mango

Mango Hakkında Bilgiler

Mango, sert çekirdekli astropik ve tropik ağaçlarının vermiş olduğu etli meyveye denir. Bu meyve, Hindistan’dan dünyaya yayılmıştır.

Bu türlerin çoğu doğada vahşi mango olarak bulunur. Cins kaju ailesi Anacardiaceae’ye aittir . Mango olan genel olarak  Güney Asya’da , “ortak mango” ya da “Hint mango” olarak bilinen türüyle en yaygın yetiştirilen bir meyve olmayı başarmış ve dünya çapında dağıtılan tropik bir meyve olmuştur.

Dünya çapında birkaç yüz mango çeşidi vardır . Çeşitlere bağlı olarak, mango meyvesi boyut, şekil, tatlılık, ten rengi ve açık sarı, altın veya turuncu olabilen et rengi olarak değişir. Mango olan Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Filipinler’in resmi olmayan ulusal meyvesidir.

Özellikleri

 • Carabao mango, Diğer tropikal Güneydoğu Asya tipi mangolar gibi, olgunlaştığında monoembriyonik ve kırmızımsı olan subtropikal Hint tipi mangoların aksine , karakteristik olarak poliembriyonik ve parlak sarıdır.
 • Mango ağaçları, 35–40 m yüksekliğe ulaşabilir. Yarıçapı 10 metre kadar büyüyebilir. Ağaçlar uzun ömürlüdür, çünkü bazı örnekler 300 yıl sonra hala meyve verdiğini göstermektedir. Bol, geniş yayılan besleyici kökleri toprağın 6 metre derinliğine iner.
 • Yaprakları olan dökmeyen, alternatif, basit, yapraklarının uzunluğu 15-35 cm ve genişliği 6-16 cm’dir. Yapraklar erken dönemde turuncu-pembedir. Hızla koyu, parlak kırmızıya, sonra olgunlaştıkça koyu yeşile dönüşürler. 
 • Her açan çiçek küçük ve beyazdır, 5-10 mm uzunluğunda, yumuşak, tatlı bir kokuya sahiptir.
 • 500’den fazla mango çeşidi bilinmektedir. Çoğu yaz aylarında olgunlaşırken bazıları çift ürün verir. 
 • Meyve çiçeklenmeden olgunlaşmaya dört ila beş ay sürer.Olgunlaşmış meyve çeşidine göre boyut, şekil, renk, tatlılık ve yeme kalitesine göre değişir. Çeşitlere bağlı olarak meyveler çeşitli sarı, turuncu, kırmızı veya yeşildir. 
 • Meyvenin yüzeyinde lifli veya tüylü olabilen ve hamurdan kolayca ayrılmayan tek bir düz, dikdörtgen çukur vardır . 
 • Meyveler, 5–25 santimetre uzunluğunda ve 140 gram ila 2 kilogram arasında değişen, biraz yuvarlak, oval veya böbrek şeklinde olabilir.  
 • Derisi ise mumsu, pürüzsüz ve kokulu, yeşilden sarıya, sarı-turuncu, sarı-kırmızı veya tamamen olgunlaştığında kırmızı, mor, pembe veya sarı çeşitli tonları mevcuttur.
 • Olgun sağlam mangolar belirgin bir reçineli, tatlı bir koku verir. 
 • Çukurun içinde 1–2 mm kalınlıkta, 4–7 cm uzunluğunda tek bir tohumu kapsayan ince bir astar bulunur. 
 • Mango ağaçları tohumlardan kolayca büyür ve olgun meyvelerden tohum alındığında çimlenme başarısı en yüksektir.

Nerede ve Nasıl Yetiştirilir

Mangolar binlerce yıldır Güney Asya’da yetiştirilmektedir ve M.Ö. beşinci ve dördüncü yüzyıllar arasında Güneydoğu Asya’ya ulaşmıştır. Daha sonra uygun bir iklimin büyümesine izin verdiği Bermuda,Brezilya,Meksika ve Batı Hint Adaları’na geldi.

Mango tropikal ve subtropikal sıcak iklimlerde ve dünyadaki mangoların neredeyse yarısı sadece Hindistan’da yetiştiriliyor, ikinci en büyük yetiştiriciler ise Çin’dedir. Endülüs’te , İspanya Avrupadaki tropik bitkiler ve meyve ağaçlarının büyümesini sağlar. Kanarya Adaları, meyvenin bir diğer önemli İspanyol üreticisidir. Diğer kültivatörler arasında Kuzey Amerika, Güney ve Orta Amerika, Karayipler, Hawai’i, Güney Batı ve Orta Afrika, Avustralya, Çin, Güney Kore, Pakistan, Bangladeş ve Güneydoğu Asya . Hindistan en büyük mango üreticisi olmasına rağmen , uluslararası mango ticaretinin% 1’inden daha azını oluşturmaktadır; Hindistan kendi üretiminin çoğunu tüketiyor.

