cebirin kaşifi

Muhammed El Harezmi

Muhammed El Harezmi (780-850) yılları arasında yaşamış cebirin kaşifi olan bir astronom, teolog ve bir bilgindi. Yaşadığımız yüzyıla kadar ulaşan buluşları tüm dünyada yankı uyandıran bir niteliğe sahiptir. Çok yönlü biri olan Muhammed El Harezmi algoritmanın kaşiflerindendir.

Cebir

Özbekistan’da doğan El Harezmi, genel olarak hayatının büyük bölümünü o dönemde İslam dünyasının başkenti kabul edilen Bağdat’ta geçirdiği günümüze kadar geçen süredeki belgelerden anlaşılmaktadır.

Halifenin, zamanın önde gelen bilginlerinden oluşturulmuş olan ”Bilgelikler Evi’nin üyesiydi. Bağdatlı bilginler, o dönemde doğuda Hinduların , batıda Aristo ve Batlamyus gibi antik dönem Yunan düşünürlerinin eserlerini inceleme ve bu eserlere ulaşma hakkına sahiplerdi.

820 yılında El Harezmi’nin yazdığı (Denkleştirme ve Tamamlamayla Hesaplama El Kitabı) isimli eserinde cebirden ilk defa bahsedildiği bilinmektedir.

El Harezmi’nin daha sonra yazdığı, Hindu Hesap Sanatı isimli eserinde Hindu sayı nemi anlatılmaktadır. Kitap, o dönemde oldukça popüler olmuş ve Harezmi’nin ününe ün katmaya yetmiştir. Kopya dokümanlar o zamanlar da İspanya’da dolaşmaya başladı. İspanya o dönemlerde Müslümanların etkili olduğu bir yerdi.

Oradan Avrupa’ya yayıldı. Bu sayı sisteminin yıllar geçtikçe Roma rakamının yerini aldığı söylenebilir. Bahsedilen sayı sistemi Arap dünyasından doğma olarak bilinse de Harezmi yayınladığı kitaplarında sayı sisteminin Hint kaynaklarına dayandığını belirtmektedir.

Harezmi aynı zamanda coğrafya , İslam astronomisi ve dini hukuk üzerine çalışmalar yapmıştır.

Rastgele Yazılar

 • osman bey Osman Gazi Dönemi (1281-1326)

  Osman Gazi Dönemi 1258 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde dünyaya gelen Osman Gazi’nin saltanatı 1281 ve 1326 yılları arasındadır. Babası, Anadolu […]

 • margarinin zararları Margarin görüngüğü gibi masum mu?

  margarin göründüğü gibi masum mu? margarin göründüğü gibi masum mu? 1869 yılında Fransız Kimyacı ve mucit olan Mege Mouries’in süt […]

 • Kurbağa embriyossu Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi

  Amerika bilim adamları, yapmış oldukları çalışmayla birlikte Afrika pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerle ilk defa canlı robot üretti. Bu canlı […]

 • Yaşar Kemalin Hayatı Yaşar Kemal (1923-2015)

  Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan ve edebiyat dünyasında Yaşar Kemal olarak bilinen yazar 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’nin Kadirli […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*