Madagaskar adası

Madagaskar Hakkında Az Bilinen Bilgiler

Madagaskar, yaklaşık 26,3 milyon nüfusa sahiptir ve 587.295 kilometrekarelik alanıyla Endonezya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ada eyaletidir. Eski bir Fransız kolonisidir. Gelişmekte olan bir ülkenin tipik ekonomik özelliklerine sahiptir .

İklim 

Madakasgar’da tropikal iklim hakimdir. Yağış, doğudan güneybatıya doğru sürekli olarak azalmaktadır. Örneğin batı kıyısında yılda sadece 500 milimetre düşer, doğu kıyısında ise bölgesel olarak 4000 milimetreye kadar çıkabilir. Yıllık ortalama sıcaklık 25 ° C olup, kıyılarda daha yüksek ve dağlık kesimlerde iç kesimlerde donma noktasının altına düşebilir. Yaz ve kış, tropikal yağışlı ve kurak mevsimleri temsil eder. Kasırgalar adaya neredeyse her yıl uğrar .

Doğa ve Ekoloji

Madagaskar, dünya tarihindeki “eski adalardan” biridir. Yeryüzünde başka hiçbir yerde bulunamayan çok sayıda endemik tür, cins ve bitki ve hayvan familyaları vardır. Bu gerçek, adadaki türlerin ve biyolojik çeşitliliğin büyük çeşitliliğinin yanı sıra, çeşitli ekosistemlerin varlığı, Madagaskar’ı dünyadaki mega çeşitlilik ülkelerinden biri yapmaktadır.

Yaklaşık 12.000 çiçekli bitki türünün ve 109 memeli türünün, her biri yüzde 80’i, 250 kuş türünün yaklaşık yarısı, 260 sürüngen türünün yüzde 95’i ve 150 kurbağa türünün tümü endemiktir. Bu eşsiz flora ve fauna özellikle Madagaskar’da tehdit altındadır. Adanın yerleşmesinden bu yana, birçok hayvan türünün ortadan kalkması, nüfus artışı, avlanma, artan büyükbaş hayvancılık, tropikal ağaçların parçalanması ve özellikle de kesme ve yakma yoluyla habitatların yok edilmesinden kaynaklanmıştır. Tropikal yağmur ormanlarının beşte üçü bu şekilde savan veya ikincil ormana dönüşmüştür. Başlangıçta Madagaskar’ın yaklaşık yüzde 90’ı ormanlıktı. 53 milyon hektarlık ormanın sadece yüzde onu bugün korunmaktadır. 

Nüfus 

Mevcut tahminlere göre 2017 yılında Madagaskar’ın nüfusu 25 milyonu aştı. BM’nin ortalama nüfus tahminine göre, 2050 yılında 53 milyonun üzerinde ve 2100 yılında yaklaşık 98 milyonluk bir nüfus bekleniyor.

Din 

 • % 52 yerli inançlar ( animizm , ata kültü )
 • % 41 Hristiyanlık
  • % 23 Roma Katolik
  • % 18 Protestanlar
 • % 7 İslam (özellikle kuzeyde ve batıda)

Diller 

Madagaskar, esas olarak , tüm Madagaskarlıların çoğunluğu tarafından konuşulan ortak dil Malgaşça tarafından birleştirilmiştir.

Malgaşça’nın yanı sıra, sömürge dönemindeki tek resmi dil olan Fransızca da resmi dildir . 2007’den 2010’a kadar İngilizce, Madagaskar’ın da resmi diliydi. En önemli yayınlar Fransızcadır.

Eğitim

Nüfusun yaklaşık üçte biri okuma yazma bilmiyor. Cehalet oranı genç kadınlar arasında erkeklere göre çok daha yüksektir. Eğitime yapılan kamu harcamaları, hükumet harcamalarının yüzde 18’ini oluşturuyordu. Madagaskar’ın başkentte ve eyalet başkentlerinde bulunan altı üniversitesi ve bir Ulusal Nükleer Bilimler Enstitüsü vardır.

Ekonomi 

Madagaskar ekonomisi, gelişmekte olan bir ülkenin tipik özelliklerini taşır . Uluslararası Para Fonu’na göre 2012 yılında gayri safi yurtiçi hasıla, satın alma gücü paritesi dikkate alındığında 21,26 milyar ABD doları, kişi başına 949 ABD dolarıdır. Madagaskar hala dünyanın en fakir ülkelerinden biridir: 2003 yılında, günlük 1 ABD dolarından az olan nüfusun oranı% 49’du. Zayıf ekonomik büyüme ile birlikte yüksek nüfus artışı nedeniyle, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla, 1960’tan 2014’e bağımsızlıktan% 42 düştü.

Rastgele Yazılar

 • Kıymalı yemekler Kıymalı Tirit Tarifi

  Akşam ne yapsam diye düşündüğünüz zamanlar bir hayli fazla oluyordur. Kıymalı Tirit tarifi ile akşam yemeğinizi hem çabuk yaparsınız hem […]

 • İnternet İnternet nedir?

  İnternet (birbirine bağlı ağ portmanı), dünya çapında cihazları bağlamak için İnternet protokol paketini (TCP / IP) kullanan birbirine bağlı bilgisayar […]

 • Yahya Kemal Beyatlı Yahya Kemal Beyatlı (1884-1958)

  2 Aralık 1884 yılında Makedonya/Üsküp’te dünyaya gelen Yahya Kemal Beyatlı, şair, diplomat,yazar ve siyasetçi kimliğiyle ön plana çıkmıştır. Yahya Kemal […]

 • hindistan cevizi Hindistan Cevizi Hakkında Bilgiler

  Hindistan cevizi terimi , hindistancevizi kabuğundaki yüz özelliklerine benzeyen üç girintiden sonra ‘kafa’ veya ‘kafatası’ anlamına gelen 16. yüzyıl Portekizce ve İspanyolca kelime coco’dan türetilmiştir. Hindistan cevizi, gıdalardan kozmetik ürünlere […]

2 thoughts on “Madagaskar Hakkında Az Bilinen Bilgiler

Bir Cevap Yazın