Kurbağa embriyossu

Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi

Amerika bilim adamları, yapmış oldukları çalışmayla birlikte Afrika pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerle ilk defa canlı robot üretti. Bu canlı robot, bir milimetreden küçük ve kendi kendine hareket edebilmektedir.

Özel bir yapay zeka tarafından kesilip şekillendirilen daha önce eşi benzeri olmayan ‘Xenobat’ adı verilen bu robotlar, bir canlı organizma gibi ölüyor ve yaralarını da tedavi edebiliyorlar. Bu robotlar ilaç taşıyacak şekilde tasarlanmış. Adına ‘Xenobat’ denilmesinin sebebi de kök hücrelerin ‘Xenopus Laevis’ isminde bir Afrika kurbağasından alınması nedeniyle olduğu belirtiliyor.

Bu robotlar Sağlık Alanında Çığır Açabilir

Bilim insanları geliştirilen bu robotların sağlık ve çevre temizliğinde kullanımının mümkün olabileceğini söylüyorlar. Bununla birlikte okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ve zehirli maddelerin tespit edilip ortadan kaldırılmasının yanı sıra, tıkanan damarların açılması, vücut içine yerleştirilmeleriyle birlikte ilaç enjeksiyonu ve tedavi amaçlı uygulamalar da kullanılabilecek.

Robotların kuvvetli ve uzun ömürlü olması için sıklıkla plastik ve metal malzemeler kullanılırdı. Ancak bu buluşla beraber robotlar biyolojik dokularla üretilmiş oldu. Bu robotlar bilim adamlarınca ‘canlı ve programlanabilir organizmalar’ olarak ta adlandırılmaktadır.

Canlı robot tasarım
Canlı robot tasarım aşaması

Evrimsel Algoritmayla Tasarlandı

Evrimsel algoritmayla tasarlanan ‘Xenobat’ robotlarının ömrü 7 ila 10 gün arasında değişebiliyor. Fakat üremelerinin ve evrim geçirmelerinin mümkün olmayacağı da belirtiliyor. Tasarım aşamasında 500-1000 arası kalp ve deri hücresiyle gelişi güzel üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturulmuş. Oluşturulan tasarımlar sanal bir ortamda test edildi ve kalp hücreleri atmaya başladığı andan itibaren robotların ne kadar yol aldığı ölçülerek en iyi performans sağlayan hücrelerle yeni tasarımlar oluşturuldu. Tasarımlar yakıcı aletler ve cımbızla yapıldı. Bazı hücreler düz çizgide hareket ederken bazı hücreler ise daireler oluşturarak hareket etti veyahut diğer hücrelerin arasına katıldı. Robotlar , insan müdahalesine gerek duymadan yapay zeka kontrolünde üretildi. Araştırmacıların alınan bilgilere göre 1 mm’den daha büyük ve daha fark yaratan fonksiyonları bulunan robotlar için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

‘Xenobot’ robotlarına algılayıcı hücreler, sinir sistemleri, damarlar ile görme becerisi kazandırılabileceği belirtiliyor. Karada yaşayan robot oluşturmanın da memelilerden alınacak kök hücreliler sayesinde olacağını belirtiyorlar.

Bu robotların gelecekte algı yeteneği olan ve sinir sistemi versiyonlarının da yapılma ihtimali olması nedeniyle bazı etik tartışmaların eşiğinde olabileceği de konuşuluyor.

Kaynaklar

  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51106407
  • https://www.ntv.com.tr/video/teknoloji/kurbaga-hucrelerinden-canli-robot-urettiler,tzsWIwWbpkWap8UnsWDbQA
  • https://tr.euronews.com/2020/01/14/bilim-insanlar-kurbaga-kok-hucreleri-kullanarak-ilk-canli-robotlar-gelistirmeyi-basardi
  • https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2020/01/15/kok-hucreler-kullanilarak-canli-robotlar-uretildi/
  • https://medium.com/t%C3%BCrkiye/ya%C5%9Fayan-i%CC%87lk-canl%C4%B1-robot-8d461b7593e6

https://www.normbilgi.com/bilim-teknoloji/

Rastgele Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*