Hentbol

Hentbol Nedir?

Hentbol her biri yedi oyuncudan oluşan iki takımın kaleye gol atmak amacıyla ellerini kullanarak bir takım sporu yaptığı bir takım sporudur. Bir maç standart olarak 30 dakikalık iki periyottan oluşur ve daha çok gol atan takım kazanır. Modern hentbol, ​​ 40 x 20 metrelik (131 x 66 ft) bir sahada oynanır. Hedefler, sadece savunan kaleciye izin verilen 6 metrelik bir alanla çevrilidir; Goller, topun bölge dışından atılması veya içine “dalarak” atılması gerekir. Spor genellikle iç mekanda oynanır, ancak açık alan varyantları alan hentbolu, Çek hentbolu (geçmişte daha yaygın olan) ve plaj hentbolu şeklinde bulunur. Vücut temasına izin verilir: saldırganların hedefe yaklaşmasını engellemeye çalışan savunucular. Hiçbir koruyucu ekipman zorunlu değildir, ancak oyuncular yumuşak koruyucu bantlar, pedler ve ağız koruyucuları takabilir.

Oyun 19. yüzyılın sonunda Danimarka’da kodlandı. Modern kurallar seti 1917’de Almanya’da yayınlandı ve o zamandan beri birkaç revizyon yaptı. İlk uluslararası oyunlar 1925’te erkekler ve 1930’da kadınlar için bu kurallara göre oynandı. Erkekler hentbolu ilk olarak Berlin’deki 1936 Yaz Olimpiyatları’nda ve bir sonraki sefere Münih’teki 1972 Yaz Olimpiyatları’nda içeride oynandı ve o zamandan beri Olimpik bir spor oldu. 1976 Yaz Olimpiyatlarına bayan takım hentbolu eklendi. Uluslararası Hentbol Federasyonu 1946 yılında kuruldu. Bu spro özellikle Avrupa’da çok popülerdir ve Avrupa ülkeleri 1938’den bu yana erkekler dünya şampiyonalarında olmak üzere tüm madalyaları kazandı. Kadınlar dünya şampiyonalarında sadece iki Avrupa dışı ülke şampiyonluğu kazandı: Güney Kore ve Brezilya. Oyun ayrıca Doğu Asya, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde popülerlik kazanıyor.

Kökenleri ve Gelişimi

Ortaçağ Fransa’sında ve Grönland’daki Inuit arasında Orta Çağ’da hentbol benzeri oyunların kayıtları var. 19. yüzyılda Danimarka’dan håndbold, Çek Cumhuriyeti’nde házená, Ukrayna’da handbol ve Almanya’da torball gibi oyunlar vardı. Bugünkü takım hentbol maçı 19. yüzyılın sonunda Kuzey Avrupa’da kodlandı: öncelikle Danimarka, Almanya, Norveç ve İsveç’te. İlk yazılı hentbol kuralları seti 1906 yılında Kopenhag’ın kuzeyindeki Ordrup gramer okulundan Danimarkalı spor öğretmeni, teğmen ve Olimpiyat madalyası Holger Nielsen tarafından yayınlandı.

Modern kurallar 29 Ekim 1917’de Max Heiser, Karl Schelenz ve Almanya’dan Erich Konigh tarafından yayınlandı. 1919’dan sonra bu kurallar Karl Schelenz tarafından geliştirildi. İlk uluslararası oyunlar, 1925’te erkekler tarafından Almanya ve Belçika arasında ve 1930’da kadınlar tarafından Almanya ve Avusturya arasında bu kurallara göre oynandı. 1926’da Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu Kongresi, saha hentbolu için uluslararası kurallar oluşturma komitesini aday gösterdi. 1928’de Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu, daha sonra 1946’da Uluslararası Hentbol Federasyonu kuruldu.

