İnternet

İnternet nedir?

İnternet (birbirine bağlı ağ portmanı), dünya çapında cihazları bağlamak için İnternet protokol paketini (TCP / IP) kullanan birbirine bağlı bilgisayar ağlarının küresel sistemidir. Çok çeşitli elektronik, kablosuz ve optik ağ teknolojileriyle bağlantılı yerelden global kapsama özel, kamu, akademik, iş ve devlet ağlarından oluşan bir ağ ağıdır. İnternet, birbirine bağlı köprü metni belgeleri ve World Wide Web (WWW) uygulamaları, elektronik posta, telefon ve dosya paylaşımı gibi çok çeşitli bilgi kaynakları ve hizmetleri taşır.

İnternet’in Kökeni

İnternetin kökenleri 1960’larda ABD Savunma Bakanlığı tarafından bilgisayar ağlarıyla sağlam, hataya dayanıklı iletişim kurmak için yaptırılan araştırmalara dayanmaktadır. Birincil haberci ağı ARPANET, ilk olarak 1980’lerde bölgesel akademik ve askeri ağların birbirine bağlanması için bir omurga görevi gördü.

Ulusal Bilim Vakfı Ağı’nın 1980’lerde yeni bir omurga olarak finanse edilmesinin yanı sıra diğer ticari uzantılar için özel finansman, yeni ağ teknolojilerinin geliştirilmesine ve birçok ağın birleşmesine dünya çapında katılım sağlamıştır. Ticari ağların ve işletmelerin 1990’ların başında bağlanması, modern İnternet’e geçişin başlangıcı oldu ve kurumsal, kişisel ve mobil bilgisayarlar nesiller ağa bağlandıkça sürekli bir üstel büyüme sağladı. İnternet, 1980’lerde akademi tarafından yaygın olarak kullanılmasına rağmen, ticarileştirme, hizmetlerini ve teknolojilerini modern yaşamın neredeyse her yönüne dahil etti.

Nerelerde Kullanılır?

Telefon, radyo, televizyon, kağıt posta ve gazeteler de dahil olmak üzere geleneksel iletişim medyalarının çoğu, e-posta, İnternet telefonu, İnternet televizyonu, çevrimiçi müzik, dijital gazeteler ve video akışı web siteleri. Gazete, kitap ve diğer basılı yayınlar web sitesi teknolojisine uyum sağlıyor veya bloglama, web beslemeleri ve çevrimiçi haber toplayıcılarına yeniden şekillendiriliyor.

Online alışveriş hem büyük perakendeciler hem de küçük işletmeler ve girişimciler için katlanarak büyüdü, çünkü firmaların “tuğla ve harç” varlıklarını daha büyük bir pazara hizmet edebilmelerini veya hatta tamamen çevrimiçi mal ve hizmet satmalarını sağlıyor. İnternet’teki işletmeler arası ve finansal hizmetler, tüm endüstrilerdeki tedarik zincirlerini etkiler.

İnternet’in teknolojik uygulamada veya erişim ve kullanım politikalarında tek bir merkezi yönetişimi yoktur; her kurucu ağ kendi politikalarını belirler. Internet’teki iki ana ad alanının, Internet Protokolü adresi (IP adresi) alanı ve Etki Alanı Adı Sistemi’nin (DNS) üst sınır tanımları, bir destekleyici kuruluş olan Internet Atanmış Adlar ve Sayılar Şirketi (ICANN) tarafından yönetilir.

Çekirdek protokollerin teknik temeli ve standardizasyonu, herkesin teknik uzmanlığa katkıda bulunarak ilişki kurabileceği gevşek bağlı uluslararası katılımcıların kar amacı gütmeyen bir kuruluşu olan İnternet Mühendisliği Görev Gücü’nün (IETF) bir faaliyetidir. Kasım 2006’da İnternet, USA Today’in Yeni Yedi Harikası listesine dahil edildi.

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Internet

https://www.normbilgi.com/bilim-teknoloji/

Rastgele Yazılar

 • virüs Koronavirüs Hakkında Her şey

  COVID-19 olarakta isimlendirilen koronavirüs SARS-CoV-2 koronavirüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır . İlk olarak 2019 yılında Wuhan’da tanımlanmıştır. Esas olarak […]

 • Sinematografi Sinematografi Nedir?

  Sinematografi, sinema-resim sanatı ve bir görüntü sensörü aracılığıyla kimyasal olarak ışığa duyarlı bir malzeme ile çekim sanatıdır. Görüntü yönetmenleri, objelerden […]

 • Greyfurt Greyfurt Hakkında Bilgiler

  Greyfurt, nispeten büyük ekşiden yarı tatlıya, biraz acı meyveye sahip olduğu bilinen subtropikal bir narenciye ağacıdır. Greyfurt, her ikisi de […]

 • Kıymalı yemekler Kıymalı Tirit Tarifi

  Akşam ne yapsam diye düşündüğünüz zamanlar bir hayli fazla oluyordur. Kıymalı Tirit tarifi ile akşam yemeğinizi hem çabuk yaparsınız hem […]

Bir Cevap Yazın