Patlıcan

Patlıcan Hakkında Bilgiler

Patlıcan, bilimsel ismiyle Solanum melongena, Solanaceae ailesine ılık iklimlerde yetişen küçük ağaç şeklinde bir kültür bitkisidir. Dünya çapında yetiştirilmektedir. Domates gibi, derisi ve tohumları da yenebilir, ancak genellikle patates gibi pişirilir. Patlıcan, makro besin ve mikro besin içeriğinde besinsel olarak düşüktür. Yaygın olarak mor renkli ve süngerimsidir.

Özellikleri

Patlıcan genellikle ılıman iklimlerde yetiştirilen bir bitkidir. Kök genellikle dikenlidir. Yaygın olarak rengi mordur. Bazı yaygın çeşitlerin yumurta şekilli, parlak ve beyaz etli ve süngerimsi, “etli” bir dokuya sahip olduğu söylenebilir. Diğer bazı çeşitler beyaz ve daha uzundur. Patlıcan kesildiği zaman kesilmiş yüzeyi hızla kahverengiye döner .

Patlıcan 40 ila 150 cm boyunda, yapraklarının uzunluğu en çok 10 ila 20 cm ve genişliği 5 ila 10 cm dir. Semiwild tipleri, 30 cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğinde büyük yapraklarla beraber boyu 225 cm’ye kadar büyüyebilir. Yabani bitkilerde, çapı 3 cm’den daha azdır; ekili formlarda: 30 cm veya daha fazla uzun, dar tipler veya yaygın olan büyük şişman mor olanlar için mümkündür .

Tarihi

Hindistan veya Afrika kökenli olduğu bilinmektedir. Tarih öncesi dönemden beri güney ve doğu Asya’da yetiştirilmektedir. Bitkinin bilinen ilk yazılı kaydı, 544’te tamamlanan eski bir Çin tarımsal incelemesi olan Qimin Yaoshu’da bulunmaktadır. Antik Yunan ve Roma isimlerinin eksikliği ile birlikte sayısız Arapça ve Kuzey Afrika ismi belirtmektedir. Orta Çağ’ın başlarında Araplar tarafından Akdeniz bölgesinde yetiştirildi. 12. yüzyılda İspanya’da İbnü’l-Ewwam’ın tarım üzerine bir kitabı patlıcan yetiştirmeyi anlattı. Daha sonraki ortaçağ Katalan ve İspanyolcası kayıtları bulunmaktadır. 

Meyvenin bir zamanlar son derece zehirli olduğuna inanılıyordu. Solanin varlığı nedeniyle büyük miktarlarda tüketilirse çiçekler ve yapraklar zehirli olabilir .

Yetiştirme Şartları

Ilıman iklimlerde yetişen patlıcan , donma tehlikesi geçtikten sonra bahçeye nakledildiğinde daha iyi hasat alınır. Patlıcan sıcak havayı tercih eder ve soğuk iklimlerde veya düşük nemli bölgelerde yetiştirildiğinde, bitkiler olgunlaşır veya olgun bitki vermez ve üretemez. Tohumlar, beklenen dondan arındırılmış tarihten sekiz ila 10 hafta önce ekilir. 

Kullanılan ekipmanların türüne bağlı olarak, bitkiler arasında 45 ila 60 cm ve sıralar arasında 60 ila 90 cm aralık olmalıdır. Malçlama nemin korunmasına yardımcı olur ve yabani otları ve mantar hastalıklarını önler ve bitkiler günün en sıcak döneminde bir miktar gölgeden yararlanır. Çiçekleri sallayarak el tozlaşması ilk çiçeklerin kümesini geliştirir. Yetiştiriciler tipik olarak, biraz odunsu saplar nedeniyle kaliksin hemen üstündeki meyveleri keser. Çiçekler, hem dişi hem de erkek yapıları içeren eksiksizdir ve kendinden veya çapraz tozlaşma olabilir.

Domates, kırmızı biber ve patates gibi diğer solanöz bitkileri etkileyen zararlıların ve hastalıkların çoğu da patlıcan için zahmetlidir. Bu nedenle, genellikle yakın akrabaları tarafından daha önce işgal edilen alanlara dikilmemelidir. Bununla birlikte, patlıcanlar özellikle beyaz sinekler gibi zararlılara karşı hassas olabildiklerinden , bazen acı biber gibi biraz daha az hassas bitkilerle kurban tuzağı mahsulü olarak yetiştirilirler . Dört yıl, haşere basıncını azaltmak için patlıcan bitkilerini birbirinden ayırmalıdır.

Yaygın Kuzey Amerika zararlıları arasında patates böcekleri , pire böcekleri , yaprak bitleri , beyaz sinekler ve örümcek akarları bulunur . İyi sanitasyon ve ürün rotasyonu uygulamaları, en ciddi olanı Verticillium olan mantar hastalığını kontrol etmek için son derece önemlidir .

Üretim

2016 yılında küresel patlıcan üretimi 51,3 milyon ton oldu . O yıl, dünyadaki patlıcan yetiştiriciliğine yaklaşık 1.8 milyon hektar (4.4 milyon dönüm) ayrıldı. Bu çıktının% 62’den fazlası sadece Çin’den geldi. Hindistan (dünya toplamının% 24.5’i), Mısır, Türkiye ve İran da büyük üreticilerdi. 

Patlıcanın Faydaları

 • Patlıcan düşük kalori içeriğine sahiptir. 100 gramı sadece 25 kalori tüketir. Bu nedenle kilo dengesi sağlanabilir.
 • İçerdiği fenolik bileşikler nedeniyle vücutta oluşabilecek serbest radikallerin zararlarından korur.
 • Patlıcan tüketimiyle ilgili yapılan araştırmalarda kanserli hücrelerin ölümünü hızlandırdığını ortaya koymuştur.
 • Kolesterolü düşürücü etkisi bulunur.
 • Kalp sağlığına faydalıdır.

Patlıcanın Zararları ve Patlıcanın Yan Etkisi

 • Alerjiye yol açabilir. Alerjik reaksiyon gösteren insanların tüketimi ile bulantı ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Fazla miktarda tüketilirse vücutta safra kesesi veya böbrekte taş oluşumuna neden olabilir.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Taksim Taksim Meydanı Hakkında Bilgi

  Taksim Meydanı, İstanbul’un Avrupa yakasında merkezi bir yer ve ulaşım merkezidir. İstanbul’un Beyoğlu Şehrinde bulunur. Tarihi Beyoğlu’un en yüksek noktasının birkaç […]

 • basketbol Basketbol’un Efsaneleri ve Kariyerleri

  Basketbolun efsaneleri, basketbolun efsaneleri, basketbolun efsaneleri Michael Jordan Michael Jordan, gözlerini 17 Şubat 1963 yılında New York’ta açmıştır. 1.98 metre […]

 • Minyatür Minyatür Sanatı Hakkında Bilgiler

  Minyatür, her hangi bir görüntünün ince bir şekilde işlenerek küçük resimler halinde tasvir edilmesidir. Gotik dönemin sonunda, Rönesans veya Modern Çağın eşiğinde, resimli […]

 • Hüdavendigar Birinci Murat Dönemi (1326-1389)

  I.Murad, 1326 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası Orhan Gazi, annesi ise Nilüfer hatundur. 1362 yılında devletin başına geçen I. Murad , […]

Bir Cevap Yazın