Greyfurt

Greyfurt Hakkında Bilgiler

Greyfurt, nispeten büyük ekşiden yarı tatlıya, biraz acı meyveye sahip olduğu bilinen subtropikal bir narenciye ağacıdır. Greyfurt, her ikisi de on yedinci yüzyılda Asya’dan tanıtılan iki tatlı tür ve pomelo arasında yanlışlıkla çapraz olarak Barbados kökenli bir narenciye melezidir.

Kısa Bilgiler

Genellikle üzüm kümelerine benzer görünen ağaçtaki meyve kümelerini ifade eder. İç rengi beyazdan sarıya, kırmızıdan pembeye değişir. Yaprak dökmeyen greyfurt ağaçları genellikle 5-15 metre yüksekliğe kadar büyür, ancak 13–15 metreye kadar da ulaşabilirler. Yapraklar parlak, koyu yeşil, uzun 15 santimetreye kadar ve incedir. 5 cm beyaz dört yapraklı çiçek üretir. Meyve sarı-turuncu tenlidir ve genellikle yassı bir şeklindedir; çapı 10–15 cm arasında değişir. İç kısmı çeşitli tatlılık içeren beyaz, pembe ve kırmızı meyveleri içeren çeşitlere bağlı olarak renklendirilmiş ve asidiktir (genellikle, daha kırmızı çeşitler en tatlıdır). 1929 ABD Ruby Red ilk greyfurt patentine sahiptir.

Greyfurt Kökeni

Greyfurtun genetik kökeni melez bir karışımdır. Bir atası Jamaika olduğu diğeri Endonezya idi. Bilinen ilk örneği “Kaptan Shaddock” adlı bir kaptan’ın Jamaika’ya pomelo tohumları getirmiş olması ve ilk meyveyi yetiştirdiğidir. Muhtemelen iki bitki arasında doğal olarak oluşan bir melez olarak ortaya çıkmıştır.

Daha sonra “yasak meyve” olarak adlandırılan melez meyve ilk olarak 1750’de Barbados’un Barbados Doğal Tarihinde Barbados’tan örnekleri tanımlayan bir Welshman , Rev. Griffith Hughes tarafından belgelenmiştir. Greyfurtun “Barbados’un Yedi Harikası” ndan biri olduğu söyleniyor.

1823 yılında  Odet Philippe tarafından Florida’ya getirildi .

Greyfurt, sık sık benzer görünen ağaç üzerinde meyve kümeleri, botanik olarak, narenciye paradisi adı verilen 1830’lara kadar pomelodan ayırt edilmedi Gerçek kökenleri 1940’lara kadar belirlenemedi.

Amerikan narenciye endüstrisinin ilk öncülerinden biri, 19. yüzyılın sonlarında Atwood Greyfurt Şirketi’ni kuran varlıklı bir girişimci Kimball Atwood’du. Atwood Grove, yıllık 80.000 kutu meyve üretimi ile dünyanın en büyük greyfurt üreticisi haline geldi.

Üretim

2018 yılında dünya üretimi (pomelos ile birlikte), dünya liderliğinin% 53’ü ile Çin’in liderliğinde 9.4 milyon ton oldu. İkincil üreticiler Vietnam ve ABD’dir 

Renkler ve Tatlar

Çeşitleri ürettikleri meyvenin et rengi ile ayırt edilir. Yaygın çeşitler kırmızı , beyaz ve pembe hamur renkleri. Tatlandırıcılar, yüksek asidik ve biraz ekşiden, şekerler , organik asitler (esas olarak sitrik asit) ve aroma sağlayan monoterpenler ve seskiterpenler kompozisyonundan kaynaklanan tatlı ve tart’a kadar değişir .

Kükürt içeren bir terpen olan greyfurt merkaptan , diğer narenciye meyvelerine kıyasla greyfurt tadı ve kokusunu etkileyen aroma bileşiklerinden biridir .

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Borcam Tarifi Borcam Böreği Tarifi

  Borcam böreği tarifi; Böreğimiz hazır yufkadan yapılan ve elle açılan börekler kadar lezzetli bir börektir. Hazırlanması pişirmesi kolay olan bu […]

 • Yaşar Kemalin Hayatı Yaşar Kemal (1923-2015)

  Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan ve edebiyat dünyasında Yaşar Kemal olarak bilinen yazar 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’nin Kadirli […]

 • Fok Balığı Fok Balığı Hakkında Bilgiler

  Fok balığı suda yaşayan etoburların taksonudur ve bu nedenle ekolojik olarak deniz memelilerinden biridir. Latince pinna ‘fin’ ve pes ‘foot’ […]

 • Yahya Kemal Beyatlı Yahya Kemal Beyatlı (1884-1958)

  2 Aralık 1884 yılında Makedonya/Üsküp’te dünyaya gelen Yahya Kemal Beyatlı, şair, diplomat,yazar ve siyasetçi kimliğiyle ön plana çıkmıştır. Yahya Kemal […]

Bir Cevap Yazın