playstation 4

PlayStation 4 Nedir? Özellikleri Nedir?

PlayStation 4, Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen sekizinci nesil ev video oyun konsoludur. Şubat 2013’te PlayStation 3’ün halefi ilan edilen 15 Kasım’da Kuzey Amerika’da, 29 Kasım’da Avrupa, Güney Amerika ve Avustralya’da ve 22 Şubat 2014’te Japonya’da satışı başlatılmıştır. Tüm zamanların en çok satan 4. konsoludur. 

Selefinin daha karmaşık Hücre mikro mimarisinden uzaklaşan konsol, teorik olarak 1.84 teraflopta zirveye çıkabilen x86-64 mimarisi üzerine inşa edilmiş bir AMD Hızlandırılmış İşlem Birimi’ne (APU) sahiptir; AMD, bunun bugüne kadar geliştirdiği “en güçlü” APU olduğunu belirtti. Konsol ‘denetleyici ayrıca PlayStation 3 üzerinde geliştirilmiş düğmeler ve analog çubuklar ve diğer değişiklikler arasında entegre bir dokunmatik yüzey ile yeniden tasarlandı ve geliştirildi .

Donanım

PlayStation 4’teki teknoloji, modern kişisel bilgisayarlarda bulunan donanıma benzer. Bu aşinalık, oyun stüdyolarının PS4 için oyun geliştirmesini daha kolay ve daha ucuz hale getirmek için tasarlanmıştır.

Teknik özellikler

 • AMD tarafından Sony ile işbirliği içinde geliştirilen Hızlandırılmış İşlem Birimi (APU) kullanıyor. 
 • Merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işlem birimi (GPU) ile bellek denetleyicisi ve video kod çözücü gibi diğer bileşenleri bir araya getirir. 
 • CPU, toplam 8 x86-64 çekirdeğe sahip iki adet 28 nm dört çekirdekli Jaguar modülünden oluşur.
 • Grafik işlemcisi teorik en yüksek performans elde etmek için 18 işlem birimi içerir.
 • Sistemin GDDR5 belleği maksimum 2.75 GHz (5500 MT / s) saat frekansında çalışabilir ve maksimum bellek genişliği 18 GB / s’dir. Konsol, 8 GB GDDR5 bellek, PS3’te bulunan RAM miktarının 16 katıdır ve konsola önemli ölçüde uzun ömür vermesi beklenir.
 • Ayrıca indirme, yükleme ve sosyal oynanış ile ilgili görevleri yerine getiren ikincil özel yongalar içerir. Bu görevler oyun sırasında veya sistem uyku modundayken arka planda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. 
 • Konsol ayrıca oyun içi sohbeti destekleyebilen bir ses modülü ve oyun içi kullanım için “çok sayıda” ses akışı içerir.

Salt okunur optik sürücüsü, önceki modele göre üç kata kadar daha yüksek hızlarda Blu-ray Diskleri okuyabilir.  Konsolda, donanım anında zlib açma modülü bulunmaktadır. Orijinal PS4 modeli 4K olarak çıktı verebilir ve formatta multimedya oynatabilir, ancak 4K’da oyun oynatmaz. 

PlayStation 4, Ethernet bağlantısı, Wi-Fi, USB 3.0 bağlantı noktası, Bluetooth’a sahiptir. İlk olarak PS3’te tanıtılan bir hareket algılama dijital kamera cihazı olan PlayStation Camera’ya bağlantı için bir yardımcı port da dahildir. DualShock 4’e takılabilen mono bir kulaklık sistemle birlikte verilir. Ses / video çıkış seçenekleri arasında HDMI TV ve optik S / PDIF ses bulunur.

PS4, bir ” Dinlenme modu ” özelliğine sahiptir. Bu, konsolu düşük güç durumuna getirir ve konsol uyandığında kullanıcıların oyunlarına veya uygulamalarına hemen devam etmelerini sağlar. Konsol ayrıca bu durumdayken oyun ve işletim sistemi güncellemeleri gibi içerikleri de indirebilir.

PlayStation VR

PlayStation VR, PlayStation 4 için bir sanal gerçeklik sistemidir. PlayStation VR, PlayStation Move hareket kontrol cihazlarıyla da kullanılabilir.

PlayStation 4 sistem yazılımı

PlayStation 4’ün işletim sistemine , özelleştirilmiş FreeBSD 9 temel alınarak “Orbis OS” adı verilir. 

Konsol kullanım için İnternet bağlantısı gerektirmez, ancak bağlandığında daha fazla işlev kullanılabilir. PS4, selefinin NetFront tarayıcısından ayrılan WebKit tabanlı bir web tarayıcısı içeren ilk tarayıcıdır; Google Chrome ve Safari ile aynı modern WebKit çekirdeğini temel alır ve HTML5 uyumluluk testinde yüksek uyumluluk sağlar.

Konsol, çeşitli renk şemaları içeren özelleştirilebilir bir menü arayüzü olan “PlayStation Dinamik Menüsü” sunar. Arayüz, kilitli kupalara ek olarak oyuncunun profilini, son etkinliklerini, bildirimleri ve diğer ayrıntıları görüntüler. Hepsi kendi şifre kodlu birden fazla kullanıcı hesabına izin verir. Her oyuncu hesabının gerçek adını arkadaşlarıyla paylaşma veya anonimlik önemli olduğunda diğer durumlarda bir takma ad kullanma seçeneği vardır. Facebook profilleri PlayStation Network hesaplarına bağlanabilir ve arkadaşlarınızı tanımayı kolaylaştırır. Varsayılan giriş ekranında arkadaşlardan gelen gerçek zamanlı içerik bulunur. “Yenilikler” etkinlik feed’i paylaşılan medya, son oynatılan oyunlar ve diğer bildirimleri içerir.  Netflix ve Amazon Video gibi üçüncü taraf satıcıların hizmetlerine arayüzden erişilebilir. Oyun sırasında tarayıcıyı açmak veya parti sohbetini yönetmek gibi çoklu görevler kullanılabilir ve uygulamalar arasında geçiş “PS” düğmesine iki kez dokunarak yapılır.