Erkekler saha hentbolu Berlin’deki 1936 Yaz Olimpiyatları’nda oynandı. Sonraki birkaç on yıl boyunca, kapalı hentbol İskandinav ülkelerinde gelişti ve gelişti. Spor, Münih’teki 1972 Yaz Olimpiyatları için takım hentbolu olarak dünya sahnesinde yeniden ortaya çıktı. Montreal’deki 1976 Yaz Olimpiyatları’na kadın takım hentbolu eklendi. Bölgedeki popülaritesi nedeniyle, etkinliği rafine eden Doğu Avrupa ülkeleri, yeniden piyasaya sürüldüğünde sporda baskın güç haline geldi.

Uluslararası Hentbol Federasyonu, erkekler dünya şampiyonasını 1938’de ve II. Dünya Savaşı’ndan 1995’e kadar her dört yılda bir (bazen üç) yılda bir düzenledi. 1995 yılında İzlanda’daki dünya şampiyonasından bu yana, yarışma iki yılda bir düzenleniyor. Kadınlar dünya şampiyonası 1957’den beri düzenlenmektedir. IHF ayrıca kadınlar ve erkekler için genç dünya şampiyonaları düzenlemektedir.

Oyun Alanı

Bir hentbol oyun alanının şematik diyagramı ​​her bir ucun ortasındaki 40 x 20 metre (131 ft × 66 ft) bir sahada oynanır. Hedefler, hedeften altı metre uzaklıkta bir çizgi ile tanımlanan bölge veya kırışık olarak adlandırılan yarım daire biçimli bir alanla çevrilidir. Hedefe dokuz metre mesafedeki kesikli yarım daire biçimli bir çizgi, serbest atış çizgisini işaretler.

Kale

Kaleler, iki metre yüksekliğinde ve üç metre genişliğindedir. Zemine veya arkasındaki duvara güvenli bir şekilde cıvatalanmalıdır. Kale direkleri ve üst direk aynı malzemeden (örn. Ahşap veya alüminyum) yapılmalıdır ve kenarları 8 cm (3 inç) olan ikinci dereceden bir kesite sahip olmalıdır. Oyun alanından görünen kirişlerin üç tarafı, her ikisi de arka planla kontrast oluşturmak zorunda olan iki kontrast renkte dönüşümlü olarak boyanmalıdır. Her iki hedefteki renkler aynı olmalıdır. Her hedef bir ağ içermelidir. Bu, kaleye atılan topun normal şartlar altında kaleyi terk etmeyeceği veya pas geçmeyeceği şekilde sabitlenmelidir. Gerekirse, ikinci bir ağ iç kısımdaki ağın arkasına tutturulabilir. Her kale direğinin uzak köşelerinde altı metre yarıçapı ve kale çizgisine paralel bir bağlantı çizgisi olan iki çeyrek daire ile sınırlandırılmıştır. Bu bölgede sadece savunan kaleciye izin verilir.

Bununla birlikte, saha oyuncuları, zıplamadan bölge dışına çıkmaya başladığında ve topu inmeden önce serbest bıraktığı sürece, topun içindeki havada yakalayıp dokunabilirler (bu durumda topun bulunduğu yere inmesine izin verilir). Ancak, bir oyuncu bir avantaj elde etmek için bölgeyi geçerse (örn. Daha iyi pozisyon) takımı topu yakalar. Benzer şekilde, bir savunma oyuncusu tarafından bölgenin ihlali, ancak savunmada bir avantaj elde etmek için yaparsa cezalandırılır.

Oyuncu değişikliği

Mahkemenin bir uzun kenarı dışında orta hattın her iki tarafına da her takımın yerine koyma alanları vardır. Takım görevlileri, yedek oyuncular ve askıya alınan oyuncular bu alanda beklemek zorundadır. Bir takımın alanı, takımın savunduğu golle aynı taraftır; devre arası sırasında oyuncu değiştirme alanları değiştirilir. Oyuna giren veya oyundan çıkan her oyuncu, yan çizginin bir parçası olan ve orta çizgiden takımın yanına 4,5 metre (15 ft) uzanan oyuncu değiştirme çizgisini geçmelidir.

