Elektrik Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği Nedir?

Elektrik mühendisliği, en azından kısmen elektrik enerjisine dayanan elektrikli cihazların üretim ve araştırmasının yanı sıra araştırma ve geliştirme ile ilgilenen bir mühendislik bilimidir. Bu, dönüştürücüler, elektrikli makineler ve bileşenler ile teknik bilgi teknolojisi ve enerji teknolojisine kadar kontrol, ölçüm, düzenleme, iletişim, cihaz ve bilgisayar teknolojisi için devreleri içerir.

Teorik Elektrik Mühendisliği

Teorinin temeli ve elektrik mühendisliği fiziğine bağlantı, elektrik teorisinden elde edilen bilgidir. Devreler teorisi, pasif bileşenlerden devreleri analiz etme yöntemleri ile ilgilidir. Teorik elektrik mühendisliğinde elektrostatik ve elektrodinamik arasında bir ayrım yapılır, ikincisi, örneğin alan ve dalga teorisi, Maxwell denklemlerine dayanır.

Enerji Teknolojisi
İletim Hattı ve Trafo Merkezi

Elektrik enerjisi teknolojisi (eskiden ağır akım teknolojisi), elektrik enerjisinin çıkarılması, iletilmesi ve dönüştürülmesi ve ayrıca yüksek voltaj teknolojisi ile ilgilenir. Çoğu durumda elektrik enerjisi, jeneratörler aracılığıyla mekanik döner enerjiden dönüştürülerek elde edilir. Klasik yüksek voltaj teknolojisi, elektrik enerjisi tüketicileri ve sürücü teknolojisini de içerir. Alçak gerilim alanındaki elektrik enerjisinin iletim alanı, evdeki birçok farklı şekilde bulunabilen elektrik tesislerinin konu alanını da içerir.

Enerji teknolojisinin klasik alt alanları veya teknik okullarda ve üniversitelerde öğretim konuları arasında elektrik enerjisi dağıtımı, ağ kontrol teknolojisi, santral teknolojileri, elektrik enerjisi üretimi, elektrikli makineler, enerji depolama teknolojileri, güç elektroniği, kurulum teknolojisi, enerji ağlarında koruma teknolojisi, enerji yönetimi, akıllı şebekeler, yenilenebilir enerjiler bulunmaktadır.

Tahrik (Ağır Akım) Teknolojisi

Eskiden “ağır akım teknolojisi” olarak da bilinen tahrik teknolojisi, elektrik enerjisini elektrikli makineleri kullanarak mekanik enerjiye dönüştürür. Klasik elektrikli makineler senkron, asenkron ve doğru akım makineleridir, ancak özellikle küçük sürücüler alanında başka birçok tür vardır. En son gelişme, elektrik enerjisini dönme yoluyla “sapma” olmadan doğrudan mekanik-lineer harekete dönüştüren lineer motorların geliştirilmesidir. Tahrik teknolojisi otomasyon teknolojisinde önemli bir rol oynar, çünkü elektrikli sürücülerle çok sayıda hareket gerçekleştirilebilir. Buna karşılık elektronikler, sürücü teknolojisi için, bir yandan sürücülerin kontrolü ve düzenlenmesi için önemli bir rol oynamaktadır ve diğer yandan sürücüler, genellikle güç elektroniği yoluyla elektrik enerjisi ile beslenmektedir. Elektrik mühendisliği alanında yük pik azaltma ve enerji optimizasyonu alanı da önemli ölçüde gelişmiştir.

Telekomünikasyon

Bilgi ve iletişim teknolojisi (eski adıyla düşük akım teknolojisi) olarak da adlandırılan iletişim teknolojisinin yardımıyla, elektromanyetik dalgalara sahip sinyaller, bir bilgi kaynağından (verici) bir veya daha fazla alıcıya (bilgi havuzuna) bilgi taşıyıcı olarak iletilir. Bilgileri alıcı tarafından tanınabilecek kadar az kayıpla iletmek önemlidir. Telekomünikasyonun önemli bir yönü, örneğin filtreleme, kodlama veya kod çözme yoluyla sinyal işlemedir.

Teknik okullarda ve üniversitelerde telekomünikasyon veya öğretim konularının klasik alt alanları arasında iletişim teorisi, sinyal teorisi, dijital sinyal işleme ve sinyal dönüştürme, anten teknolojisi, radyo teknolojisi, mobil radyo, radyo frekans teknolojisi ve mikrodalga teknolojisi, elektromanyetik uyumluluk, uydu teknolojisi, kodlama teorisi bulunur.

Elektronik, Mikroelektronik ve Nanoelektronik Entegre Devre

Elektronik, bobinler gibi elektronik bileşenlerin veya diyotlar ve transistörler gibi yarı iletken bileşenlerin geliştirilmesi, üretimi ve uygulanması ile ilgilenir. Mikroelektronik, entegre devrelerin geliştirilmesi ve üretimi ile ilgilenir. Bazı alanlarda 100 nanometre sınırı aşılmıştır, bu zaten resmi olarak nanoelektronik olarak adlandırılmaktadır.

Güç yarı iletkenlerinin (güç elektroniği) geliştirilmesi, sürücü teknolojisinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır, çünkü frekans invertörleri, elektrik enerjisini transformatörlerle mümkün olandan çok daha esnek bir şekilde sağlayabilir.

Dijital teknoloji, klasik mantık devresinin transistörlerden oluştuğu ölçüde elektroniğe atanabilir. Diğer yandan, dijital teknoloji de birçok kontrolün temelini oluşturuyor ve bu nedenle otomasyon teknolojisi için önemli. Teori, teorik elektrik mühendisliğine de verilebilir.

