golf nedir?

Golf Sporu Hakkında Bilgiler

Golf, geleneksel bir top sporudur. Resmi golf kurallarına uygun olarak, topu deliğe, mümkün olduğunca az vuruşla sokmak önemlidir. Bir golf turu genellikle bir golf sahasında birbiri ardına tamamlanan 9 veya 18 delikten oluşur.

Toplamda dünya çapında 60 milyondan fazla organize golf oyuncusu var.

Kökeni

İskoçlar genellikle Körfezin mucitleri olarak kabul edilirler, ancak kıta Avrupasında kökenlerini gören başka teoriler de vardır. Genellikle Hollanda, Fransa, Brüksel kayıtlarında görülür. Gloucester Katedrali’nde 1340 yılından itibaren bir golfçü gösterdiği söylenen bir vitray pencere vardır. Ancak eski Mısır’da, eski Roma’da ve Japonya’da Kore ve Çin’de top ve raketli bir oyunun belirtileri vardır.

Bu nedenle, başlamak için hangi noktadan başlamanın gerekli olduğu ve golfün ne zaman söylenebileceği konusunda tartışmalıdır. Sonuç olarak, golf için vazgeçilmez olarak tanımlanan kriterlere bağlıdır. Örneğin, sadece Pieter van Afferden’in 1545’teki Latin ders kitabı, oyuncunun kulübüne çarptığında rakibin rahatsız edilmemesi gerektiği kesin olarak garanti edilmiştir. En eski İskoç belgeleri de “golf” denilen bir spora atıfta bulunabilir.

 • Kraliyet desteğiyle, 16. yüzyılda Britanya’ya yayıldı. İlk orta sınıf golfçü 1527’de bahsedildi.
 • Bugün yaygın olan oyun, 19. veya 20. yüzyılda sadece İngiliz olmayan tüm ülkelerde tanıtıldı veya yeniden ithal edildi.
 • İlk uluslararası maç 1682’de İskoçya Leith’te gerçekleşti.
 • İlk kulüp 1735 yılında Royal Burgess Golf Society ile kuruldu.
 • Belgelenen ilk kadın turnuvası 1810’da Musselburgh’da (Edinburgh’un 10 km doğusunda) yapıldı.
 • 1867’de ilk kadın golf kulübü St Andrews’te kuruldu.
 • İngiliz ana adasının dışında ilk kulüp 1820’de Bangalore’de kuruldu.
 • 1900 ve 1904 Yaz Olimpiyatları’nda bir disiplin olarak temsil edildi.
 • Alman Golf Birliği 1907 yılında faaliyete geçti.
 • Amerika Profesyonel Golfçüler Birliği, 1916’da profesyonel golfçüler için ilk ilgi grubunu oluşturdu.
 • 2001 yılında işitme engelli golfçüler için işitme engelli golfçüler birliği Hamburg’da kuruldu.

Kurallar

İlk yazılı kurallar, 1744’te Leith Beyler Golfçülerinden geldi. Bununla birlikte, modern kuralların kökeni 1754 yılında kurulan St Andrews Kraliyet ve Antik Golf Kulübü’nde (R&A) bulunmaktadır. Bugün, R&A ve Amerika Birleşik Devletleri Golf Birliği (USGA) tarafından ortaklaşa yayınlanmaktadır. Mevcut sürüm 1 Ocak 2019’dan beri yürürlüktedir. Daha önce geçerli olan kurallara göre önemli değişiklikler yapılmıştır. Buna ek olarak, her çeyrek bahis oyunları sırasında ortaya çıkan belirli özelliklerin bir belirtimi vardır.

Bu spor, büyük ölçüde doğal “oyun alanı” Parkur saha ve özel kurallara sahip dört alandan oluşmaktadır: sığınaklar (kum engelleri), ceza alanı (korunan alanlar veya su tehlikeleri) ve yeşil alan.

Oyunun amacı

Kurallarına uygun olarak başlangıç denilen bir alandan mümkün olduğunca az vuruşla bir topu 10.8 cm çapında ve genellikle birkaç yüz metre uzakta taşımak önemlidir.

Top düzgün bir şekilde oynanamazsa, kurallar bazı yeniden başlama olasılıkları sağlar, ancak çoğunlukla penaltı vuruşları sağlar. Top deliğe sokulana kadar vuruşların toplamına (golf vuruşları + penaltı vuruşları) skor denir ve önceden yapılmış bir puan kartında not edilir.

Par

Her alan için bir par tanımlanır. Bu değer, çok iyi bir oyuncunun topu başlangıçtan deliğe oynamak için ortalama ihtiyaç duyduğu vuruş sayısını temsil eder. Bir alan için par hesaplanırken, her zaman yeşil üzerinde iki putt yürütüldüğü varsayılır. Daha sonra başlangıç noktasından yeşil alana oyun için belirli sayıda vuruş vardır. Bu sayı, sığınaklar, tepeler, su vb. ile verilen ve ayrı bir rota ve eğim derecesi olarak verilen zorluğuyla değil, deliğin uzunluğuna göre değişir.

