hibrit otomobil

Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

Elektrikli Otomobil Nedir?

Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. Son dönemde revaçta olan elektrikli otomobillerin, ilerleyen zamanlarda içten yanmalı araçların yerini alacağı pek çok uzman tarafından belirtilmekte ve otomobil firmalarının yapmış olduğu yatırımlarında bunun bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

Elektrikli otomobilleri genel anlamda iki farklı tipte görüyoruz. Bunlardan biri Hibrit bir diğeri ise sadece elektrikle çalışan otomobillerdir.

Hibrit Otomobil Nedir?

Hibrit otomobil iki farklı motoru bulunan ve iki farklı güçten beslenen otomobillerdir. İçten yanmalı ve elektrik motoru kullanır. Araç durduğunda iki motorda pasif durumdadır. Araç hareket etmeye başladığında elektrik motoru devreye girer. Hızlanma esnasında ve yokuşlarda iki motorda devrededir. Bu sistemde elektrik motoru, içten yanmalı motor tarafından şarj edilir. Düşük hızlarda elektrikli motor, yüksek hızlarda ise içten yanmalı motor devreye girer.

Tam Elektrikli Otomobil Nedir?

Sadece elektrik motoru kullanan ve bu motordan aldığı güç ile beslenen araçlardır. Elektrik motorunu jeneratör gibi kullanarak şarj edilmesi sağlanır. Bakım maliyeti ve yakıt maliyeti oldukça düşüktür. Sıfır emisyonlu araçlardır ve bu nedenle doğa dostu denilebilir. Dezavantajı ise yüksek üretim maliyeti nedeniyle satış fiyatınında yüksek olmasıdır.

Şarj Tipleri Nelerdir?

Normal Şarj: Ortalama 3 asaat şarj süresi olmakla birlikte 22 kw’a kadar desteklemektedir.

Hızlı Şarj: Kamuya açık alanlarda otomobilinizi kısa bir zamanda şarj edebilmek için kurulan şarj üniteleridir. Ortalama 50 kw ve 120 kw arasında bir güç ile şarj edilebilmektedir. Yarım saat gibi kısa bir sürede şarj edebilir özelliği bulunmaktadır.

Kablosuz Şarj: Manyetik bir yol kullanılır. Açıklamak gerekirse şarj cihazındaki bobinden otomobilin bobinine doğru gerçekleşen akım neticesinde şarj dolumu gerçekleşir.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

 • Bakım maliyeti azdır.
 • Yakıt tasarrufu sağlar.
 • Sıfır emisyonlu araç kategorisindedir ve karbon emisyonunu azaltır.
 • Sessiz çalışarak gürültü kirliliğini önler.

Elektrikli Otomobillerin Dezavantajları Nelerdir?

 • Üretme maliyetinin yüksek olması nedeniyle, satış fiyatının da yüksek olması
 • Şarj istasyon altyapısının yetersiz olması
 • Bataryalarının ağır olması
 • Batarya ömrünün kısa olmasıyla ilgili soru işaretleri

Sonuç olarak;

Avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda otomobil üreticilerinin bu dezavantajları ortadan kaldıracak yatırımlar yapması da elektrikli otomobillerin tercih edilme noktasında önemli bir yer edineceğini söylemek mümkün.

Kaynaklar
 • https://www.dunyaenerji.org.tr/elektrikli-araclar/
 • https://www.otokocikinciel.com/blog/faydali-bilgiler/elektrikli-otomobiller-hakkinda-merak-edilenler
 • https://www.bulur.com/oto-rehber/ElektrikliOtomobillerHakkindaEnCokSorulanSorular/79

Rastgele Yazılar

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

 • İnternet İnternet nedir?

  İnternet (birbirine bağlı ağ portmanı), dünya çapında cihazları bağlamak için İnternet protokol paketini (TCP / IP) kullanan birbirine bağlı bilgisayar […]

 • ananas Ananas Hakkında Bilgiler

  Ananas, yenebilir meyve tropik bitki bitkidir. Ananas, yüzyıllar boyunca yetiştirildiği Güney Amerika’ya özgüdür. Ananas yetiştiriciliğinin 17. yüzyılda Avrupa’ya getirilmesi onu lüksün önemli […]

 • Kurabiye Hızlı Kurabiye Tarifi

  Kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz kurabiye tarifi için kollarınızı sıvayın. Demlemiş olduğunuz çay ve yaptığınız kahvenizle sizleri mest edecek […]

Bir Cevap Yazın