hindistan cevizi

Hindistan Cevizi Hakkında Bilgiler

Hindistan cevizi terimi , hindistancevizi kabuğundaki yüz özelliklerine benzeyen üç girintiden sonra ‘kafa’ veya ‘kafatası’ anlamına gelen 16. yüzyıl Portekizce ve İspanyolca kelime coco’dan türetilmiştir.

Hindistan cevizi, gıdalardan kozmetik ürünlere kadar çok yönlü kullanımlarıyla bilinir . Olgunlaşmış tohumdan iç eti, hem de hindistan cevizi sütü ondan ekstre, bir çok insan diyetlerindeki düzenli bir bölümünü oluşturan tropik ve alt tropik bir meyvedir.

Olgunlaşmış Hindistancevizi yenilebilir tohumlar olarak kullanılabilir veya etten yağ ve bitki sütü , sert kabuktan kömür ve lifli kabuktan gelen hindistancevizi için işlenebilir . Kurutulmuş Hindistan cevizi eti kopra olarak adlandırılır ve ondan elde edilen yağ ve süt, pişirme – özellikle kızartma – ve sabun ve kozmetikte yaygın olarak kullanılır . Hindistan cevizi de bazı toplumlarda, özellikle Hindistan’da kültürel ve dini öneme sahiptir. Hindu ritüellerinde kullanılır.

Tarihi

Bazı belgeler, Hindistan cevizinin MÖ 1. yüzyıldan önce Hindistan alt kıtasında bulunduğunu göstermektedir. Hindistan cevizi ile ilgili bir başka ilk söz , Denizci Sinbad’ın ” Bin Bir Gece ” hikayesine dayanıyor ; beşinci yolculuğu sırasında Hindistan cevizi alıp sattığı biliniyor.Batıda ilk olarak 1280 yılında Sumatra’da Marco Polo tarafından kullanılan bir isim olan “Hint fıstığı” na çeviren جوز هندي jawz hindī olarak adlandırılan Araplardan alınan nux indica olarak adlandırıldı. 

Kökeni

Amerikalı botanikçi Hatip F. Cook , 1901’de kökeni hakkındaki mevcut dünya çapındaki dağıtımına dair bir hipotez öneren ilk modern araştırmacılardan biriydi. Amerikan hindistancevizi popülasyonlarının Avrupa ile temastan önce geldiği ve okyanus akıntılarına göre pan-tropik dağılımın imkansız olduğunu düşündüğü inancına dayanarak, hindistancevinin Amerika’da ortaya çıktığını yanlış bir şekilde varsaydı.

Modern genetik çalışmalar, hindistancevizi kökeninin merkezini, en büyük genetik çeşitliliği gösteren Güneybatı Asya ve Melanezya arasındaki bölge olarak tanımlamıştır. Yetiştirilmeleri ve yayılmaları, yerleştikleri adalara hindistancevizi kano bitkisi olarak taşıyan Avusturya halklarını erken göçlerine yakından bağlıydı . Avusturya bölgesindeki yerel isimlerin benzerlikleri, bitkinin bölgeden geldiğine dair kanıt olarak da belirtilmiştir.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, biri Güneydoğu Asya’dan (Pasifik grubu) ve diğeri Hint alt kıtasının (Hint-Atlantik grubu) güney sınırlarından kaynaklanan, genetik olarak farklı iki hindistancevizi alt popülasyonu tespit edilmiştir . Pasifik grubu, evcilleştirildiklerine dair açık genetik ve fenotipik belirtiler sergileyen tek gruptur. Pasifik hindistancevizi dağılımı, Avustralyalı gezginler tarafından yerleşen bölgelere karşılık gelir ve bu da yayılmasının büyük ölçüde insan girişlerinin sonucu olduğunu gösterir. En çarpıcı örneği Madagaskar’da sergileniyor. Adadaki hindistancevizi popülasyonları, iki alt popülasyon arasında, Pasifik hindistancevizi daha sonra yerel Hint-Atlantik hindistancevizi ile melezlenen Avustralyalı yerleşimciler tarafından getirildiğini gösteren genetik bir karışım göstermektedir.

Hindistancevizi ile ilgili genetik çalışmalar, Güney Amerika’da Panama’da Kolomb öncesi hindistancevizi popülasyonlarını da doğruladı. 2008’de yapılan bir araştırma, Amerika kıtasındaki hindistancevizin, yakınlardaki diğer hindistancevizi popülasyonlarına ( Polinezya dahil) değil , Filipinler’deki hindistancevizi ile genetik olarak en yakın olduğunu göstermiştir.).

hindistan cevizi
Hindistan Cevizi Ağaçları

Bitki

Hindistan Cevizi ağacı  , 30 metre boyunda, 4-6 m uzunluğunda ve 60-90 cm uzunluğunda pinnate yaprakları ile büyüyen büyük bir avuç içi ; yaşlı yapraklar gövdeyi pürüzsüz bırakarak temiz bir şekilde kopar . Verimli topraklarda, uzun boylu bir hindistancevizi palmiye ağacı yılda 75 meyve verebilir, ancak daha sık 30’dan daha az meyve verir. Uygun bakım ve büyüme koşulları göz önüne alındığında, hindistancevizi avuç içi ilkini üretir. altı ila on yıl içinde meyve, tepe üretime ulaşmak için 15 ila 20 yıl alıyor. Tam boyutlu bir hindistancevizi yaklaşık 1.4 kg ağırlığındadır.

