Güney Kore

Kore kültürü Hakkında Bilgiler

Kore kültürü tüm Asya’dan , özellikle Çin’den etkilendi , ancak kendi karakterini koruyabildi. Önemli etkiler Konfüçyüsçülük ve Budizm idi ve son yıllarda Güney Kore’de Hristiyanlık artıyor – bugün Güney Kore nüfusunun yaklaşık yüzde 26’sı Hristiyan. 

1948 yılında ülkenin kuzey ve güney olarak ikiye bölünmesinden sonra film, modern müzik ve giyim bu dönemden sonra çok farklı gelişti . Ancak, toplum aynı geleneksel düşünce biçimlerine dayanmaktadır. Son yıllarda, Kore kültürü, özellikle filmler, televizyon dizileri ve pop müzik, ” Kore dalgası ” olarak bilinen komşu Doğu Asya ülkelerinde patladı . Sonuç olarak, Kore dili , Kore kültürü ve birçok Güney Koreli yıldız Asya’da değil, Batı’da da bilinir.

Kore Kökeni

Kore Yarımadası’nın güneyinde Samhan olarak bilinen üç kabile konfederasyonu vardı. Kabile mitlerine göre, Hwanung adında bir adam gökten dünyaya indi. İnsanlara dönüşmek isteyen bir kaplan ve ayı ile tanıştı. Sınavdan sadece ayı geçti ve Hwanung tarafından evli bir kadına dönüştü. MÖ 2333’te tahta efsanevi Kore’nin ilk hükümdarı olarak yükseldi. Onun soyundan gelenlerin 1000 yıldan fazla bir süredir kraliyet hanedanına devam ettikleri söyleniyor.

Çok sayıda geleneksel gelenek Kore bilincini bugüne kadar şekillendiriyor, ancak, çoğunlukla Amerikan etkileri nedeniyle genellikle ortadan kaybolmuş gibi görünüyorlar. Konfüçyüsçülük Koreliler tarafından derinden içselleştirilmiş ve yaşamın tüm alanlarını etkilemişken , birçok alanda düşünmek eski Kore şamanizminden kaynaklanmaktadır.

Geleneksel Sanatlar 

kore müziği
Kore’de Müzik

Geleneksel Müzik 

Kore’de geleneksel müzik sese dayanmaktadır. İki farklı geleneksel müzik türü vardır: Jeongak ve Minsogak .

1-Jeongak 

Jeongak – anlamı “sabit zaman”, geleneksel müzik için kolektif bir terimdir ve bu da çeşitli dallara ayrılmıştır.

 • Aak – Konfüçyüs ritüeli müziği, ata tapınağında ayinler ve kraliyet ailesinin ataları için anma töreninde çalınır. Orkestra, türbenin terasında ve kapılarının önünde oturur. 
 • Tangak / Dangak – Çin kökenli müzik, 8. yüzyıldan beri kraliyet törenlerinde ve törenlerde çalınır. Başlangıçta Kore enstrümanları olan orkestranın bronz çan ile desteklendiği yedi tonlu bir müziktir.
 • Hyangak – Başlangıçta 5. yüzyıldan beri gelişen pentatonik halk müziğidir. Önde gelen kısım, flüt, iki iki telli çalgı ve chang ko tamburu ile tamamlanan bir müziktir. Hyangak, dans ve ziyafet müziği olarak icra edilir.
 • Dae Chui Ta – Sarı giyinmiş müzisyenler tarafından çalınan askeri müziktir. Obualar, flütler, trompetler, mermiler, gong, davul ve ziller yüksek sesle, biraz tiz bir müzik üretir.
 • Jeongak – Eğlendirmek için çalınan rafine oda müziği. Başlangıçta Budist tezahüratlarına dayanarak, hızlıca saf enstrümantal müziğe dönüştü, kanun , fidel , obua ve chang ko davulda çalınır.
 • Samhyeon – Üç parçadan oluşan dans müziği: ciddi ve yavaş yeombul , neşeli ve ritmik taryeong ve hafif eğlenceli kutkeori , hepsi flüt ve davul tarafından çalınır.