Süre

Standart bir maç, 10 veya 15 dakikalık (büyük Şampiyonalar / Olimpiyatlar) devre arası ara ile 30 dakikalık iki yarıya sahiptir. Gençler için yarıların uzunluğu azalır – 12 ila 15 yaşlarında 25 dakika ve 8 ila 11 yaşlarında 20 dakika; ancak bazı ülkelerin ulusal federasyonları, uygulamalarında resmi yönergelere göre farklılık gösterebilir. Belirli bir maçta (örneğin bir turnuvada) bir karara varılması gerekiyorsa ve normal süreden sonra berabere biterse, her biri bir dakikalık ara ile iki düz 5 dakikalık periyottan oluşan en fazla iki uzatma yapılır. arasında. Bunlar da oyuna karar vermezse, kazanan takım penaltı atışlarında belirlenir (beş turun en iyisi; hala bağlıysa, bir takım kazanana kadar ekstra turlar eklenir).

Hakemler

Bir hentbol maçı iki eşit hakem tarafından kararlaştırılır. Bazı ulusal organlar, kısa sürede hastalık gibi özel durumlarda sadece tek hakemli oyunlara izin verir. Hakemler herhangi bir vesileyle katılmazlarsa, kısa bir zaman aşımı sırasında karşılıklı mutabakat ile ilgili bir karar verilir; veya cezalandırma durumunda, ikisinden daha şiddetli olanı yürürlüğe girer. Hakemler kararlarını “gerçekleri gözlemleyerek” vermekle yükümlüdür. Kararları kesindir ve ancak kurallara uyulmadığı takdirde itiraz edilebilir.  

Hakemler (mavi tişörtler) her iki takımı da aralarında tutar. Hakemler, takım oyuncuları kendi aralarında sınırlı olacak şekilde kendilerini konumlandırırlar. Her birinin bir yan çizgiyi gözlemleyebilmesi için çapraz olarak hizalanmışlardır. Pozisyonlarına bağlı olarak birine saha hakemi ve diğer gol hakemi denir. Oyuncular sarı kart ile uyarılır. Kırmızı kartla diskalifiye edilir. Diskalifiye ile birlikte mavi bir kart gösterilir.Hakemler ayrıca ihlalleri belirtmek veya oyunu yeniden başlatmak için düdük kullanırlar. Hakemler, sırasıyla golleri ve askıya alma durumlarını takip etme veya saati başlatma ve durdurma gibi resmi şeylere katılan bir skorer ve bir zaman tutucu tarafından desteklenir. Ayrıca banklara göz kulak olurlar ve hakemleri oyuncu değişikliği hataları konusunda bilgilendirirler. Masaları iki ikame alanı arasında yer almaktadır.

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Asthma

https://www.normbilgi.com/spor/

Rastgele Yazılar

 • Freud Sigmund Freud Kimdir?

  Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856 yılında Avusturya’nın Moravya kasabasına bağlı olan Freiberg kasabasında dünyaya gelmiştir.  23 Eylül 1939 yılında ise Londra’da vefat etmiştir. Avusturyalı nörofizyolog, psikanalist, kültür kuramcısı ve din eleştirmeni olan […]

 • ekoloji bilimi Ekoloji Nedir?

  Ekoloji, bilimsel bir alt disiplin olarak biyoloji ile bunun ilişkilerini canlıların birbirleriyle ve onların cansız ortamını araştırmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısında, bu terim, genel çevresel durumu tanımlamak […]

 • Kek Basit Kek Tarifi

  Hazırlaması ve pişirmesi kolay olan basit kek tarifi için kolları sıvayın… 6 kişilik basit kek tarifi için hazırlama süremiz ortalama […]

 • Arkeoloji Arkeoloji Nedir?

  Arkeoloji, belirlenmiş bazı yöntemlerle insanlığın kültürel gelişimiyle ve bıraktıkları kültürel mirasla ilgilenen bir kazı bilimidir. Dünya çapında farklı teorik ve […]

Bir Cevap Yazın