covid-19 etkileri

Koronavirüs’ün Bazı Irk Grupları Üzerinde Etkileri

Çeşitli faktörler bazı ırk grupları arasında korona virüse karşı kırılganlıkları etkilemektedir. Bu bazen, bazı toplumlar da yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

Sınır tanımayan bir virüsle bile, eşit olmayan bir şekilde yayılır. Şimdiye kadar görülen en büyük eşitsizliklerin bazıları ırk ve etnik köken bakımından bazı toplumları daha çok etkilediği görüldü.

Covid-19 krizinin verileri endişe verici boyuta ulaşmış durumdadır. ABD’de, Chicago’da, Nisan 2020’nin başından itibaren, şehir nüfusunun sadece üçte biri olmasına rağmen, koronavirüsten ölen insanların% 72’si siyahidir. Gürcistan’da 17 Nisan itibariyle beyazlar, devletin % 58’ini temsil etseler de, ırkın bildirildiği Covid-19 vakalarının% 40’ını oluşturuyordu. Birleşik Krallık’ta, Covid-19’u teyit edilen ilk 2,249 hastanın % 35’i beyaz değildir. En son nüfus sayımına göre bu oran İngiltere ve Galler’deki beyaz olmayanların oranından çok daha fazla ve %14

Eşitsiz sağlık sonuçlarının uzun geçmişi göz önüne alındığında, bu modeller şaşırtıcı olmamalıdır. Pandemi, ırk dinamiklerinin karmaşık ve hala tam olarak anlaşılmayan yollarla nasıl oynandığının en son örneğidir.

Gelir eşitsizliği

ABD gibi birçok çoğunluk beyaz ülkede (ve Güney Afrika gibi bazı azınlık beyaz ülkelerinde), diğer etnik ve ırksal gruplardan insanlar, ister yüksek kazançlı işler ister tam bir kiler olsun, ekonomik kaynaklara daha az erişime sahiptir. Ekonomik kırılganlık genellikle daha kötü sağlık sonuçlarına dönüşür.

covid-19 etkileri
Covid-19 Toplumlardaki Etkileri

Gıda Güvensizliği Yaşayan Toplumlarda Etkisi Çok Fazla

Pandemi öncesi bile, açlığa karşı savunmasız olduğu düşünülen Güney Afrikalı hane halklarının% 91,1’i siyah bir kişi tarafından yönetiliyordu, buna karşın beyaz bir kişi tarafından yönetilen hane halkları için% 1,3 idi (beyazlar nüfusun% 7,9’unu oluşturuyor ). Kanada’da, İlk Milletler hanelerinin % 48’i, Covid-19 balıkçılığın açık tutulmasını zorlaştırmadan önce bile gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldı. Ve ABD’de, 2018’deki siyah hane halklarının ulusal ortalamaya göre iki kat daha fazla gıda güvensizliği vardı, beş aileden biri kriz büyük işten çıkarmaya ve sıkılmış gıda kaynaklarına neden olmadan önce bile yeterli yiyeceğe sürekli erişimden yoksundu.

Altta yatan sağlık koşulları riski de dahil olmak üzere tutarlı beslenmeye erişimin eksik olmasının bir takım sonuçları vardır. ABD’de, örneğin, Afrikalı Amerikalılar, beyaz sakinlerden, akciğerleri ve bağışıklık sistemlerini zayıflatan diyabet, kalp hastalığı ve hipertansiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ve önceden var olan sağlık sorunları olan kişilerin ciddi Covid-19 semptomları geliştirmeye daha olasıdır.

Tabii ki, bu sadece belirli grupların Covid-19’a karşı daha savunmasız oldukları anlamına gelmiyor. Aynı zamanda ekonomik sonuçlarına karşı daha savunmasız oldukları anlamına gelir.

Diğer ırksal farklılıklar

Ancak ekonomik eşitsizlik, BAME (Siyah, Asya ve Azınlık Etnik) gruplarının orantısız bir şekilde karşılaştığı tek zorluk değil.

Örneğin, kalıcı çevresel adaletsizlik, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki orantısız olarak çok sayıda etnik azınlık hane halkının yakma fırınlarının ve düzenli depolama alanlarının yakınında yaşadığı ve azınlık öğrencilerinin yüksek oranlara sahip okullarının hem ekonomik hem de ekonomik olmayan yollarda ekonomik sebepler. Bu da astım ve Covid-19 gibi akciğer iltihabı durumlarına karşı kırılganlığı etkiler.

Sağlık hizmetleri eşitsizlikleri de var. Örneğin ABD’de Yerli Amerikalılar, İspanyol Amerikalılar ve Afrikalı Amerikalılar beyazlardan ve Asyalı Amerikalılardan sağlık sigortasına sahip olma olasılıkları daha düşüktür .

Mesleki faktörler

ABD’de, tarım işçileri genellikle güvenli çalışma koşulları üzerinde çok az kontrole sahip Latin Amerika’dan belgesiz göçmenlerdir. Tarlalarda fiziksel mesafeyi, çiftçi kamplarında izolasyonu veya tıbbi tesislere yakınlığı sağlamak zor olabilir. ABD’deki çiftçiler yüksek oranda diyabet ve böcek ilacı maruziyetine sahipler, bağışıklık sistemlerini stres altına alıyorlar ve böylece onları bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız hale getiriyorlar.