Aak ve tangak son derece yavaş çalınır, bazı vuruşlar üç saniyeden fazla sürer. Asya’nın fikirlerine göre , atım hızı kalp atışını değil nefesi takip ediyor . Bu müzik, yumuşak bir sesle, düşünceli ve meditatif bir karaktere sahiptir. Bunun nedeni, geleneksel enstrümanların – trompet, gong ve zil dışında – metalik olmayan malzemelerden yapılmış olmasıdır. 

2-Sogak 

Minsogak, Kore halk müziğidir. İfade ve duygularla doludur. Bu tür müziklerin sıradan insanlarla bir bağlantısı vardır. Jeongak’ın aksine, Minsogak’taki müzik hızlı bir şekilde çalınır. Jeongak’ta olduğu gibi, Minsogak’ta doğaçlama yaygındır. 

Geleneksel Müzik Özellikleri 

Geleneksel Kore müziği sadece kullanılan enstrümanlar ile karakterize değildir. Doğaçlama, müzik parçaları arasında hiçbir kopuş olmaması gibi önemli bir özelliktir.

Kore müziği aynı zamanda batı müziğinden farklıdır. Kore müziği en yavaş kısımla başlar ve performans sırasında hızlanır.

korede dans
Kore’de Dans

Geleneksel dans

Geleneksel danslar çok eskiden beri Kore kültürünün bir parçası olmuştur. Çin ve üç bölge arasındaki kültürel alışveriş çok çeşitli geleneksel danslar üretti. Danslar, yerli danslara ve Çin tarafından az çok değişmeden benimsenen dansları temsil eden ithal danslara ayrılmıştır .

Geleneksel Kore savaş sanatı ” Taekgyeon ” ve Tal Jum arasındaki bağlantı da ilginç . Dans hareketlerinin çoğu aynı olduğundan, bu iki kültürel varlığın birbirini etkilediği varsayılabilir.

Halkoyunları

Halk oyunları genellikle dini ve dini olmayan danslara ayrılır. Dini danslar bir keşiş veya şaman tarafından yürütülür, dini olmayan danslar sıradan insanlar tarafından dans edilir. Dini danslar şaman ayinleri (Gut) olarak yapılır . Dini olmayan danslar hem grup danslarını hem de tek kişilik dansları içerir. Buchaechum , şamanizmden kaynaklanan bir eğlence dansıdır .

Kore’de büyük önem taşıyan , hikayeler anlatan, komediler ve trajediler oynayan ve genellikle yöneticileri karikatür eden ve eleştiren talchum adı verilen geleneksel maske danslarıdır . Birçok gösteri tiyatro performansı olarak da anlaşılabilir.

Resim Sanatı

Kore yarımadasında hayatta kalan en eski resimler mağara resimleridir. 

Ayrıntılı temsili ve renklerin mükemmellik oyununu geliştiren klasik Avrupa resminin aksine, manzaralar, özellikle çarpıcı dağlar ve su yolları en popüler motiflerdir. Doğal resimler çoğunlukla çiçekleri, kuşları ve özellikle kaplanları gösterir. Çoğu zaman, mürekkep dut kağıdı veya ipek üzerine çizilir.

Zanaat

Kore el sanatlarında, gündelik hayatta kullanılabilirlik üzerinde duruluyor. Bununla birlikte, sanatsal bir şekilde dekore edilmiştir. Geleneksel malzemeler metal, ahşap, kumaş, vernik ve kildir. Cam, deri ve kağıt da daha sonra ancak ara sıra kullanıldı.

Kırmızı ve siyah çanak çömlek gibi eski el sanatlarının, Sarı Nehir boyunca Çin kültürleri ile tanınan benzerlikleri vardır. Ancak Tunç Çağı’ndan kalıntılar telaffuz edilir.

Birçok farklı ve çok gelişmiş el sanatları ortaya çıkarılmıştır. Bunlar arasında son derece ayrıntılı kronlar, desenli seramik, tencere ve süslemeler sayılabilir. 

Ahşap işlemede de çok yüksek bir seviyeye ulaşılmıştır. Bu her şeyden önce güzel mobilyalar, dolaplar, sandıklar ve masalarda, tapınaklar ve saray binalarında karmaşık oyma oymalar ile yansıtılır.

