Rap

Hip Hop Nedir? Türkiyede Rap

Hip Hop, 1970’lerde New York’un Afro-Amerikan gettolarında kökeni olan ve aynı zamanda küresel bir kentsel gençlik alt kültürüne (gençlik kültürü) dönüşen kültürel bir harekettir. Kökeni nedeniyle, hip-hop kendisini sokak kültürü olarak görür, büyük ölçüde sokakta yaşayan bir kültür.

1970’lerde ve 1980’lerde New York’ta belirli bir sosyal takımyıldızın sonucu olan dört öğeye olan bu bölünme, hip-hop müziğinde artan fiksasyon, kültürün ilerleyen ticarileştirilmesi ve yoluyla sosyal, teknik ve kültürel çerçevenin değişmesi sorunlu hale gelmiştir. Beatbox , bilgi, sokak modası veya üretim artık hip-hop kültürünün unsurları olarak da görülebilir. 

Başlangıç

Geleneksel hip-hop kültürü, kariyerine 1970’lerin başında fakir bir New York semti olan Bronx’ta başladı. 1960’lı ve 1970’li yıllarda, New York’un çoğunlukla göçmenler ve Afrikalı Amerikalılar tarafından doldurulmuş olan bu bölümü artan yoksullaşma ve gettolaşmaya maruz kaldı. Entelektüelleri ile siyah üst ve orta sınıflar giderek “beyaz” banliyölere kaçtı ve diğer şeylerin yanı sıra sosyal olarak yalıtılmış bir Afro-Amerikan proletaryasını geride bıraktı. Buna ek olarak, ilçenin kentsel yanlış planlanması, özellikle sosyal konut ve bir bypass inşaatı alanında bu etkiyi yoğunlaştırdı ve bundan sonra Bronx’u New York’un geri kalanından ayırdı. Çete suçu, yoksulluk ve ihmal bu kısır döngünün en iyi bilinen sonuçlarıydı.

Bu şekilde, Amerikan toplumunun geri kalanının çoğunluk kültüründen izole edilmiş, efsanevi blok partileri gibi kendi kültürel organizasyon biçimleri gelişti. Göçmenlerin çoğu Jamaika çevresindeki Karayipler bölgesinden geldi.  Bunlar düzenleyici otoriteler tarafından yasaklanmış olsa da, yerel halk tarafından geniş çapta kabul görmüştür. Partiler başlangıçta kendiliğinden örgütlendi ve eski fabrika binalarında, otoparklarda veya Bronx’ın park ve sokaklarındaki açık havada gerçekleşti. Bu tür partiler genellikle hip-hop hareketinin başlangıcı olarak kabul edilir, çünkü burada çalınan müzik pazarı ilk olarak ortaya çıktı ve bu da hip-hop’u yaydı ve geliştirdi.

Bugün bile hip-hop kendisini sokak kültürü olarak görüyor. Özellikle getto terimi anlamında romantik bir değişim yaşıyor.

Avrupa’daki sahne esas olarak Wild Style , Beat Street ve Style Wars (belgesel) gibi filmlerin dağıtılması ve break dance dalgasının başlamasından sonra gelişti . 1980’lerde burada B-erkeklerin, yazarların, DJ’lerin ve MC’lerin sert bir çekirdeği ortaya çıktı.

DJ’lik

Bu müzik kültürünün başlangıcında sadece DJlik rol oynadı. Artık sahnede MC olarak bilinen “şarkıcılar”, o sırada sadece DJlerin “destekçileri” olarak mevcuttu ve kutlama kalabalığını özellikle iyi bir atmosfer yaratmak için basit cümleler veya kelimelerle (örneğin , ellerini havaya kaldır ) doldurmakla görevlendirildi. Başlangıçta, rapçilerin metinleri alt sosyal tabakaların problemleriyle sınırlıydı, ancak gettolarda bir azınlık oluşturmadı. Ancak kültürün kentin diğer bölgelerine yayılmasıyla rap de “içeriden olmayanlar” için cazip hale geldi ve böylece rap müziğinin belirli sosyal sınıflarla daha az sınırlı olan daha ticari varyantları kuruldu.