PlayStation Camera veya mikrofon, kullanıcının ses girişi kullanarak sistemi kontrol etmesini sağlar. Oyuncular, bir oyun başlatmak, ekran görüntüsü almak ve videoları kaydetmek için ara birime komut verebilir.

Multimedya özellikleri

PlayStation 4 sistem yazılımı;

 •  Blu-ray ve DVD oynatmayı ve 3D işlevselliğini destekler 
 • CD çalma desteklenmez
 • Media Player uygulaması kullanılarak DLNA sunucularından ve USB sürücülerden özel müzik ve video dosyaları çalınabilir 

PlayStation Network

PlayStation 4, kullanıcıların PlayStation Store , PlayStation Plus abonelik hizmeti, Spotify tarafından desteklenen PlayStation Music ve PlayStation Video abonelik hizmeti dahil olmak üzere çeşitli ücretsiz ve premium PlayStation Network (PSN) hizmetlerine erişmesini sağlar. Sahiplerin kiralamasına veya satın almasına olanak tanır.

PlayStation 4 Slim

7 Eylül 2016’da Sony, PlayStation 4 Slim olarak bilinen CUH-2000 model numarası olan PlayStation 4’ün donanım revizyonunu duyurdu. Orijinal PS4 donanımının daha küçük bir form faktörüne sahip bir revizyonudur; iki tonlu bir kaplama yerine konsolun üstünde mat bir kaplamaya sahip yuvarlak bir gövdeye sahiptir ve orijinal modelden% 40 daha küçüktür. Öndeki iki USB bağlantı noktası daha yeni USB 3.1 standardına güncellendi ve aralarında daha büyük bir boşluk var ve optik ses bağlantı noktası çıkarıldı. Bu modelde ayrıca USB 3.1 , Bluetooth 4.0 ve 5.0 GHz Wi-Fi desteği de bulunmaktadır.

15 Eylül 2016’da, PlayStation 4’ün orijinal sürümü ile aynı fiyata 500 GB’lık bir modelle piyasaya sürüldü. 18 Nisan 2017’de Sony, bu temel modeli 1 TB sürümüyle değiştirdiğini açıkladı.

PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro (kod adı Neo , model numarası CUH-7000) 7 Eylül 2016’da duyuruldu. 10 Kasım 2016’da dünya çapında piyasaya sürüldü. PlayStation 4’ün geliştirilmiş bir versiyonudur. 4K işleme ve gelişmiş PlayStation VR 4.2 ile yükseltilmiş bir GPU içerir. PS4 “Slim” modelinde olduğu gibi, bu modelde ayrıca USB 3.1, Bluetooth 4.0 ve 5.0 GHz Wi-Fi desteği de bulunuyor. PS4 Pro ayrıca arka planda çalışan oyun dışı uygulamaları değiştirmek için kullanılan 1 GB DDR3 bellek içerir ve oyunların konsolun GDDR5 belleğinden 512 MB daha kullanmasına olanak tanır. 4K video akışı yapabilse de PS4 Pro, Ultra HD Blu-ray’i desteklemez.

Sony tarafından PS4 Pro Enhanced olarak pazarlanan oyunlar , bu modelde oynatıldığında 4K çözünürlüklü grafikler ve / veya daha yüksek performans gibi belirli optimizasyonlara sahiptir. Özel olarak optimize edilmemiş oyunlar için, sistem yazılımı 4.5’e “Boost Mode” olarak bilinen ve mevcut oyunlarda daha yüksek CPU ve GPU saat hızlarının performansı artırabilmesi için etkinleştirilebilen bir seçenek eklendi.

PS4 Pro, saniyede 60 karede 1080p çözünürlüğe kadar Uzaktan Oynatma, Paylaşım Oynatma ve akış özelliğini desteklemenin yanı sıra 2160p’de ekran görüntüleri ve saniyede 30 karede 1080p video yakalamayı destekler.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Kurabiye Hızlı Kurabiye Tarifi

  Kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz kurabiye tarifi için kollarınızı sıvayın. Demlemiş olduğunuz çay ve yaptığınız kahvenizle sizleri mest edecek […]

 • Pandemi Pandemi Nedir?

  Pandemi, bir hastalığının ülkeler ve kıtalar arasında yayılmasını, daha dar anlamda bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını tanımlamak için kullanılan terimdir. Salgının […]

 • Arkeoloji Arkeoloji Nedir?

  Arkeoloji, belirlenmiş bazı yöntemlerle insanlığın kültürel gelişimiyle ve bıraktıkları kültürel mirasla ilgilenen bir kazı bilimidir. Dünya çapında farklı teorik ve […]

 • Nicola Tesla Nikola Tesla Kimdir?

  Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ın Smiljan kasabasında doğdu. 7 Ocak 1943’te Amerika’nın New York kentinde vefat etti. Bir mucit, […]

Bir Cevap Yazın