Teknik kolejler ve üniversitelerdeki elektronik veya öğretim konularının klasik alt alanları analog teknoloji, dijital teknoloji, PCB tasarımı, çip tasarımı, mikroişlemci teknolojisi, mikrodenetleyiciler, montajcı ve C programlama, gömülü sistemleri içerir.

Otomasyon Teknolojisi

Otomasyon teknolojisinde, bir sürecin bireysel çalışma adımları ölçüm, kontrol ve düzenleme teknolojisi (topluca MSR teknolojisi olarak adlandırılır) yöntemleri kullanılarak otomatikleştirilir veya izlenir. Günümüzde, ölçüm ve kontrol teknolojisi genellikle dijital teknoloji tarafından desteklenmektedir. Kontrol teknolojisi, otomasyon teknolojisinin temel alanlarından biridir. Yönetmelikler birçok teknik sistemde yer almaktadır. Örnekler arasında endüstriyel robotların kontrolü, uçaklarda ve gemilerde otomatik pilotlar, motorlarda hız kontrolleri, otomobillerde denge kontrolü (ESP), roketlerin pozisyon kontrolü ve kimyasal tesisler için proses kontrolleri sayılabilir. Günlük yaşamın basit örnekleri, ütüler, buzdolapları, çamaşır makineleri ve kahve makineleri gibi birçok tüketici ürünündeki kontrollerle birlikte sıcaklık kontrolleridir.

Otomasyon teknolojisinin veya teknik kolej ve üniversitelerin öğretim konularının klasik alt alanları, sistem teorisi, teknik sibernetik, kontrol teknolojisi, kontrol mühendisliği, ölçüm teknolojisi, sensör teknolojisi, otomasyon teorisi, programlanabilir mantık kontrolü, dijital teknoloji, görüntü işleme, robotiktir.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Taksim Taksim Meydanı Hakkında Bilgi

  Taksim Meydanı, İstanbul’un Avrupa yakasında merkezi bir yer ve ulaşım merkezidir. İstanbul’un Beyoğlu Şehrinde bulunur. Tarihi Beyoğlu’un en yüksek noktasının birkaç metre altındaki yerin adıdır. 1731 yılında inşa edilen 23 km uzunluğunda bir su borusu inşaası başladı ve 1732 sonunda Sultan II. Mahmud adına bir […]

 • Hüdavendigar Birinci Murat Dönemi (1326-1389)

  I.Murad, 1326 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası Orhan Gazi, annesi ise Nilüfer hatundur. 1362 yılında devletin başına geçen I. Murad , vefat edene kadar yani 1389 yılına kadar hüküm sürdü. Devletin başına geçtiğinde 95.000 km2 olan devlet sınırlarını 500.000 km2’ye kadar […]

 • Hitler Adolf Hitler Kimdir?

  Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya-Macaristan’da doğdu. 30 Nisan 1945 yılında Berlin’de öldü.  Nazi politikacı ve  Avusturya kökenlidir. Siyasetçi olmasının yanı sıra bir asker, yazar ve ressamdı. Hitler’in ailesi Bohemya sınırındaki Aşağı Avusturya Waldviertel’den geldi . Ebeveynleri gümrük memuru Alois Hitler (1837-1903) ve üçüncü eşi Klara Pölzl (1860-1907) idi.  Adolf Hitler’in büyük kardeşleri Gustav (1885-1887) ve Ida […]

 • Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı

  Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı, Nemrut dağı ve Kommagene Krallığı UNESCO Dünya Kültür mirasında yer alan yerlerden biri olan Nemrut Dağı, aynı zamanda Türkiye’nin önemli milli parklarından bir tanesidir. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı bir bölge olan Karadut köyü yakınlarında bulunmaktadır. […]

 • Orhan gazi Orhan Gazi Dönemi (1326-1362)

  1281 yılında Bilecik Söğüt’te doğan Orhan Gazi’nin babası Osman Gazi, annesi ise Malhun(Bala) hatundur. 1326 yılında devletin başına geçen Orhan Gazi, vefat edene kadar yani 1362 yılına kadar hüküm sürdü. Devletin başına geçtiğinde 16.000 km2 olan devlet sınırlarını 95.000 km2’ye […]

 • Patlıcan Patlıcan Hakkında Bilgiler

  Patlıcan, bilimsel ismiyle Solanum melongena, Solanaceae ailesine ılık iklimlerde yetişen küçük ağaç şeklinde bir kültür bitkisidir. Dünya çapında yetiştirilmektedir. Domates gibi, derisi ve tohumları da yenebilir, ancak genellikle patates gibi pişirilir. Patlıcan, makro besin ve mikro besin içeriğinde besinsel olarak düşüktür. Yaygın olarak mor renkli ve […]

 • youtube nedir YouTube Hakkında Bilgiler

  YouTube, Amerikan kökenli video paylaşımına adanmış bir web sitesidir. Yayıncılar klip, film, tv şovları ve müzik videoları gibi çeşitli içerikler sunar. Bu platform için içerik oluşturan kişiler genellikle youtuber olarak bilinir. Şubat 2005’te eski PayPal çalışanı tarafından yaratıldı ve Ekim 2006’da Google Inc. tarafından 1.65 milyar dolar karşılığında satın alındı ve şu anda iştiraklerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. İnternette türünün en yaygın kullanılan web sitesidir. […]

 • bilim teknoloji Biyoteknoloji Nedir?

  Biyoteknoloji, ürün geliştirmek veya üretmek için canlı sistemleri ve organizmaları veya “belirli kullanım için ürünleri veya işlemleri yapmak veya biyolojik sistemleri, canlı organizmaları veya bunların türevlerini kullanan herhangi bir teknolojik uygulamayı” içeren geniş bir biyoloji alanıdır. Araçlara ve uygulamalara bağlı […]

Bir Cevap Yazın