Video kalitesi düşürülüyor

Facebook, Coronavirüs Nedeniyle Veri Kullanımı Azaltmayı Hedefliyor

Facebook, koronavirüs nedeniyle evine kapanan dünyamızda video kalitesini düşüren, veri kullanımı azaltarak internet servis sağlayıcılarına olan talebi azaltan değişiklikler sundu. Avrupa’nın büyük bölümleri evde koronavirüs salgını nedeniyle kendini izole ederken, internet kullanımı da önemli ölçüde arttı. Bu durumda daha fazla veri kullanılacağı anlamına geliyor. Facebook, yapmış olduğu değişiklikle her videonun daha az veri kullanacağı bir sistem geliştirdi. Ancak resim kalitesini de beklenen oranda düşürmediğini de söylenebilir. Amazon, Apple TV +, Disney + ve Netflix de benzer önlemlerini açıklamış durumda.Facebook’un değişimi hem ana hizmetine hem de Instagram’a uygulanacak.

Video kalitesi

Bir video çevrimiçi ortamda akış yapılırken ne kadar veri kullanıldığını etkiler.

Bunlardan biri video çözünürlüğü. Yüksek çözünürlüklü (HD) ve ultra yüksek çözünürlüklü 4K videolar, standart çözünürlüklü videolardan daha fazla veri kullanır.

Başka bir faktör, bit hızıdır, bu da saniyede yayınlanan veri miktarıdır. Özellikle bir sahnede çok fazla hareket varsa ancak daha fazla veri kullanır.

Amazon’un Prime Video, Apple TV + ve Netflix, akış bit hızlarını düşürdüler, ancak çözünürlük aralıklarını değiştirmeden bıraktılar.

Netflix, Avrupalı ​​izleyicilerinin sonuç olarak film izlerken% 25 daha az veri kullanacağını söyledi.

Disney +, Salı günü İngiltere, İrlanda, Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya ve İsviçre’de hizmete girdiğinde Avrupa’da biraz daha düşük bit hızlarına sahip olacağını söyledi.

Ancak, Fransız hükümetinin ülkesinin hükümetinin isteği üzerine lansmanını 7 Nisan’a kadar ertelediğini söyledi.

Buna karşılık, Google’ın YouTube’u Avrupa’daki izleyicileri varsayılan olarak standart tanımlı (480p) video moduna geçireceğini söyledi. Ancak, izleyiciler istedikleri takdirde yine de yüksek tanımlamaya geri dönebileceklerdir.

Değişiklik önümüzdeki birkaç gün içinde kademeli olarak gerçekleşecek.

BBC, artık bir “ihtiyati tedbir” olarak BBC iPlayer’da ultra yüksek çözünürlüklü 4K programlarını denemeyeceğini söyledi.

BBC bir açıklamada, “Ağların tıkanması durumunda kullanılan verileri otomatik olarak azaltacağız.”

Veri Kullanımında Artış Var

Netflix, Avrupalı yetkililerle görüştükten sonra video bit hızını düşürdüğünü açıklayan ilk akış hizmetiydi.

Ancak İngiltere’de telekom devi BT, ağında “bol miktarda tavan boşluğu” olduğunu söyledi.

Daha fazla insan evden çalıştıkça gündüz internet kullanımında bir artış olduğunu söyledi.

Ancak, veri kullanımı, ağın işleyebildiği daha önce kaydedilen yüksekliklerden çok daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Pandemi Pandemi Nedir?

  Pandemi, bir hastalığının ülkeler ve kıtalar arasında yayılmasını, daha dar anlamda bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını tanımlamak için kullanılan terimdir. Salgının […]

 • hindistan cevizi Hindistan Cevizi Hakkında Bilgiler

  Hindistan cevizi terimi , hindistancevizi kabuğundaki yüz özelliklerine benzeyen üç girintiden sonra ‘kafa’ veya ‘kafatası’ anlamına gelen 16. yüzyıl Portekizce ve İspanyolca kelime coco’dan türetilmiştir. Hindistan cevizi, gıdalardan kozmetik ürünlere […]

 • Fok Balığı Fok Balığı Hakkında Bilgiler

  Fok balığı suda yaşayan etoburların taksonudur ve bu nedenle ekolojik olarak deniz memelilerinden biridir. Latince pinna ‘fin’ ve pes ‘foot’ […]

 • youtube nedir YouTube Hakkında Bilgiler

  YouTube, Amerikan kökenli video paylaşımına adanmış bir web sitesidir. Yayıncılar klip, film, tv şovları ve müzik videoları gibi çeşitli içerikler sunar. Bu platform için içerik oluşturan kişiler genellikle youtuber olarak […]

3 thoughts on “Facebook, Coronavirüs Nedeniyle Veri Kullanımı Azaltmayı Hedefliyor

Bir Cevap Yazın