bilgisayar oyunu

Bilgisayar Oyunu Tarihi Hakkında Bilgiler

Bir bilgisayar oyunu veya video oyunu, bir kullanıcı arayüzü ile etkileşim kurarak, genellikle televizyon veya bilgisayar monitörü olmak üzere bir video ekranında görsel geri bildirim üreten elektronik bir oyundur.

Tarihçe 

Yaklaşık 50 yıl içinde, bilgisayar oyunları, üniversitelerdeki daha teknik girişimlerden, 21. yüzyılın en etkili boş zaman tasarımı şekillerinden birine dönüştü.

Zaten ilk bilgisayarlarda dama oyunu gibi iyi bilinen oyunları uygulama girişimleri vardı. Amerikan William Higinbotham tarafından 1958’de geliştirilen İki Kişilik Tenis, genellikle tanınmış oyunların ötesinde yeni olanaklar sunan ilk bilgisayar oyunu olarak kabul edilir. Gelişme büyük ölçüde bilgisayar teknolojisinin teknik ilerlemesine bağlıydı. Başlangıçta, sadece başka amaçlar için tasarlanmış üniversitelerde ana bilgisayarlarda “yanda” oynandı, ancak 1970’lerde, oyunları nispeten ucuz hale gelen basit televizyon çipleriyle, elektronik oyun makinelerindeki oyunlar da dahil olmak üzere mevcut televizyon teknolojisiyle birleştirmek mümkün oldu. Atari veya Magnavox gibi şirketler de bilgisayar oyununu ev kullanıcılarına video oyun konsolları şeklinde getirdi. Hızla büyüyen bir kitle pazarı gelişti.

1980’lerden Sonra Gelişim

1980’lerde ev ve kişisel bilgisayarların (PC’lerin) tanıtılmasıyla, teknik olarak farklı iki tür bilgisayar oyunu geliştirildi: ilk olarak, özel oyun konsollarına dayanan video oyunu (daha sonra “video oyunu” olarak adlandırılır) ve ev bilgisayarları için bilgisayar oyunu ve daha sonra PC’ler için giderek geliştirildi. 1983 yılında, özellikle kötü video oyunları ile pazarın su basması ve ev bilgisayarlarının zamanın oyun konsolları üzerinde artan teknik üstünlüğü nedeniyle video oyun pazarında bir çökme yaşandı. Japon ev bilgisayarları henüz çok başarılı değildi, Nintendo Entertainment System 1983 yılında Nintendo oyun konsolunu çıkardı. Yaklaşık iki yıl sonra 1985’te Kuzey Amerika ve Avrupa’ya ulaşan yeni bir video oyunları çağına girdi.

1990’ların ortalarından bu yana, oyun konsolları ve PC’leri için alanlar pazarlama amacıyla giderek daha fazla bir araya getirildi. Düzgün depolama ortamı ( CD-ROM veya DVD gibi ) ve uyumlu donanım, farklı konsollar ve büyük ölçüde paralel ve dolayısıyla daha düşük maliyetli ve daha geniş bir pazar için PC’ler için oyunlar geliştirme fırsatı sundu.

Bilgisayar oyunları günümüzde popüler bir eğlence şeklidir. Dijital medyada anlatı etkinliğinin en verimli alanları arasındadırlar. Etkileşimli kurgu alanını duyusal izlenimlerle genişletti ve kullanıcıların gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesini sağladılar. Birçok ülkede satışları kısmen ilgili film endüstrisini aşan kendi endüstrisi gelişmiştir.

Platformlar

Platform, ilgili bilgisayar oyununun temelini oluşturan donanım ve / veya yazılımdır. Nintendo Entertainment System veya PlayStation gibi özel olarak geliştirilmiş oyun konsolları gibi statik platformlar ile zaman zaman önemli ölçüde değişebilen PC ve cep telefonları gibi genel platformlar arasında bir ayrım yapılabilir. Satış rakamlarına bakılarak tüm zamanların en başarılı oyun konsolu 2020 itibariyle, Sony PlayStation 2 olduğu bildirilmiştir.

Güncel oyun konsolları olan PlayStation 4 Sony, Xbox One dan Microsoft’tan ve Nintendo. Taşınabilir cihazlarda pazarın bir parçasıdır. Game Boy serisi ve sonraki Nintendo DS Nintendo ve PSP ve Vita Sony bunlara örnek gösterilebilir. Geçmişte, mobil bilgisayar oyunu sadece bu avuçiçi konsolların alanıydı, bugünlerde daha fazla PDA ve cep telefonu veya akıllı telefon bulabilirsiniz.

Rastgele Yazılar

 • Elektrik Mühendisliği Elektrik Mühendisliği Nedir?

  Elektrik mühendisliği, en azından kısmen elektrik enerjisine dayanan elektrikli cihazların üretim ve araştırmasının yanı sıra araştırma ve geliştirme ile ilgilenen […]

 • Hurma Hurma Hakkında Bilgiler

  Hurma yaygın olarak bilinen, hurma ailesi, bir çiçek bitki türü ve yenebilir tatlı meyve olarak yetiştirilir. Kesin menşe yeri uzun ekim nedeniyle belirsiz […]

 • Hüdavendigar Birinci Murat Dönemi (1326-1389)

  I.Murad, 1326 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası Orhan Gazi, annesi ise Nilüfer hatundur. 1362 yılında devletin başına geçen I. Murad , […]

 • Biyoloji ne demek Biyoloji Nedir?Biyolog Nedir? Biyoloji Alt Alanları Nelerdir?

  Biyoloji, bir yaşam bilimidir. Doğa bilimlerinin bir alt alanıdır ve hem genel yaşam yasalarını hem de bireysel varlıkların özelliklerini ele alır. Biyoloji birçok alanda araştırma konusudur. Bunlar […]

Bir Cevap Yazın