cebirin kaşifi

Muhammed El Harezmi Kimdir?

Muhammed El Harezmi (780-850) yılları arasında yaşamış cebirin kaşifi olan bir astronom, teolog ve bir bilgindi. Yaşadığımız yüzyıla kadar ulaşan buluşları tüm dünyada yankı uyandıran bir niteliğe sahiptir. Çok yönlü biri olan Muhammed El Harezmi algoritmanın kaşiflerindendir.

Cebir

Özbekistan’da doğan El Harezmi, genel olarak hayatının büyük bölümünü o dönemde İslam dünyasının başkenti kabul edilen Bağdat’ta geçirdiği günümüze kadar geçen süredeki belgelerden anlaşılmaktadır.

Halifenin, zamanın önde gelen bilginlerinden oluşturulmuş olan ”Bilgelikler Evi’nin üyesiydi. Bağdatlı bilginler, o dönemde doğuda Hinduların , batıda Aristo ve Batlamyus gibi antik dönem Yunan düşünürlerinin eserlerini inceleme ve bu eserlere ulaşma hakkına sahiplerdi.

820 yılında El Harezmi’nin yazdığı (Denkleştirme ve Tamamlamayla Hesaplama El Kitabı) isimli eserinde cebirden ilk defa bahsedildiği bilinmektedir.

El Harezmi’nin daha sonra yazdığı, Hindu Hesap Sanatı isimli eserinde Hindu sayı nemi anlatılmaktadır. Kitap, o dönemde oldukça popüler olmuş ve Harezmi’nin ününe ün katmaya yetmiştir. Kopya dokümanlar o zamanlar da İspanya’da dolaşmaya başladı. İspanya o dönemlerde Müslümanların etkili olduğu bir yerdi.

Oradan Avrupa’ya yayıldı. Bu sayı sisteminin yıllar geçtikçe Roma rakamının yerini aldığı söylenebilir. Bahsedilen sayı sistemi Arap dünyasından doğma olarak bilinse de Harezmi yayınladığı kitaplarında sayı sisteminin Hint kaynaklarına dayandığını belirtmektedir.

Harezmi aynı zamanda coğrafya , İslam astronomisi ve dini hukuk üzerine çalışmalar yapmıştır.

Rastgele Yazılar

 • hibrit otomobil Elektrikli Otomobil Hakkında Bazı Bilgiler

  Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli otomobili, gücünü elektrik motorundan alan ve yakıt olarak ta elektrik enerjisini kullanan bir araç olarak tanımlayabiliriz. […]

 • Pandemi Pandemi Nedir?

  Pandemi, bir hastalığının ülkeler ve kıtalar arasında yayılmasını, daha dar anlamda bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını tanımlamak için kullanılan terimdir. Salgının […]

 • Kurbağa embriyossu Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi

  Amerika bilim adamları, yapmış oldukları çalışmayla birlikte Afrika pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerle ilk defa canlı robot üretti. Bu canlı […]

 • Minyatür Minyatür Sanatı Hakkında Bilgiler

  Minyatür, her hangi bir görüntünün ince bir şekilde işlenerek küçük resimler halinde tasvir edilmesidir. Gotik dönemin sonunda, Rönesans veya Modern Çağın eşiğinde, resimli […]

Bir Cevap Yazın