 • İlk Grammy ödüllü rap formasyonu The Fresh Prince ve DJ Jazzy Jeff’in üyeleri, Philadelphia şehrinin daha iyi bölgelerinde büyüdüler. Şarkılarında, orta boy gençlerin (parasızlık, kızlar, partiler, dostluk) sorunlarını ele aldılar. Diğer gruplar, tipik “gettolarda” yaşamaksızın kendilerine yapay olarak inşa edilmiş bir “gangster imajı” verdiler.

Genellikle “müziği ticarileştirmek” olarak eleştirilen gelişme, hip-hop ve rap’in kısa süre içinde Avrupa’ya yayılan ve daha sonra hit geçit törenlerine yerleşen küresel bir harekete dönüşmesine yol açtı.

 • Fresh Familee grubunun “Ahmed Gündüz” şarkısı, Almanca rapin temel taşı olarak kabul edilir. Bunu Die Fantastischen Vier ve Torchs Gruppe Advanced Chemistry izledi, bu da Alman rap müziğini popüler hale getirdi. Diğer sanatçılara ek olarak, beş yıldızlı lüks, Fettes Brot, Dynamite Deluxe, Absolute Beginner, Freundeskreis, Sabrina Setlur, Rödelheim Hartreim projesi ile Moses Pelham ve Kool Savas gibi müzisyenler vardı. bağımsız bir Alman hip-hop kültürünün oluşturulmasında çok önemli rol oynamıştır.
 • İsviçre’de hip-hop daha sonra ortaya çıktı. Black Tiger, radyo ritimlerinde rap yapan ilk İsviçreli biridir. 1987 yılında İsviçre’deki ilk lehçe rapçi olarak başladı. İsviçre’de bugün PVP, Greis, Wurzel 5, Baze, Bligg, TAFS, Lügner, Kuchikäschtli ve Luut & Tüütli gibi rapçiler / rap oluşumları bilinmektedir.
Grafiti
Grafiti Sanatı

Yazma (grafiti)

 • 1960’ların ortalarında, Philadelphia’daki bazı gençler takma adlarını duvarlarda bırakmaya başladı. “Etiketler” olarak adlandırılan geride bırakılan sanat eserleri, yazma kültürünün temel taşını oluşturdu. Başlangıçta, sadece sahne içinde tanındı ve bu nedenle genel halk arasında çok az kabul gördü. Etiketlerin yaygın bir şekilde dağıtılması, sanatçılara çete savaşlarını provoke etmeden sahne içinde yüksek bir itibar kazandırdı. Daha ziyade, yazma, rakip çeteler arasındaki gerilimleri azaltmak ve şiddet içermeyen sanatsal bir yarışmada aralarındaki çatışmaları çözmek için kullanıldı.
 • 1960’ların sonunda, “yazma” fenomeni metroların, metro istasyonlarının ve diğer yerlerin duvarlarına grafiti uygulandığı New York’a ulaştı. 
 • Haziran 1971’de New York Times gazetesi TAKI 183 hakkında bir rapor yayınladı.
 • Sosyoloji öğrencisi Hugo Martinez , bu alt kültürün önemini kabul etti ve United Graffiti Sanatçılarını (UGA) kurdu. Bu vakıf, grafiti yazma tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Yazarların eserleri daha sonra galerilerde sergilendi ve böylece sanat olarak kabul edildi.

Breakdance

İlk sokak partileri sırasında, DJ’ler şarkı söylerken, kayıtlardaki tamamen ritmik parçalarla, ara müzklerde break dance doğdu. Break dance, DJ’lerden daha çok arka plana giren hip-hop kültürünün önemli bir unsurudur. Çöl dansı dövüşlerinde çoğunlukla sokak bölümlerine veya benzerine göre yapılandırılmış farklı dansçı grupları birbirleriyle yarıştı. Kazanan, dans tarzı ve ifadesi belirleyici olduğundan, en iyi vücut kontrolü ve zindeliğe sahip grup veya kişiydi.