Çeşitleri

Yüzlerce adlandırılmış mango çeşidi vardır. Arzu edilen birçok çeşit monoembriyoniktir ve aşılama ile çoğaltılmalıdır veya doğru üremezler . Yaygın bir monoembriyonik çeşit, önemli bir ihracat ürünü olan “mangoların kralı” olarak kabul edilen ‘Alphonso’dur.

Bir iklimde mükemmel olan çeşitler başka yerlerde başarısız olabilir. Örneğin, Jamaika’da üretken bir tür olan ‘Julie’ gibi Hint çeşitlerinde, Florida’daki ölümcül mantar hastalık antraknozundan kaçmak için yıllık mantar ilacı tedavileri gerekir . Asya mangoları antraknozlara karşı dayanıklıdır.

Mevcut dünya pazarında ilk olarak 1940 yılında Güney Florida’da meyve veren ve başlangıçta Florida araştırmacıları tarafından ticari olarak reddedilen ‘Haden’ fidesi ‘Tommy Atkins’ var . Dünya çapında yetiştiriciler ve ithalatçılar, mükemmel üretkenlik ve hastalık direnci, raf ömrü , taşınabilirlik, boyut ve çekici renkleri nedeniyle çeşidi benimsemişlerdir . İngiliz askeri çeşidi ticari olarak başarılı olsa da, diğer çeşitler gibi Alphonso olarak, keyfi yemek için tüketiciler tarafından tercih edilebilir.

Genellikle, olgun mangolar turuncu-sarı veya kırmızımsı bir kabuğa sahiptir ve yemek için sulu iken, ihraç edilen meyve genellikle yeşil kabuklu olgunlaşmamışken toplanır. Olgunlaşırken etilen üretilmesine rağmen , olgunlaşmamış ihraç edilen mangolar taze meyvelerle aynı sulu veya lezzete sahip değildir.

Üretimi

2017 yılında, küresel mango üretimi 50.6 milyon ton olup, dünya liderliğinin % 39’u (19.5 milyon ton) ile Hindistan liderliğindedir. Çin, Tayland, Endonezya, Meksika bir sonraki en büyük üreticilerdir.

Toptan satış düzeyinde, mangoların fiyatı büyüklük, çeşitlilik ve diğer faktörlere göre değişir.

Faydaları

 • Mango yüksek miktarda C vitamini içerir. Vücudumuzun C vitamini ihtiyacınının tamamını sadece 250 gram mango yiyerek karşılayabiliyoruz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.
 • Mango antioksidan etkisi bulunan bazı bileşiklere sahiptir. Bu nedenle enflamasyonu azaltır ve vücudumuzu bazı serbest radikallerin zararlarına karşı koruyucudur.
 • Kanser riskini azaltan özelliği bulunur.
 • Mango içerdiği diyet lifleri ve amilaz enzimi ile sindirim sistemini güçlendiren bir meyvedir. Ayrıca kabızlık problemine iyi gelir.
 • Mangoda bulunan baz bileşikler gözümüzdeki retina tabakasını güneşin zararlı etkilerinden korumaktadır. Göz sağlığı için beta karoten içerir

Zararları

 • Aşırı tüketimi ishale neden olabilir.
 • Alerjik durumları olan kişilerde bazı alerjik reaksiyonlar belirebilir.
 • Şeker hastalarının dikkatle yemesi gereken bir meyvedir. Aşırı kullanımı kan şekerinin yükseltir.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • virüs Salgın Hastalıklar Hakkında

  Bir salgın, bir insanda tekdüze bir nedenin hastalık insidansının artmasıdır. Nüfus, zaman ve yer bakımından sınırlı kaldığı ve dolayısıyla bir […]

 • mango Mango Hakkında Bilgiler

  Mango, sert çekirdekli astropik ve tropik ağaçlarının vermiş olduğu etli meyveye denir. Bu meyve, Hindistan’dan dünyaya yayılmıştır. Bu türlerin çoğu […]

 • İnstagram İnstagram Hakkında Temel Bilgiler

  İnstagram , Facebook’un sahibi olduğu bir Amerikan fotoğraf ve video sosyal paylaşım ağı hizmetidir. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulmuştur. İlk olarak Ekim 2010’da iOS’ta piyasaya sürülmüştür. Yayınlar herkese açık olarak veya önceden onaylanmış […]

 • Yaşar Kemalin Hayatı Yaşar Kemal (1923-2015)

  Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan ve edebiyat dünyasında Yaşar Kemal olarak bilinen yazar 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’nin Kadirli […]

Bir Cevap Yazın