cebirin kaşifi

Muhammed El Harezmi

Muhammed El Harezmi (780-850) yılları arasında yaşamış cebirin kaşifi olan bir astronom, teolog ve bir bilgindi. Yaşadığımız yüzyıla kadar ulaşan buluşları tüm dünyada yankı uyandıran bir niteliğe sahiptir. Çok yönlü biri olan Muhammed El Harezmi algoritmanın kaşiflerindendir.

Cebir

Özbekistan’da doğan El Harezmi, genel olarak hayatının büyük bölümünü o dönemde İslam dünyasının başkenti kabul edilen Bağdat’ta geçirdiği günümüze kadar geçen süredeki belgelerden anlaşılmaktadır.

Halifenin, zamanın önde gelen bilginlerinden oluşturulmuş olan ”Bilgelikler Evi’nin üyesiydi. Bağdatlı bilginler, o dönemde doğuda Hinduların , batıda Aristo ve Batlamyus gibi antik dönem Yunan düşünürlerinin eserlerini inceleme ve bu eserlere ulaşma hakkına sahiplerdi.

820 yılında El Harezmi’nin yazdığı (Denkleştirme ve Tamamlamayla Hesaplama El Kitabı) isimli eserinde cebirden ilk defa bahsedildiği bilinmektedir.

El Harezmi’nin daha sonra yazdığı, Hindu Hesap Sanatı isimli eserinde Hindu sayı nemi anlatılmaktadır. Kitap, o dönemde oldukça popüler olmuş ve Harezmi’nin ününe ün katmaya yetmiştir. Kopya dokümanlar o zamanlar da İspanya’da dolaşmaya başladı. İspanya o dönemlerde Müslümanların etkili olduğu bir yerdi.

Oradan Avrupa’ya yayıldı. Bu sayı sisteminin yıllar geçtikçe Roma rakamının yerini aldığı söylenebilir. Bahsedilen sayı sistemi Arap dünyasından doğma olarak bilinse de Harezmi yayınladığı kitaplarında sayı sisteminin Hint kaynaklarına dayandığını belirtmektedir.

Harezmi aynı zamanda coğrafya , İslam astronomisi ve dini hukuk üzerine çalışmalar yapmıştır.

Rastgele Yazılar

 • minos Uygarlığı Minos Kültürü Hakkında Bilgiler

  Efsanevi Kral Minos’a göre, Girit Bronz Çağı kültürü Minoan, Girit-Minoan veya Cretomino olarak tanımlanmaktadır. Anakara Yunanistan’ın kabaca eş zamanlı kültürüne […]

 • Hurma Hurma Hakkında Bilgiler

  Hurma yaygın olarak bilinen, hurma ailesi, bir çiçek bitki türü ve yenebilir tatlı meyve olarak yetiştirilir. Kesin menşe yeri uzun ekim nedeniyle belirsiz […]

 • Timsah Timsah Hakkında Bilgi

  Timsah, ılık bölgelerde yaşar. Tüm türler sık ​​tatlı su (hatta deniz timsahı)özellikle nemli tropikal mevsimlerde). Durgun akıntılara dalmış olarak yaşıyorlar ve günlerini av […]

 • Kıymalı yemekler Kıymalı Tirit Tarifi

  Akşam ne yapsam diye düşündüğünüz zamanlar bir hayli fazla oluyordur. Kıymalı Tirit tarifi ile akşam yemeğinizi hem çabuk yaparsınız hem […]

Bir Cevap Yazın