Kültürel faktörler

Aynı zamanda kriz, yanlış gruplara ve yanlış gruplara karşı önyargıları artırıyor. Kısmen, başkaları üzerinde kasıtlı olarak öksüren ve hapşıran Müslümanlar hakkındaki sosyal medyadaki “corona jihad” söylentileri sayesinde Hindistan’daki İslamofobiyi artırdı . ABD, özellikle salgının erken döneminde, siyah insanların virüse karşı bir şekilde bağışık oldukları hakkında söylentiler gördü. Afrika’da da devam eden bir efsane .

Yanlılıklar ayrıca bazılarının maske takmak gibi önleyici davranışlarda bulunma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. ABD’deki siyahi erkekler, halk arasında maske takmanın rahatsız edici olduğunu bildirdiler: ırk yanlılığı ve profil oluşturma, kendi sağlıklarını korumaktan ziyade bir suçlu veya tehlikeli olarak görülme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Boşlukları daraltmak

Uzmanlar, bu eşitsizliklerin kısa vadede ele alınmasının herkese , özellikle de renk insanlarına yardımcı olacak adımlar gerektireceğini söylüyor : temizlikçiler ve sıhhi tesisat işçileri de dahil olmak üzere tüm temel işçilere koruyucu ekipman almak; özel veya kamu tesislerinde tıbbi bakıma erişimin artırılması; hastalanan insanlar için güvenli barınma sağlamak; hem bireylere hem de kar amacı gütmeyen kuruluşlara artan mali destek; ve temel sağlanması gayri yerleşim ve mülteci kamplarında olmak üzere en az kaynakları olan bölgelerde, stantlar ve sabun el yıkama gibi.

Farklı topluluklara en iyi nasıl hizmet verileceğini bilmek için demografik gruplara göre ayrılmış daha fazla veriye acil ihtiyaç vardır. Ancak bu, bazı ülkelerdeki politik engeller, bazılarında ise yetersiz kaynaklar nedeniyle olumsuz etkilenmiştir. 14 Nisan 2020 itibariyle ABD’de bildirilen Covid-19 vakalarının sadece% 22’si hastanın ırkını belirtmiştir.

Pandemi Yüksek Gelirli Ülkelerde Bile Problem Yaratıyor

Sonuç olarak; salgın, yüksek gelirli ülkelerde bile herkes için mevcut olan güçlü ve iyi finanse edilen bir sağlık sisteminin önemini vurguladı.

Dünya ayrıca hava kirliliğini azaltan (özellikle marjinal toplumlar arasında solunum sağlığını zayıflatan) çevresel düzenlemelerin hızlandırılmasına ihtiyaç duymaktadır.

Ayrıca, ekonomik serpintiğin toplulukları orantısız olarak nasıl etkileyeceğine dikkat etmeliyiz. Örneğin, 2007-08 mali krizinden sonra, daha yüksek işsizlik, daha düşük kazanç ve daha yüksek barınma maliyetleri ile karşı karşıya kalındı.

bazı ırk grupları , bazı ırk grupları

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • gök bilimi Astronomi Nedir? Astronomi Tarihi Hakkında Bilgiler

  Astronomi, gök cisimlerin gelişimlerini, kökenini ve hareketlerini, ayrıca kimyasal yapılarını açıklamayı amaçlayan bir gök bilimidir. Teleskopun icadıyla beraber gök cisimlerin anlamlandırılması […]

 • Sosyal mesafe Koronavirüs’ten Korunmak İçin Sosyal Mesafe Ne Kadar Önemli?

  Sosyal mesafe bir gösterge mi? Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru, dünya çapında kötü bir grip yayılmaya başladı. İspanyol gribi olarak bilinen […]

 • playstation 4 PlayStation 4 Nedir? Özellikleri Nedir?

  PlayStation 4, Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen sekizinci nesil ev video oyun konsoludur. Şubat 2013’te PlayStation 3’ün halefi ilan edilen 15 Kasım’da Kuzey Amerika’da, 29 Kasım’da Avrupa, […]

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

 • Arkeoloji Arkeoloji Nedir?

  Arkeoloji, belirlenmiş bazı yöntemlerle insanlığın kültürel gelişimiyle ve bıraktıkları kültürel mirasla ilgilenen bir kazı bilimidir. Dünya çapında farklı teorik ve […]

 • apple Apple Nedir ? Apple Hakkında Bilgi

  Kurulum Tarihi: 1 Nisan 1976 Bulunduğu Yer: California/ABD Yönetim: Ceo- Tim COOK / Başkan- Arthur D. Levinson Çalışan Sayısı: 137.000 […]

 • Limon Limon Nedir? Faydaları Nelerdir?

  İlk Nerede Yetiştirildi? Limonun kökeni bilinmemekle birlikte, limonların ilk olarak Assam’da (kuzeydoğu Hindistan’da bir bölge), kuzey Burma’da veya Çin’de yetiştirildiği […]

 • Sinematografi Sinematografi Nedir?

  Sinematografi, sinema-resim sanatı ve bir görüntü sensörü aracılığıyla kimyasal olarak ışığa duyarlı bir malzeme ile çekim sanatıdır. Görüntü yönetmenleri, objelerden […]

Bir Cevap Yazın