Sosyal mesafe

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Sosyal Mesafe Ne Kadar Önemli?

Sosyal mesafe bir gösterge mi? Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru, dünya çapında kötü bir grip yayılmaya başladı. İspanyol gribi olarak bilinen hastalıktan sorumlu virüs, dünya nüfusunun dörtte birinde enfekte oldu. Tahminen 50 ila 100 milyon arasında ölü sayısı ile insanlık tarihinin en ölümcül salgınlarından biriydi.

Bu salgının ortasında, Eylül 1918’de ABD çevresindeki şehirler, Avrupa’daki savaş çabalarının ödenmesine yardımcı olmak için satılan, özgürlük bağlarını desteklemek için geçit törenleri planlıyordu. 600 askere grip virüsü bulaştığı Philadelphia, Pensilvanya’da şehir şefleri geçit törenlerine devam etmeye karar verdiler. Bu sırada Missouri’nin Saint Louis şehri geçit törenini iptal etmeyi ve halka açık toplantıları sınırlamak için başka önlemler getirmeyi seçti. Bir ay sonra, Philadelphia’da 10.000’den fazla insan İspanyol gribi nedeniyle öldü, Saint Louis’deki ölüm sayısı 700’ün altında kaldı .

Geçit töreni ölüm oranlarındaki farkın tek nedeni değildi, ancak rakamlar şu anda pandemi sırasında “sosyal mesafe” olarak bilinen önlemlerin önemini gösteriyor. New York’taki Canterbury Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve çevre sağlığı profesörü Arindam Basu, “Sosyal mesafe, iki veya daha fazla kişi arasında fiziksel mesafe bariyeri yaratmanın bir yolunu ifade ediyor, böylece virüs bulaşmasının önlenmesi veya durdurulması” amaçlanıyor.

1918’de ABD’nin çeşitli şehirlerinde yapılan müdahalelerin bir analizi, halka açık toplantıları, tiyatroları, okulları ve kiliseleri erken yasaklayanların en yüksek ölüm oranlarının çok daha düşük olduğunu gösterdi .

100 yılı aşkın bir süre sonra, dünya başka bir pandemi ile karşı karşıya, bu sefer farklı bir virüsle – Covid-19 koronavirüsü. Bugün küresel nüfus 1918’de olduğundan altı milyar daha yüksek . Covid-19 birçok yönden İspanyol gripten farklı olsa da – özellikle kimi etkilediği ve ölüm oranı açısından – çok önemli bir ders var. sosyal mesafeli fark yaratabilir. Yine de bu salgınla savaşmanın en iyi yollarından biri olabilir.

1918 İspanyol grip salgını sırasında Philadelphia ve St Louis’deki ölüm oranları sosyal mesafenin önemini göstermektedir

Dünyadaki birçok ülke, Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafeyi zorlamak amacıyla farklı önlemler almaktadır. Kitlesel toplantıların sona ermesinden, eğlence merkezleri, barlar ve kulüpler gibi kamusal alanların kapatılmasından okulların kapatılmasına ve bazı yerlerde içeride kalmaya zorlanan insanlarla tamamen kilitlenmeye kadar uzanırlar.

Öz-izolasyon bir sosyal uzaklaşma biçimi olsa da, yapılması gereken önemli bir ayrım vardır. Kendi kendine izolasyon ve karantina, enfekte olan veya enfekte olan kişilerle virüs bulaşmasını engellediği bilinen kişileri önlemeyi amaçlamaktadır. Sosyal uzaklaşma, enfeksiyonların bir popülasyona yayılmasına izin veren insanların karıştırılmasını durdurmayı amaçlayan daha geniş bir önlemdir.

Covid-19 koronavirüsü ile enfekte olan her kişinin , bir salgının ilk aşamalarında ortalama 2-3 kişiye geçtiği düşünülmektedir . Bu bulaşıcılık, “üreme numarası” olarak bilinen bir şey kullanılarak epidemiyologlar tarafından ölçülmektedir.

Sosyal Mesafe Tam Olarak Nedir?

Çin’deki araştırmalara göre, kuluçka döneminin – enfeksiyon ve ortaya çıkan semptomlar arasındaki zaman – Covid-19 için yaklaşık beş gün olarak bulundu , ancak semptomların ortaya çıkması 14 gün kadar sürebilir . Enfekte olursanız ve normal olarak sosyalleşmeye devam ederseniz, virüsü iki ila üç arkadaş veya aile üyesine geçirirsiniz, bu da her biri 2-3 kişiye daha bulaşmaya devam edebilir. Bir ay içinde bir vaka bu şekilde 244 başka vakaya yol açabilir ve iki ay içinde bu 59.604’e yükselir.