Doğal Yaşam alanı

Hindistan cevizi hurması kumlu topraklarda gelişir ve tuzluluğa son derece toleranslıdır . Bol güneş ışığına ve düzenli yağışa sahip alanları tercih eder, bu da tropik bölgelerin kolonize kıyılarını nispeten basit hale getirir. Hindistancevizi ayrıca optimum büyüme için yüksek neme (en az% 70-80) ihtiyaç duyar, bu nedenle düşük nemli bölgelerde nadiren görülürler. Bununla birlikte, yılda sadece yaklaşık 250 mm (9,8 inç) yağış alan, ancak sürekli olarak sıcak ve nemli olan Karaçi , Pakistan gibi düşük yıllık yağışa sahip nemli alanlarda bulunabilirler .

Hindistan cevizi avuç içi, başarılı bir büyüme için sıcak koşullar gerektirir ve soğuk havaya karşı toleranssızdır. Bazı yaz mevsimsel değişiklikler tolere edilir, ortalama yaz sıcaklıkları 28 ila 37 °C arasında iyi bir büyüme ve kış sıcaklıkları 4-12 °C üzerinde olduğu sürece hayatta kalma; 0 °C’ye kadar kısa düşüşlerden kurtulacaklardır.

Hindistan cevizi ağaçlarının herhangi bir bakım gerektirmeden büyümesi için gereken koşullar şunlardır:

 • Ortalama günlük sıcaklık yılın her günü 12-13 ° C’nin üstünde olması
 • Yıllık ortalama yağış miktarı 1.000 mm’nin üzerinde olması
 • Küçük ağaçlar bile doğrudan güneşe ihtiyaç duyduğundan Hindistan Cevizi ağacı da güneşe ihtiyaç duyar.

Üretim ve yetiştirme

Hindistan cevizi avuç içi, dünya çapında 90’dan fazla ülke ve bölgede üretilmektedir ve Dünya genelinde yılllık 59 milyon tonun üzerinde üretim yapılmaktadır. Dünya üretiminin büyük bir kısmı tropikal Asya’da, Endonezya , Filipinler ve Hindistan toplu olarak dünya toplamının% 72’sinden fazlasını oluşturuyor.

Çeşitleri

 • Cüce sarı Hindistan cevizi
 • Cüce portakal hindistancevizi
 • Altın Malay hindistancevizi
 • Cüce yeşil Hindistan cevizi
 • Fiji Cüce (Niu Leka)
 • Kannu’on
 • Yeşil Malay hindistancevizi
 • Doğu Kıyısı (Hindistan) 
 • Batı Kıyısı (Hindistan)
 • Kral hindistancevizi
 • Macapuno hindistancevizi
 • Maypan hindistancevizi
 • Nawassi hindistancevizi
 • Sarı Malay hindistancevizi

Meyve Çeşitleri

 • Sarı hindistancevizi
 • Kırmızı hindistancevizi
 • Hibrit (kırmızı ve yeşil karışım) ve yeşil hindistancevizi

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Hitler Adolf Hitler Kimdir?

  Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya-Macaristan’da doğdu. 30 Nisan 1945 yılında Berlin’de öldü.  Nazi politikacı ve  Avusturya kökenlidir. Siyasetçi olmasının yanı sıra bir asker, yazar ve ressamdı. […]

 • Güney Kore Kore kültürü Hakkında Bilgiler

  Kore kültürü tüm Asya’dan , özellikle Çin’den etkilendi , ancak kendi karakterini koruyabildi. Önemli etkiler Konfüçyüsçülük ve Budizm idi ve son yıllarda Güney Kore’de Hristiyanlık artıyor – bugün Güney Kore nüfusunun yaklaşık yüzde 26’sı Hristiyan.  […]

 • iklim bilimi Klimatoloji Nedir?

  Klimatoloji, meteoroloji, coğrafya, jeoloji, oşinografi ve fizik alanlarında disiplinler arası bir bilimdir. İklim yasalarını, yani bir yerdeki atmosferin ortalama durumunu […]

 • Arkeoloji Arkeoloji Nedir?

  Arkeoloji, belirlenmiş bazı yöntemlerle insanlığın kültürel gelişimiyle ve bıraktıkları kültürel mirasla ilgilenen bir kazı bilimidir. Dünya çapında farklı teorik ve […]

Bir Cevap Yazın