Seramik

Kil kullanımı Neolitik çağda Kore’de zaten yaygındı. döneminde Üç Krallık çömlek Krallığı ağırlıklı idi Silla’da terfi. Deoksidize edici bir alev kullanıldı ve ürünler karakteristik bir mavi renge sahipti. Daha sonra yüzey farklı geometrik desenlerle süslendi.

Beyaz porselen 15. yüzyılda ortaya çıktı. Porselen kısa süre sonra seladon sırlı seramik ürünlerinden daha popüler oldu. Porselen genellikle bakırla boyanmış veya süslenmiştir.

Mavi ve beyaz porselen 17. yüzyılın sonlarında popülerdi. Beyaz ürünler kobalt mavisi ile dekore edilmiştir. Japonya 19. yüzyılın sonlarına doğru Kore Yarımadası’nın kontrolünü yavaşça ele geçirirken, seramik üretimi azaldı.

Geleneksel yaşam tarzları 

kore evleri
Kore’de Evler

Geleneksel Evler

Bir evin konumu geleneksel olarak coğrafi konum kullanılarak belirlenir . Her topografik yapılanmanın görünmez iyi ve kötü güçler ürettiğine inanılmaktadır. Bir şantiye için, pozitif ve negatif enerjiler ( yin ve yang ) uyumlu olmalıdır.

Sırtı bir tepeye karşı bir ev inşa edilmelidir. Güneyde, mümkün olduğunca fazla güneş ışığının evin erişebilmesi gerekir. Bu Kore’de hala tercih edilmektedir. Geomancy ayrıca binanın şeklini, inşa edildiği yönü ve kullanılan malzemeleri de etkiler.

Geleneksel Kore evleri bir iç kanat (anchae) ve bir dış kanattan (sarangchae) oluşur . Bireysel düzen, bölgeye ve ailenin zenginliğine bağlıdır. Aristokratlar dış kanatları resepsiyonlar için kullanıyorlar, ancak çiftçiler sığırları ve malzemeleri orada tutuyorlardı. Genel olarak, aile ne kadar zenginse, ev o kadar büyüktür.

İç kanat normalde bir oturma odası, bir mutfak ve yerden ısıtmalı merkezi bir oda içerir. Bu merkezi odaya ilave odalar eklendi. Yoksul ailelerin hiçbir dış kanadı yoktu. Yerden ısıtma ( ondol ) Kore’de yüzyıllardır kullanılmaktadır. En yaygın yapı malzemeleri ahşap, kil, fayans, taş ve çatı sazdır. Ahşap ve kil en çok kullanılan malzemeler olduğu için günümüze kadar pek çok bina günümüze ulaşamamıştır.

Geleneksel Giyim 

13. yüzyılda Moğol yönetiminden beri geleneksel Kore kıyafetleri giyilmiştir. Erkekler ayak bileklerine bağlı geniş pantolonlar ve kışın bir yelek veya ceketle tamamlanan geniş kollu bir ceket giydi. Saç bir topuzda bağlandı. Ülke asaleti “yangban” bambu hasır “ağzı” yuvarlak şapka yapılmış dışarı çıkarken üzerine örgülü at kılı “tanggon” yapılmış bir şapka giydi.

Kadınlar geniş külot “sokbaji” (iç pantolon), geniş bir kombinezon “sokchima” ve göğüs altında bağlı bir etek “chima” giydi. Geniş kollu “jeoggori” olan bir bolero ceketi göğsün önünde büyük bir yay ile bağlanmıştır. Bu kostüm, eteklerinde parlak renkler ve geleneksel desenlerle çok renkli idi.

Koreliler sosyal statülerine bağlı olarak farklı giyiniyorlardı. Bu, giysilerin sosyal rütbe için önemli bir ayırt edici olduğu anlamına geliyordu. Soylu yetkililer, göğsünde ve siyah kapaklarda işlemeli parlak renkli elbiseler giyiyorlardı. Bornozun rengi ve kapağın şekli, memurun sahip olduğu rütbeye bağlı olarak değişti. Asalet, sıradan insanların önemli bir ayırt edici özelliği olan “sangneom” da mücevher takıyordu. Bu yaz aylarında kenevirden boyanmamış kıyafetler giydi, bu yüzden Koreli halkın da beyaz insanlar olarak adlandırıldığını söyledi . Kışın pamukla beslendiler. Kürklü giysiler, özellikle kuzeyde asaletle popülerdi.

