi etkileyebilecek farklı vücut tiplerine sahiptir.
 • Antilop çok çeşitli derilere sahiptir, ancak çoğu yoğun bir kısa kürk ceketine sahiptir. Çoğu türde, deri, kahverengi bir rengin (veya kahverenginin birkaç tonunun), genellikle beyaz veya soluk alt gövdeli bir çeşitlemesidir. 
 • Tehlikeden kaçtıklarında başkalarına bir uyarı veren koyu çizgili orta gövde ayrıca sırtındaki beyaz, fırça benzeri kıllara sahiptir, bu da hayvan tehlikeyi algıladığında açılır ve sırt kıllarının sonunda durmasına neden olur.
 • İyi gelişmiş molar dişlere sahiptirler. Üst kesici dişleri yoktur, daha ziyade alt kesici dişlerinin ot saplarını ve yapraklarını yırtmak için ısırdığı sert bir üst sakız yastığı vardır.
 • Diğer birçok otobur gibi , antiloplar yırtıcılardan kaçınmak için keskin duyulara güvenir. 
 • Gözleri başlarının yanlarına yerleştirilir ve onlara minimum dürbün görme ile geniş bir görüş yarıçapı verir. 
 • Akut koku ve işitme duyusu, antilopun gece boyunca açıkta tehlikeyi algılama yeteneği verir.
 • Birçok antilop cinsel olarak dimorfiktir. 
 • Çoğu türde, her iki cinsiyetin boynuzları vardır, ancak erkeklerin boynuzları daha büyüktür. Erkekler dişilerden daha büyük olma eğilimindedir.
 • Antilop boynuzlarının boyutu ve şekli büyük ölçüde değişir.
 • Boynuzlar etkili silahlardır ve erkeklerin dişi üzerinde savaştığı türlerde , yalnız veya lekking türlerden daha iyi gelişme eğilimindedir. 
 • Eşler için erkek-erkek yarışması ile boynuzlar savaşta çatışır. Erkekler boynuzlarını diğer türlere göre daha sık kullanırlar.

Ömrü

Antilopun vahşi doğada ne kadar süre yaşadığını belirlemek zordur. Artık en yüksek hızları sürdüremeyen yaşlı ve sakat bireylere karşı avcıların tercihi ile, az sayıda vahşi av hayvanı biyolojik potansiyeli olduğu sürece yaşıyor. Esaret altında, antiloplar 20 yaşın üzerinde yaşadığı bilinmektedir.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • basketbol Basketbol’un Efsaneleri ve Kariyerleri

  Basketbolun efsaneleri, basketbolun efsaneleri, basketbolun efsaneleri Michael Jordan Michael Jordan, gözlerini 17 Şubat 1963 yılında New York’ta açmıştır. 1.98 metre […]

 • animasyon Animasyon Teknolojisi Nedir?

  Animasyon Teknolojisi tanımı, resimlerin hareketli görüntüler olarak görünmesi için değiştirildiği bir yöntemdir. Bugün, animasyonların çoğu bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerle yapılır. Bilgisayar animasyonu çok ayrıntılı 3D animasyon olabilirken, 2D […]

 • Voleybol nedir? Voleybol Nedir?

  Voleybol, iki takımın karşı karşıya geldiği ve 6’şar kişiden oluşan ve top bir takımın kendi alanındayken oyuncuların topa elle en […]

 • Greyfurt Greyfurt Hakkında Bilgiler

  Greyfurt, nispeten büyük ekşiden yarı tatlıya, biraz acı meyveye sahip olduğu bilinen subtropikal bir narenciye ağacıdır. Greyfurt, her ikisi de […]

Bir Cevap Yazın