Bunu daha da karmaşık hale getirmek için, virüsün enfekte olmuş ancak henüz herhangi bir belirti göstermeyen insanlardan yayılabileceği düşünülmektedir. Austin’deki Texas Üniversitesi’nde Lauren Ancel Meyers tarafından yapılan bir araştırma, bu sessiz aktarımın vakaların% 10’unda gerçekleşebileceğini tahmin etti . Hastalığı yakalayan kişilerin yaklaşık % 1-3’ü asemptomatik kalacaktır. Bu insanlar kendilerini izole etmeyi bilmeyebilirler, ancak iyi sosyal mesafe uygulamalarını gözlemlediyse, virüsün farkında olmadan yayılması engellenirdi.

Evde kalmanın ve diğerlerinden güvenli bir mesafeyi korumanın, yayılmayı yavaşlatabildiğine ve bu domino etkisini durdurabileceğine dair bazı kanıtlar var. Wuhan’daki enfeksiyonları inceleyen araştırmalar, büyük ölçekli kontrol önlemlerinin kullanılmasının, şehirdeki üreme sayısının 2,35’ten neredeyse bire düştüğünü gösterdi . Bir üreme numarası bire ulaştığında, enfekte olmuş her kişi onu sadece bir kişiye aktardığı için vaka sayısı artmayı durduracaktır.

Çin’deki modelleme çalışmaları, Wuhan ve daha geniş Hubei bölgesindeki bu üreme sayısını azaltmak için önemli düzeyde sosyal mesafenin önemli olduğunu göstermiştir . Bir salgının merkez üssünde bir kilitlenme ne kadar erken yapılırsa, o kadar küçük olur.

Enfeksiyon ve Ortaya Çıkan Semptomlar Arasındaki Sürenin Covid-19 İçin Yaklaşık Beş Gün Olduğu Hesaplanmıştır

Sosyal uzaklığın temel amaçlarından biri “eğriyi düzleştirmek” dir, bu da virüsün yayılmasını geciktirmek ve böylece insanlara daha yavaş ulaşmasını sağlamaktır. Fikir, virüsün bir popülasyondan geçtiği süreyi uzatmak ve daha sonra ortaya çıkması için en yüksek vaka sayısını geri itmektir. Enfeksiyon sayısını gösteren bir grafik, sosyal mesafeler olmadan çok daha hızlı bir şekilde zirveye ulaşacaktır. Bununla birlikte, eğri çok daha düzdür, yani herhangi bir zamanda enfekte olmuş insanların sayısı ve bu nedenle acil bakım ve kaynaklara ihtiyaç duyan insanlar daha düşüktür.

Peki bu gerçek yaşam koşullarına nasıl dönüşüyor? Farklı ülkeler önleme stratejileri için farklı yaklaşımlar benimsemiştir. İngiltere, virüsün 16 Mart’ta yayınlanan Imperial College London’daki araştırmacılar tarafından nasıl yayılabileceğini tahmin etmek için bilgisayar modelleme kullanan bir rapora yanıt olarak çabalarını artıranlar arasında yer alıyor .

Bilim adamları, İngiltere ve ABD halklarının simülasyonlarında pandemi ile mücadele için iki potansiyel yöntemi araştırdılar. İlki, hafifletme, yalnızca en fazla risk altında olanları sosyal olarak izole etmeye ve semptomları olanları karantinaya almaya odaklandı. İkincisi, baskılama, popülasyondaki herkesin sosyal mesafeye adım atmasını, semptomları olanlar ve evdeki diğerlerini evde karantinaya almayı içeriyordu.

Dünyadaki ülkeler sosyal uzaklığı teşvik etmek için önlemler uyguluyorlar

Raporda, Birleşik Krallık’ta herhangi bir önlem alınmadan 510.000 ölümle karşılaşılabileceği belirtildi.

Rapor yayınlanmadan önce, Birleşik Krallık, bir toplumun üyelerinin önemli bir kısmının, bir enfeksiyonu takiben veya aşılama yoluyla bağışıklık kazandığı bir durum olan “sürü bağışıklığı” elde etmeyi hedefliyordu. Enfeksiyonu yakalayabilecek insanların havuzunu daraltarak, bu sürü bağışıklığı virüsün çok daha fazla yayılmasını etkili bir şekilde durdurur.