Beatbox

Beatboxing genellikle vokal perküsyon ile eşittir, ancak sadece hip-hop’ta geliştirilen özel bir formu tanımlar. Orijinal dört hip-hop disipline DJing , MCing , Breaking ve Writing’ın bir uzantısı olarak , beatbox’a bazen hip-hop kültürünün “beşinci ayağı” veya “beşinci elemanı” denir ve bu nedenle onun temel unsurlarından biridir.

Moda

Diğer gençlik kültürlerinde olduğu gibi, hip-hop alt kültüründe özel bir moda vardır. Diğer birçok gençlik kültürü gibi hip-hop ve modası da erkek egemenliğindedir. Gerçek hip-hop modası daha çok erkeklere yöneliktir, ancak hip-hop sahnesinden kadınlar tarafından giyilir veya hip-hop kadınlar bu kıyafet kuralının bireysel unsurlarını kullanır.

Hip-hop modası, pantolon ve üstlerde son derece geniş kesimlerden yaşıyor. Genel görünüm, birçok hantal amblem ve göz alıcı detaylarla görkemli. Kotlara ek olarak, spor sektöründen ödünç alınan birçok giysi giyilir. Diğer gençlik kültürlerinin aksine, yaygın olarak kullanılan kıyafet kuralları şunları içerir:

 • Çok geniş, derin oturmuş pantolonlar ( bol pantolon )
 • Basketbol formaları
 • 2XL gibi büyük boy spor takım elbise (eşofman)
 • NBA gibi spor liglerinden çarpıcı logolar ve amblemler
 • Spor markaları: Örneğin, Nike , Reebok , Adidas
 • Lüks markalar: Örneğin Gucci, Lacoste, Ralph Lauren, Fendi
 • Bezbol şapkaları Örneğin New Era Cap, yün şapka, bandana, durags
 • Saç modeli: boksör kesim
 • Spor ayakkabılar, basketbol ayakkabıları veya deri botlar.
 • Aksesuarlar: Başarılı hip-hop sanatçılarının köpek etiketleri, dolar işaretleri veya isim baskıları gibi göz alıcı kolye uçlu kolyeler (genellikle altın, gümüş veya platin veya bu malzemelerin taklitinden yapılmıştır).
 • Namebelt (Alman isim kemeri). Kemer tokaları kastedilmektedir. Çoğu durumda, kendi adınız, sanatçı adınız veya takma adınız görüntülenir. En yaygın kemer tokası, aralarında harflerin, sayıların veya karakterlerin sabitlenebileceği iki vidalı çerçeveden oluşur.

Sonuç olarak, etkileyici, rahat bir davranışla vurgulanan etkileyici, “havalı” bir görünüm amaçlanmıştır. Öte yandan, sahne içinde marka kısıtlamasına boyun eğmeyen ve alternatif olarak bilinçli olarak giyinen bir karşı hareket var.

Cartel
Cartel Grubu

Türkiye’de Rap

Türkiye’de Rap’ın gelişimi, 1990’lı yılların ortasında Almanya’da kurulan Cartel grubunun katkılarıyla olmuştur. Cartel grubu, Almanya ve Avusturya’da da popüler olan bir rap grubuydu.