Kore kostümünde, günlük kostüm, bayram kostümü veya iş kıyafetleri arasında bir ayrım yapılır. İkincisi, çalışmaları sırasında şamanlar tarafından “mudang” giyilir ve belirli parlak renklerde tutulur. Bugün, geleneksel kostümler hala resmi tatillerde ve resmi günlerde, özellikle bir çocuğun ilk doğum gününde ve evlilik töreninde ve resmi resepsiyonlarda giyilmektedir. Geleneksel kıyafetler artık günlük hayatta bulunamıyor.

Kore de yemek
Kore’de Yemek Kültürü

Geleneksel Yemekler 

Pirinç , arpa ve darı öncesi Kore’de temel gıdadır. Erişte ayrıca tatlı patateslerden yapılır .

Kimchi olmadan tuz , kırmızı biber , sarımsak ve balık sosu , Çin lahanası ve turp ile hiçbir yemek yapamazsınız . Biber, tütün ve Hristiyanlıkla birlikte 16. yüzyılda Portekizliler tarafından Güney Amerika’dan Kore’ye getirildi. Kışın, gimchi bir vitamin kaynağı olarak hizmet eder. Çin lahanası ve turpun yanı sıra, çeşitli diğer sebzeler de turşudur. Soya fasulyesinden iki vazgeçilmez gıda üretiliyor – soya peyniri ( dubu , Kore tofu çeşidi ) ve Kore soya sosu ( kanjang ) .

Balık , ahtapot , çeşitli deniz ürünleri ve deniz yosunu da neredeyse her zaman masada. Et geleneksel mutfaklarda nadiren yenir. Et masaya geldiğinde, çoğunlukla sığır eti ve domuz eti, her zaman ince doğranmış ve ızgara veya kızartılmıştır.

Kore’de çok çeşitli meyveler de yetiştirilmektedir.

Klasik Kore mutfağı tören yemekleri ve ritüel yemeklere ayrılabilir. Tören yemekleri, bir çocuk ilk doğum günü, düğün ve 60. doğum gününde 100 yaşına geldiğinde mutlu şenliklere hazırlanır. Pirinç kekleri tören yemeklerinde vazgeçilmezdir. Renk ve kesin kompozisyon, bir denge sağlamak için Yin ve Yang’a göre ayarlanır . Kompozisyon ayrıca bölgeye ve festivale de bağlıdır.

Ritüel yemekler ise cenaze törenlerinde, atalardan, şaman ayinlerinden ve tapınaklardan servis edilir. Tapınaklardaki yemekler, Kore mutfağının beş lezzetli içeriğinin (sarımsak, taze soğan , rocambole ve zencefil ) ve etin kullanılmamasından farklıdır .

Yemek ağırlıklı olarak vejetaryen, soya peyniri, yumurta, daha az sıklıkla balık ve deniz yosunu ile desteklenmiş çok fazla sebze ile, et tüketimi, beyaz un ürünleri ve her şeyden önce şeker 20. yüzyılın ikinci yarısında keskin bir şekilde yükseldi ,

Dünya Mirası 

Jongmyo Tapınak 

Jongmyo Tapınak içinde Seul UNESCO Dünya Mirası listesine 1995 yılında eklenmiştir. Tapınak, Joseon hanedanının kraliyet ailesinin ruhlarına adanmış ve Konfüçyüs geleneğinden etkilenmiştir.

Tapınağın 1394 yılında inşa edildiğinde Asya’daki en uzun bina olduğuna inanılmaktadır . Tapınakta krallardan 19 ve kraliçeleri için 30 anıt bulunabilir. 1592’de Japonya ile yapılan savaş sırasında, tapınak Japon birlikleri tarafından yakıldı. 1608 yılına kadar yeniden inşa edildi.

