facebook

Facebook Hakkında Temel Bilgiler

Facebook, bir Amerikan çevrimiçi sosyal medya ve sosyal ağ hizmetidir. Merkezli Menlo Park, California’da bulunmaktadır. Mark Zuckerberg, Andrew McCollum, Eduardo Saverin,  Chris Hughes, Dustin Moskovitz vetarafından kurulmuştur.

Kurucular başlangıçta Facebook üyelerini Harvard öğrencileriyle sınırladılar. Üyelik Ivy League üniversiteleri, MIT ve Boston bölgesindeki yüksek öğretim kurumları, daha sonra diğer çeşitli üniversiteler ve son olarak lise öğrencileri için genişletildi. 2006 yılından bu yana, en az 13 yaşında olduğunu iddia eden herkesin Facebook’un kayıtlı kullanıcısı olmasına izin verilir, ancak bu yerel yasalara bağlı olarak değişebilir. Adı , Amerikan üniversite öğrencilerine sıkça verilen yüz kitap dizinlerinden gelir .

Facebook hizmetine kişisel bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi İnternet bağlantısı olan cihazlardan erişilebilir. Kayıt olduktan sonra, kullanıcılar kendileri hakkında bilgi veren bir profil oluşturabilirler. “Arkadaş” olmayı kabul eden diğer kullanıcılarla veya farklı bir gizlilik ayarıyla herhangi bir okuyucu ile paylaşılan metin, fotoğraf ve multimedya yayınlayabilirler . Kullanıcılar ayrıca çeşitli yerleşik uygulamaları kullanabilir, ortak ilgi gruplarına katılabilir, Marketplace’te ürün veya hizmet satın alıp satabilir ve Facebook arkadaşlarının etkinlikleri ve takip ettikleri Facebook sayfalarının etkinlikleri hakkında bildirim alabilirler. Facebook, Aralık 2018 itibariyle aylık 2,3 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu belirtmiştir.

Facebook, medyada geniş yer bulmuş ve birçok tartışmaya maruz kalan durumlarda yaşamıştır. Bunlar genellikle kullanıcı gizliliğini ( Cambridge Analytica veri skandalı gibi ), siyasi manipülasyonu ( 2016 ABD seçimlerinde olduğu gibi ), bağımlılık ve düşük benlik saygısı gibi psikolojik etkileri ve bazı kullanıcıların sahte haberler , komplo dahil sakıncalı bulduğu içeriği içerir. 2017’de Facebook , siyasi adayların çoğu reklamı bu programdan muaf olsa da , Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Gerçek Kontrol Ağı’ndan yanlış içeriği belirlemek ve işaretlemek için gerçek denetçilerle ortaklık kurdu. Programın eleştirmenleri, Facebook’u web sitesinden yanlış bilgileri kaldırmak için yeterli şey yapmamakla suçluyor. Facebook, dünya çapında en çok indirilen mobil uygulamalarından biridir.

Tarihi

20 Temmuz 2008’de Facebook, seçilen ağlardaki kullanıcı arayüzünün önemli bir yeniden tasarımı olan “Facebook Beta” yı tanıttı. Mini Besleme ve Duvar birleştirildi, profiller sekmeli bölümlere ayrıldı ve daha temiz bir görünüm oluşturmak için çaba harcandı. Facebook, Eylül 2008’de kullanıcıları yeni sürüme geçirmeye başladı.

Teknik Yönleri

Web sitesinin ana rengi mavidir .Facebook PHP’de inşa edilmiştir, PHP için HipHop ile derlenmiştir . PHP’yi C ++ ‘ya çeviren Facebook mühendisleri . HipHop’un konuşlandırılmasının Facebook sunucularındaki ortalama CPU tüketimini% 50 azalttığı bildiriliyor. 

2012 Mimarisi

Facebook tek parça bir uygulama olarak geliştirilmiştir. 2012’de Facebook’ta bir yapı mühendisi olan Chuck Rossi ile yapılan bir röportaja göre, 1,5 GB’lık ikili bir blobda derlendi ve daha sonra özel bir BitTorrent tabanlı sürüm sistemi kullanarak sunuculara dağıtıldı . Rossi, kurulumun yaklaşık 15 dakika ve sunuculara bırakılmasının 15 dakika sürdüğünü belirtti. Oluşturma ve bırakma işlemi sıfır kesinti süresine sahiptir. Facebook’ta yapılan değişiklikler günlük olarak yayınlanmaktadır.

Dağıtılmış makineler arasında veri depolamak için HBase tabanlı bir kombinasyon platformu kullandı. Bir kuyruk mimarisi kullanarak olaylar günlük dosyalarında saklanır ve günlükler kuyruklanır. Sistem bu olayları toplar ve depoya yazar. Kullanıcı arayüzü daha sonra verileri çıkarır ve kullanıcılara görüntüler. Facebook, istekleri AJAX davranışı olarak ele alır . Bu istekler Scribe (Facebook tarafından geliştirilen) kullanılarak bir günlük dosyasına yazılır .

Veriler, bu günlük dosyalarından, birden fazla Scribe deposundan veri toplamak için dahili olarak oluşturulmuş bir araç olan Ptail kullanılarak okunur. Günlük dosyalarını kuyruklar ve verileri çıkarır. Kuyruksal veriler üç akışa ayrılır ve farklı veri merkezlerindeki kümelere gönderilir (Eklenti gösterimi, Haber akışı gösterimleri, Eylemler (eklenti + haber akışı)). Puma, yüksek veri akışı dönemlerini (Giriş / Çıkış veya GÇ) yönetmek için kullanılır. Veriler, yüksek talep dönemlerinde okunması ve yazılması gereken süreyi azaltmak için toplu olarak işlenir (Sıcak bir makale, büyük veri çarpıklıklarına neden olan birçok gösterim ve haber feed’i gösterimi üretir). Toplu tablolar, karma tablo oluştururken kullanılan bellekle sınırlı olmak üzere her 1,5 saniyede bir alınır.

Veriler daha sonra PHP formatında çıkarılır. Arka uç Java ile yazılmıştır. Thrift, mesajlaşma formatı olarak kullanılır, böylece PHP programları Java servislerini sorgulayabilir. Önbellek çözümleri sayfaları daha hızlı görüntüler. Veriler daha sonra Hive aracılığıyla sorgulandığı MapReduce sunucularına gönderilir. Hive’dan veriler kurtarılabildiğinden bu bir yedekleme görevi görür.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Minyatür Minyatür Sanatı Hakkında Bilgiler

  Minyatür, her hangi bir görüntünün ince bir şekilde işlenerek küçük resimler halinde tasvir edilmesidir. Gotik dönemin sonunda, Rönesans veya Modern Çağın eşiğinde, resimli […]

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

 • Türkiye'de Çay Çay Hakkında Bilgi

  Rize çayı .Türk çayı tipik bir şekilde, küçük bir tabakta bir bardakta servis edilir. Çay  Türkiye için popülerdir . Türkiyede kültürü Kuzey Kıbrıs’a ve Balkan Yarımadası’ndaki bazı ülkelere de uzanıyor . […]

 • Borcam Tarifi Borcam Böreği Tarifi

  Borcam böreği tarifi; Böreğimiz hazır yufkadan yapılan ve elle açılan börekler kadar lezzetli bir börektir. Hazırlanması pişirmesi kolay olan bu […]

One thought on “Facebook Hakkında Temel Bilgiler

Bir Cevap Yazın