Türkçe Rap Gelişimi

 • Rap Türkler arasında, ilk zamanlar Almanya’da yaşayan gurbetçi Türkler arasında yayılmaya başlamıştır.
 • Almanya’daki gurbetçilerimiz, 90’lı yılların başından bu yana ilgilendikleri rap müziğin Türkiye’ye taşınmasında ve yaygınlaşmasında öncü olmuşlardır.
 • 1990-1995 yılları arasında genellikle Almanca ve İngilizce icra edilse de 1991 yılında King Size Terror adlı oluşumda bulunan Alper Ağa’nın “Bir Yabancının Hayatı” parçasıyla Türkçe sözlü rap müzik dönemi kısmen başladı.
 • Türkiye’de MFÖ ve Bülent Ortaçgil, söylediği şarkılarında rap tarzına hayat veren ilk müzisyenlerdir.
 • Türkçe rap, 1995 yılında Cartel grubu ile birlikte Türkiye’de bilinirlik kazandı.
 • Türkiye’de kurulan ilk rap oluşumu 1996 yılında Bursa’dan Barikat grubu ile oldu.
 • 1997-98 yılları arasında Kuvvetmira üyeleri arasında Ceza (Bilgin Özçalkan), Dr. Fuchs (Tarık Gamert) ve Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz)  gibi isimlerle rap Türkiye’de yükselişini sürdürmüştür.
 • Genellikle graffiti ile uğraşan (Tunç Dindaş) Turbo 1997 yılında ortaya çıkmıştır.
 • 1997 yılında Fuat Ergin,Yener Çevik, 1999 yılında Erman-Ender, Evren Besta-Yasin Vural,  Rapozof gibi Türkçe rap sanatına gönül veren sanatçılar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Sansar Salvo, Canka ve Pit10  gibi isimler de popüler olmayı başarmıştır. 1998 yılında Kolera ve Ayben ön plana çıkmışlardır.  2002 yılında Pınar Demirkol ve Kübra Demirkol tarafından Rapangels grubu kurulmuştur.

Sagopa Kajmer-Ceza Dissleşmeleri (2005-2010)

Bir dönem Kuvvetmira üyesi olan ikili Sagopa kajmer ve Ceza 2005-2010 yılları arasında diss atma savaşına girmiştir. Her ne kadar kazanan olmasa da Türkçe rap’in bu diss ‘lerle geliştiğini ve ileriye gittiğini söylememek olmaz.

Son Dönem

Son dönemde ise Ezhel, Ben Fero, Khontkar ve Sanışer gibi isimlerin yakalamış olduğu başarıyla rap müzik kendini tekrar göstermiştir. Bu neslin şarkılarında siyasi tepki, dünyaya açıklık ve sosyal gerçeklik kendini göstermiştir. Norm Ender’in Ben Fero ve Ezhel’i eleştirdiği Mekanın Sahibi parçasına karşı Ezhel’in Lolo şarkısı ile cevap vermesi ile birlikte son dönemin ses getiren dissleşmesi olmuştur.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Depresyon Depresyon Nedir?

  Diğer adıyla majör depresif bozukluk olan depresyon, insanın günlük yaşamdaki aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen, nasıl davrandığınızı, nasıl hissettiğinizi ve nasıl […]

 • iklim bilimi Klimatoloji Nedir?

  Klimatoloji, meteoroloji, coğrafya, jeoloji, oşinografi ve fizik alanlarında disiplinler arası bir bilimdir. İklim yasalarını, yani bir yerdeki atmosferin ortalama durumunu […]

 • cebirin kaşifi Muhammed El Harezmi Kimdir?

  Muhammed El Harezmi (780-850) yılları arasında yaşamış cebirin kaşifi olan bir astronom, teolog ve bir bilgindi. Yaşadığımız yüzyıla kadar ulaşan […]

 • Antilop Antilop Hakkında Bilgiler

  Antilop terimi , Afrika ve Avrasya’nın çeşitli bölgelerine özgü birçok parmaklı geviş getiren hayvan türüne atıfta bulunmak için kullanılır. Antiloplar, sığır, koyun veya keçi olmayan tüm Eski Dünya ruminantlarını kapsayan Bovidae familyasında bir çeşitli grup içerir. Her yıl dökülen geyik boynuzlarının aksine, Kuzey Amerika Antilopları […]

Bir Cevap Yazın