iklim bilimi

Klimatoloji Nedir?

Klimatoloji, meteoroloji, coğrafya, jeoloji, oşinografi ve fizik alanlarında disiplinler arası bir bilimdir. İklim yasalarını, yani bir yerdeki atmosferin ortalama durumunu ve içinde etkili olan süreçleri araştırır. Bu amaçla, iklim bilimi, diğer şeylerin yanı sıra, istatistiksel metodolojiyi kullanır.

Klimatolojik bulgular, radyasyon, sıcaklık, hava basıncı, rüzgarlar ve rüzgar sistemlerinin uzun süreli gözlemlenmesi ve modellenmesi ile boylam ve enlem, yükseklik, yüzey şekli, toprak koşulları ve bitki örtüsü gibi coğrafi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Klimatolojik araştırmalara atmosferik-fiziksel ve paleoklimatolojik araştırmalar da dahil edilmiştir.

 Bölümleri

Klimatoloji, farklı mekansal ve zamansal boyutlardaki atmosferik olaylarla ilgilenir. Büyük uzaysal-zamansal farklılıklar da metodolojide farklılıklara yol açtığından, ölçeklerin üç aşamalı bir bölümü kendini kanıtlamıştır.

 •     Mikroiklim, birkaç metre ile birkaç kilometre arasında sınırlıdır.
 •     Mezoklima, manzaraları veya birkaç yüz kilometre genişliğe kadar olan ülkeleri ifade eder.
 •     Makrolima, kıta ve küresel ilişkileri açıklar.

Zaman ölçeği birkaç dakika mikroturbülans, mevsimlerde günlük ve aylık değişiklikler ve küresel ısınma gibi yılların eğilimleri arasında dalgalanır.

Klimatoloji Disiplinleri

Klimatoloji ve iklim araştırması açık bir şekilde tanımlanmış, kapalı bir bilim değildir, meteoroloji ve coğrafyanın birincil alt alanı, dünyanın hava zarfının fiziksel fenomenleri ve onun yer ve zamandaki yer yüzeyinin koşulları ile etkileşimi ile ilgilidir.

Klimatolojide dört alt disiplin vardır:

 •     Teorik klimatoloji veya genel klimatoloji, atmosferin fiziği, özellikle atmosferin bileşimi ve yapısı, güneş sabiti, radyasyon dengesi, ısı dengesi, hava sıcaklığı, su dengesi, yağış, hava basıncı ve rüzgar, gezegen dolaşımı ve daha yakın zamanda iklim modellerinin geliştirilmesi ile ilgilidir.
 •     Bölgesel klimatoloji, tropik bölgelerde, subtropiklerde, tropik olmayan batı rüzgar bölgesinde ve kutup bölgelerinde hava ve iklim ile ilgilidir.
 •     Özel iklimbilim, iklim değişikliği, iklim geçmişi ve sera etkisi, küresel ısınma ve iklim değişikliğinden etkilenen sistemlerin kırılganlığı (güvenlik açığı) gibi iklim etkisi araştırmalarıyla ilgilidir.
 •     Uygulamalı klimatoloji küresel ısınma, özellikle iklimin korunması ve iklim değişikliğinin sonuçlarına uyum ile ilgilidir.

Alt Disiplinler

Ayrıca, klimatolojinin birçok özel alanı veya alt disiplini gelişmiştir. Bununla birlikte, bu çakışmaların bazıları genellikle bilimsel çalışmanın konusudur, böylece genellikle özel klimatolojiye atanabilen sabit isimler belirlenmiştir.

 •     İklim coğrafyası öncelikle iklim sisteminin ekosistemler gibi diğer sistemlerle etkileşimini inceler. Bu bağlamda, kentsel ve arazi klimatolojisi terimleri iklim coğrafyasına da atanabilir.
 •     Biyoklimatoloji, iklimin canlılar üzerindeki, özellikle insanlar üzerindeki etkilerini inceler.
 •     Arazi klimatolojisi, alt atmosferin, atmosferik sınır tabakasının iklimi ile ilgilidir. Her şeyden önce, atmosfer ve dünyanın doğal yüzeyinin doğası arasındaki etkileşimler dikkate alınır.
 •     Kentsel klimatoloji aynı zamanda sınır tabakasının iklimini inceler, ancak kentsel yapılar, yani binaların ve yolların yerel iklim üzerindeki etkileri nedeniyle iklimdeki değişiklikleri gözlemler.
İklim Modelleri

Klimatoloji, karmaşık olayları tanımlamak için modeller kullanır. Bu modeller, farklı senaryolarda iklim değişikliğinin etkilerini tahmin etmek için bilgisayar modelleri olarak da kullanılmaktadır.Klimatolojik modeller olası eğilimleri bulmaya ve bireysel faktörleri ağırlıklandırmaya yarar.