Covid-19 söz konusu olduğunda, Basu, enfeksiyonların kısa ve uzun vadeli sonuçları hakkında çok az şey bildiğimizi söylüyor. Ayrıca, enfekte olmuş kişilerin iyileştikten sonra ne kadar bağışıklık geliştirdikleri de açık değildir ( maymunlardaki bazı testler, enfeksiyondan sonra bağışıklık geliştirmenin mümkün olduğunu düşündürmektedir ).

Bazı yerlerde insanlar diğerlerine olan mesafelerini korumanın yaratıcı yollarını bulurlar

Oxford Üniversitesi ve Nuffield College’deki araştırmacılara göre , nüfusun yaşı ve insanların toplumda yaşama biçimleri Covid-19’un nasıl yayıldığı üzerinde büyük bir etkiye sahip .

Jennifer Dowd ve meslektaşları dünyanın farklı yerlerindeki hastalığın demografik özelliklerine ve yayılmasına baktılar. Daha büyük bir nüfusa ve kuşaklar arası ailelere sahip olan İtalya’da birlikte daha yakın yaşama eğilimindedir.

Ancak İtalya’da bile sosyal mesafenin bir etkisi var gibi görünüyor. İki kasabada uygulanan farklı stratejiler – Bergamo ve Lodi – enfeksiyon sayısında çarpıcı bir fark yarattı.

Güney Sumatra, Palembang’da, trenlerdeki koltuklar insanlara mesafelerini nasıl koruyacaklarını göstermek için kırmızı çarpılarla işaretlendi

Lodi’de ilk koronavirüs vakası 21 Şubat’ta tespit edildi ve iki gün sonra seyahat kısıtlamaları uygulandı. “24 Şubat’ta tüm okullar, üniversiteler, kültürel, eğlence ve spor etkinlikleri de iptal edildi” diyor Dowd. “Az sayıda belediyede 23 Şubat’ta Bergamo’da da davalar görülmeye başlandı ve benzer kısıtlamalarla ilgili basın tartışması yapıldı, ancak bu 8 Mart’ta daha geniş bir kapanışa kadar yürürlüğe girmedi.”

7 Mart’ta her iki kasabanın 800’e yakın vaka vardı, ancak 13 Mart’a kadar Bergamo’nun vaka sayısı 2.300’e yükselirken Lodi’nin bu miktarın yarısından biraz azı 1.100 civarındaydı . İki il, 65 yaş üstü nüfusun kabaca % 21’i ile benzer yaş yapılarına sahiptir, diyor Dowd.

Durumlar, Philadelphia ve Saint Louis’de görülenlere şaşırtıcı derecede benziyor. Ancak araştırmacılar, tarihin kendini tekrar edip etmeyeceğini söylemek için henüz çok erken. Önemli bir fark, bu İtalyan kasabalarında karşılaştırdıkları sayıların ölümlerden ziyade virüs vakaları olmasıdır.

İtalyan Lodi kenti, vakaların daha keskin bir şekilde yükseldiği Bergamo’dan çok daha önce sosyal uzaklaştırma önlemlerini uygulamaya koydu

Sosyal mesafeler, tüm temasların durdurulması anlamına gelmez. 1918’den farklı olarak, bugün insanların sevdikleriyle iletişim halinde kalmaları için birçok yol var. Teknoloji bize sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları ve çevrimiçi video görüşmeleri gibi.

Ve çevremizdeki sevdiklerimizi güvende tutarsa, buna değer bir durum olabilir.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • facebook Facebook Hakkında Temel Bilgiler

  Facebook, bir Amerikan çevrimiçi sosyal medya ve sosyal ağ hizmetidir. Merkezli Menlo Park, California’da bulunmaktadır. Mark Zuckerberg, Andrew McCollum, Eduardo Saverin,  Chris Hughes, Dustin Moskovitz vetarafından kurulmuştur. […]

 • Borcam Tarifi Borcam Böreği Tarifi

  Borcam böreği tarifi; Böreğimiz hazır yufkadan yapılan ve elle açılan börekler kadar lezzetli bir börektir. Hazırlanması pişirmesi kolay olan bu […]

 • iklim bilimi Klimatoloji Nedir?

  Klimatoloji, meteoroloji, coğrafya, jeoloji, oşinografi ve fizik alanlarında disiplinler arası bir bilimdir. İklim yasalarını, yani bir yerdeki atmosferin ortalama durumunu […]

 • iguana Deniz İguanaları Hakkında Bilgiler

  Deniz iguanaları, su ortamında yaşayan ve yosunla beslenen bir deniz sürüngenleridir. Neredeyse sadece alglerden beslenir ve büyük erkekler bu besin […]

Bir Cevap Yazın