Changdeokgung

Changdeokgung çevresi ile ünlü bir saray. 1405 yılında inşa edilmiş, 1592’de Imjin Savaşı sırasında Japon birlikleri tarafından yakılmış ve 1609’a kadar yeniden inşa edilmiştir. Changdeokgung, 300 yıldan uzun bir süredir kraliyet koltuğu idi.

Saray çevresi ile çok iyi uyum sağlar. Sarayın arkasındaki ağaçların çoğu şu anda 300 yaşın üzerindedir. Changdeokgung, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi.

Bulguksa

Bulguksa Buda topraklarındaki tapınak olarak da bilinir ve Seokguram mağarasına ev sahipliği yapar . Tapınak 751 yılında inşa edilmiştir ve çok sayıda odası vardır. Tapınak bölgesinde iki pagoda kurulur.

Tapınak ve mağara 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi.

Tripitaka Koreana

Haeinsa Gyeongsangnam eyaletinde büyük bir tapınaktır . 802 yılında inşa edilen tapınak, Tripitaka-Koreana ahşap panellerine ev sahipliği yapıyor . 1236 ve 1251 arasında oyulmuş plakalar, kralın ve halkının dindar saygılılığının bir kanıtıdır.

Haeinsa Tapınağı ve Tripitaka Koreana 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi.

Hwaseong Kalesi 

Hwaseong Kalesi şehir bulunur Suwon güneyindeki Seul . Tahkimat 1796’da tamamlandı ve o zamanlar bilinen Kore tahkimatı sanatının tüm özelliklerini gösteriyor.

Kale ovaları ve dağlık alanları kapsar , o zaman Doğu Asya’da pek bilinmeyen bir şeydir . Duvarlar 5.52 kilometre uzunluğunda ve 41 tesis halen mevcuttur. Bunlar arasında dört ana kapı, bir kilit kapısı, dört gizli giriş ve bir deniz feneri bulunmaktadır.

Hwaseong, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi.

Gyeongju Alanı 

Gyeongju çevresindeki bölge , 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi. Gyeongju, Silla İmparatorluğu’nun başkentiydi ve 10. yüzyılda bir milyondan fazla nüfusa sahipti. Silla hükümdarlarının mezar höyükleri bugün hala şehir merkezinde bulunmaktadır. Bazı tepeler arkeologlar tarafından açılmıştır; Kore el sanatlarının eşsiz kanıtlarını içeriyorlardı: yeşim süslemeli altın kronlar, altın takılar ve görkemli silahlar, kralların tüm mezar eşyaları. Gyeongju civarında, özellikle Namsan Dağı’nda, Silla döneminden yüzlerce kalıntı var. Bölge, özellikle 7. ve 10. yüzyıllar arasında Kore Budist sanatının, heykellerinin, rölyeflerinin, pagodalarının ve tapınak ve saray kalıntılarının eşsiz bir konsantrasyonuna sahiptir.

kore kültürü, kore kültürü, kore kültürü, kore kültürü, kore kültürü

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Arkeoloji Arkeoloji Nedir?

  Arkeoloji, belirlenmiş bazı yöntemlerle insanlığın kültürel gelişimiyle ve bıraktıkları kültürel mirasla ilgilenen bir kazı bilimidir. Dünya çapında farklı teorik ve […]

 • emisyon raporu Elektrikli Otomobiller Hakkında Emisyon Raporu

  Yeni araştırmalarla beraber emisyon raporu, elektrikli otomobillerin aslında karbon emisyonlarını artırabileceğine dair korkuların zararlı bir efsane olduğunu gösteriyor. Medya raporları, […]

 • Hüdavendigar Birinci Murat Dönemi (1326-1389)

  I.Murad, 1326 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası Orhan Gazi, annesi ise Nilüfer hatundur. 1362 yılında devletin başına geçen I. Murad , […]

 • Güney Kore Kore kültürü Hakkında Bilgiler

  Kore kültürü tüm Asya’dan , özellikle Çin’den etkilendi , ancak kendi karakterini koruyabildi. Önemli etkiler Konfüçyüsçülük ve Budizm idi ve son yıllarda Güney Kore’de Hristiyanlık artıyor – bugün Güney Kore nüfusunun yaklaşık yüzde 26’sı Hristiyan.  […]

Bir Cevap Yazın