Kaynakça

https://de.wikipedia.org/wiki/Klimatologie

https://www.normbilgi.com/bilim-teknoloji/

Rastgele Yazılar

 • Voleybol nedir? Voleybol Nedir?

  Voleybol, iki takımın karşı karşıya geldiği ve 6’şar kişiden oluşan ve top bir takımın kendi alanındayken oyuncuların topa elle en fazla 3 defa dokunarak ve topu rakip takımın sahasına belirlenen çizgiler dahilinde atarak sayı kazanma mantığına dayanır. Voleybol’un Amerika’da 1885 […]

 • İnstagram İnstagram Hakkında Temel Bilgiler

  İnstagram , Facebook’un sahibi olduğu bir Amerikan fotoğraf ve video sosyal paylaşım ağı hizmetidir. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulmuştur. İlk olarak Ekim 2010’da iOS’ta piyasaya sürülmüştür. Yayınlar herkese açık olarak veya önceden onaylanmış takipçilerle paylaşılabilir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların içeriklerine etiketlere ve konumlara göre göz atabilir ve popüler içerikleri görüntüleyebilir. Kullanıcılar fotoğraflarını beğenebilir ve içeriklerini bir yayına eklemek için diğer kullanıcıları […]

 • Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı

  Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı, Nemrut dağı ve Kommagene Krallığı UNESCO Dünya Kültür mirasında yer alan yerlerden biri olan Nemrut Dağı, aynı zamanda Türkiye’nin önemli milli parklarından bir tanesidir. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı bir bölge olan Karadut köyü yakınlarında bulunmaktadır. […]

 • basketbol Basketbol’un Efsaneleri ve Kariyerleri

  Basketbolun efsaneleri, basketbolun efsaneleri, basketbolun efsaneleri Michael Jordan Michael Jordan, gözlerini 17 Şubat 1963 yılında New York’ta açmıştır. 1.98 metre boyunda olan Jordan 1984 yılında Nba draft seçmelerinde Chicago Bulls takımı tarafından 1. tur 3. sırada seçilmiştir. Kariyeri boyunca 12,23,45 […]

 • çorba Düdüklüde Ezogelin Çorbası Tarifi

  Düdüklüde ezogelin çorbası tarifi; Ramazan sofralarımızda olmazsa olmaz dediğimiz tariflerin başında genelde çorba tarifleri gelir. Suyumuzu içip, ağzımızı hurmayla lezzetlendirdikten sonra, sıra, düdüklü tencerede hazırladığımız Ezogelin Çorbasında gelir. Bazen vakit azlığından, bazen de davetsiz gelen misafire hızlı bir şekilde çorba […]

 • Güney Kore Kore kültürü Hakkında Bilgiler

  Kore kültürü tüm Asya’dan , özellikle Çin’den etkilendi , ancak kendi karakterini koruyabildi. Önemli etkiler Konfüçyüsçülük ve Budizm idi ve son yıllarda Güney Kore’de Hristiyanlık artıyor – bugün Güney Kore nüfusunun yaklaşık yüzde 26’sı Hristiyan.  1948 yılında ülkenin kuzey ve güney olarak ikiye bölünmesinden sonra film, modern müzik ve giyim bu dönemden sonra çok farklı gelişti . Ancak, […]

 • Rap Hip Hop Nedir? Türkiyede Rap

  Hip Hop, 1970’lerde New York’un Afro-Amerikan gettolarında kökeni olan ve aynı zamanda küresel bir kentsel gençlik alt kültürüne (gençlik kültürü) dönüşen kültürel bir harekettir. Kökeni nedeniyle, hip-hop kendisini sokak kültürü olarak görür, büyük ölçüde sokakta yaşayan bir kültür. 1970’lerde ve 1980’lerde New York’ta belirli bir sosyal takımyıldızın sonucu olan dört öğeye olan bu […]

 • iguana Deniz İguanaları Hakkında Bilgiler

  Deniz iguanaları, su ortamında yaşayan ve yosunla beslenen bir deniz sürüngenleridir. Neredeyse sadece alglerden beslenir ve büyük erkekler bu besin kaynağını bulmak için dalarken, dişiler ve daha küçük erkekler intertidal bölgedeki düşük gelgit sırasında beslenirler. Çoğunlukla kolonilerde yaşıyorlar nispeten soğuk su veya intertidal bölgeyi ziyaret ettikten […]

Bir Cevap Yazın