Bir oyuncunun topu yeşilde “par eksi 2” vuruşuyla yatarsa, buna “regülasyonda yeşil” denir. 18 delikli bir parkurda genellikle dört par-3 delik, on par 4 ve dört par 5 vardır. Bu genellikle tüm tur için 72 eşittir. 9 delikli parkurlarda, bu sayılar buna göre yarıya indirilir, ancak 9 delikli kurslar arasında çoğunlukla par-3 deliklerinden oluşan çok sayıda kısa kurs vardır.

Golf kulüpleri

Kurallara göre, bir golf turunda oyuncu tarafından en fazla 14 kulüp alınabilir. Kulüpler şaftın uzunluğu (golf için inç cinsinden ölçülür), çatı katı, tasarım ve malzeme bakımından farklılık gösterir. Temel olarak, topun yörüngesi çatı ve şaft uzunluğu tarafından kontrol edilir: daha fazla çatı, yörünge daha yüksek ve daha kısa; raket ne kadar uzun olursa, o kadar hızlı hızlandırılabilir ve top daha fazla uçar.

Çoğu oyuncunun çantasında odun 1 (sürücü olarak da bilinir) ve daha kısa mesafeler için bir ila üç odun vardır (ahşap 3, 5, 7).Ormanda uzun atışlar (180 m’den başlayan alan) fairway için kullanılır. En uzun raketlerdir ve içi boş olan ve ismine rağmen artık ahşaptan yapılmayan en büyük raket kafasına sahiptirler.

Orta uzunlukta çekimler için (70-180 m), ormanlara kıyasla daha hassas atışlara izin veren demir sopalar kullanılır.

Kamalar yeşilin etrafındaki kısa alanlar için (100 m’nin altında) veya çok zor yerler için (sığınaklar, hendekler, yüksek çimenler) kullanılır.

Golf Sahası

Golf bir golf sahasında oynanır. Bu genellikle tee, fairway ve green temel elemanlarından oluşan 9 ila 18 fairway’e (delik olarak da adlandırılır) sahiptir. Parkur bir golf mimarı tarafından planlanır ve bir golf kulübü veya ticari bir işletme şirketi tarafından yönetilir. Bir golf sahasının bakımı çok karmaşıktır ve birkaç greenkeeper ve bir dizi özel makine gerektirir. Bakım maliyetleri alan kalitesine yönelik taleplere bağlıdır ve çoğu sistem için yılda 300.000 ile 900.000 Euro arasındadır.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • jeoformoloji Jeomorfoloji Nedir?

  Jeomorfoloji, dünya yüzeyinin formlarını, oluşumlarını ve mevcut davranışlarını tanımlamaya, anlamaya odaklanmayı amaçlayan bir dalıdır. Çalışma alanı nedeniyle, jeomorfolojinin diğer bilimlerle bağlantıları vardır. En popüler jeomorfolojik modellerden biri, dünya […]

 • facebook Facebook Hakkında Temel Bilgiler

  Facebook, bir Amerikan çevrimiçi sosyal medya ve sosyal ağ hizmetidir. Merkezli Menlo Park, California’da bulunmaktadır. Mark Zuckerberg, Andrew McCollum, Eduardo Saverin,  Chris Hughes, Dustin Moskovitz vetarafından kurulmuştur. […]

 • Limon Limon Nedir? Faydaları Nelerdir?

  İlk Nerede Yetiştirildi? Limonun kökeni bilinmemekle birlikte, limonların ilk olarak Assam’da (kuzeydoğu Hindistan’da bir bölge), kuzey Burma’da veya Çin’de yetiştirildiği […]

 • 3d baskı 3D Yazıcı Teknolojisiyle Ev İnşaatı

  3D Yazıcı Nedir? Öncelikle 3D Yazıcı nedir? Bu kavramı tanımlayarak yazımıza başlayalım. 3D Yazıcı teknolojisi: Katmanlı üretim olarak tabir edilir. […]

 • malta eriği Yeni Dünya Meyvesi Hakkında Bilgiler

  Yeni Dünya, gülgiller ailesinden bir ağaçtır. Bu ağaçtan yetişen meyvelere de yeni dünya adı verilir. Bazı yörelerimizde adına sarıkız dendiği […]

 • korku Anksiyete Nedir?

  Anksiyete, kendisini tehdit olarak algılanan durumlarda endişe verici ve tatsız bir heyecan olarak ifade eden temel bir duygudur. Bu, fiziksel bütünlük, benlik saygısı veya benlik imajı gibi beklenen […]

 • Sinematografi Sinematografi Nedir?

  Sinematografi, sinema-resim sanatı ve bir görüntü sensörü aracılığıyla kimyasal olarak ışığa duyarlı bir malzeme ile çekim sanatıdır. Görüntü yönetmenleri, objelerden […]

 • dinozor Ankilozorlar Hakkında Bilgiler

  Ankilozorlar dört ayaklı, otçul dinozorlardır. Bunlar kemik plakalarından yapılmış zırhlarla karakterize edilmiştir. Orta Jura’da ortaya çıktılar, ancak dünya çapında bir […]

Bir Cevap Yazın