radar

Radar Nedir?

Radar nedir? Radar, radyo frekansı aralığındaki (radyo dalgaları) elektromanyetik dalgalara dayanan çeşitli algılama ve konum yöntemleri ve cihazlarının adıdır.

Genel Bilgiler

Bir radar cihazı, konsantre bir elektromanyetik dalga olarak birincil sinyali yayan, nesnelerden yansıyan yankıları ikincil bir sinyal olarak alan ve bunları çeşitli kriterlere göre değerlendiren bir cihazdır. Bu şekilde nesneler hakkında bilgi edinilebilir. Genellikle bir konumdur. Uygulamaya bağlı olarak, hava durumu radarı, harmonik radarı ve ufuk üstü radarı gibi farklı radar ilkeleri vardır.

Nesne tarafından yansıtılan alınan dalgalardan, aşağıdaki bilgiler elde edilebilir:

 • Nesneye açı veya yön
 • Nesneye olan mesafe
 • Bireysel ölçümlerin bir araya getirilmesi, nesnenin mesafesini ve mutlak hızını sağlar.
 • Radarın iyi çözünürlüğü ile, nesnenin konturları tanınabilir (örneğin uçak tipi) veya hatta görüntüler elde edilebilir (dünya ve gezegensel keşif).

Radarın yayılan elektromanyetik dalgasına radar radyasyonu denir.

Tarihi

Radarın Keşfi

1886 yılında, Heinrich Hertz, keşfedilen deneysel tespiti esnasında elektromanyetik dalgaların bu radyo dalgaları metalik nesneler üzerine yansıtılır.

Alman radyo frekans teknisyeni Christian Hülsmeyer, 1904’te radyo dalgalarını kullanarak bunları bulmak için ilk girişimleri gerçekleştirdi. Metal yüzeylerden yansıyan elektrik dalgalarının uzak metal nesneleri tespit etmek için kullanılabileceğini buldu. Gemilerin tespiti için telemobiloskopu, bugünün radar sistemlerinin öncüsü olarak kabul ediliyor ve 30 Nisan 1904’te patent için tescil edildi. Bununla birlikte, radar teknolojisinin yararları başlangıçta tanınmamıştır ve buluş geçici olarak unutulmuştur.

II. Dünya Savaşı Sırasında Modern Radar Sistemlerinin Geliştirilmesi

 • İskoç fizikçi Sir Robert Alexander Watson-Watt, radarın mucitlerinden biri olarak kabul edilir. 
 • Watson-Watt başlangıçta Dundee’deki Üniversite Koleji’nde Doğal Felsefe Bölümünde asistanlık yaptı, daha sonra St Andrews Üniversitesi’nin bir parçasıydı. 
 • 1927’de Slough yakınlarındaki Ditton Park’taki Radyo Araştırma İstasyonu’nun direktörü oldu. 
 • Radyo dalgalarının meteorolojideki yansımasını araştırdı. 
 • 1919’da, radyo dalgalarını (radar) kullanarak nesneleri bulmak için, daha sonraki gelişmeleri (görüş veya kısa süreli yön bulucunun geliştirilmesi; Watson-Watt yön bulucu) kullanarak, ölçüm cihazı dalga aralığındaki uçağın radar konumu için ilk kez kullanılabilecek bir yöntem patentledi. 
 • 26 Şubat 1935’te Daventry’ye yaklaşan Handley HP50 bombacısını keşfetmek için radar kullanmaya çalıştı . 
 • Watson-Watt, II. Dünya Savaşı’nda İngiliz radar sistemlerinin geliştirilmesinde etkili oldu.

Radar teknolojisindeki atılım, İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre önce ve sırasında izledi . Bu dönemde askeri silahlanma sırasında, radar cihazları ve sistemleri 1930’ların ortasından, özellikle Almanlar ve İngilizler tarafından, birçok ülkede bağımsız olarak geliştirildi. 1939’daki savaşın başında ABD, Sovyetler Birliği, Fransa, Japonya, İtalya ve Hollanda’da radar sistemleri de vardı.

 • Kamuflaj için desimetre telgrafı olarak adlandırılan bir radar cihazı ilk olarak 1934’te Kiel limanında gemileri tespit etmek için test edildi. 
 • Eylül 1935’te Berlin’den tamamen işlevsel bir radyo ölçüm cihazı sunan ilk GEMA oldu .
 • 18 Aralık 1939’da Alman Hava Kuvvetleri, Wilhelmshaven’a saldıran 22 İngiliz bombardıman uçağına karşı ilk radar odaklı müdahalesini uçurdu. 
 • German Bight üzerindeki hava muharebesi sırasında on ikisini vurmayı ve üçüne ciddi şekilde zarar vermeyi başardı.

İngilizlerden Radarın Gelişimi İçin Atılım

İngilizler, uçakların 13 km mesafeye kadar takip edilebileceği 26 Şubat 1935’te ilk saha testi yaptı. 

1936’dan itibaren İngilizler, Chain Home ile doğu kıyısında, Almanlardan farklı bir dalga boyu üzerinde çalışan ve başlangıçta onlar tarafından tanınmayan bir radar istasyonları zinciri inşa ettiler. 1939 kadar erken bir tarihte, sistem uçakta bir düşman-düşman tespit cihazı ile desteklendi. Radar gelişiminde bir kilometre taşı, 1940 başlarında Birmingham Üniversitesi’ndeki magnetronun icadı idi; bu, daha sonra tüm radar uygulamalarının temel cihazı haline gelecekti.

Ocak 1943’ün sonunda, İngilizler ilk kez Hamburg’a yönelik bir saldırı için uçakta bir mobil radar sistemi kullandı ve bu navigasyon için kullanıldı. Her iki taraf da karşı radar sistemlerini bozmak için dübel , basit metal folyo şeritler geliştirdi. Bununla birlikte, bu müdahaleleri filtreleyebilecek gelişmiş sistemler hızla geliştirildi.

Dünya Savaşı Sonrası Araştırma

Almanya’da, radar araştırmaları savaştan sonra tamamen durdu. Müttefikler bunu 1950’ye kadar yasakladılar. Daha sonraki araştırmalar, özellikle çok sayıda yeni teorik yaklaşımın ve yarı iletkenler gibi yenilikçi bileşenlerin geliştirildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli ilerleme kaydetti. Bir örnek, 1951’deki Sentetik Açıklıklı Radar’dır.

Sivil uçaklarda ve gemilerde, yerleşik radarlar artık standart ekipman haline gelmiştir. Bugüne kadar ilk ve en önemli sivil uygulamalardan biri, Hava Trafik Kontrolü kullanarak hava trafiğinin izlenmesidir.

Otomotiv sektörü için ilk uzaktan uyarı radar sistemleri 1970’lerin sonunda oluşturuldu. Uzay yolculuğunda, radar teknolojisi öncelikle 1990’ların ortasından beri dünyayı ve diğer gezegenleri ölçmek için kullanılmıştır. Hava durumu radarları, hava durumu verilerini kaydetmek için de kullanılır.

Radar Kullanım Alanları

 • Hava trafik kontrol radarı veya nakliye trafik kontrolü gibi sabit bir istasyon olarak veya araçlarda ve uçaklarda ve gemilerde sabit bir istasyon olarak nakliye ve hava trafiğinin izlenmesi.
 • Hava savunmasının radar pozisyonu veya gemideki araçlar ve uçaklar, gemiler ve füzeler olarak hedef takibi için radar cihazları
 • Hava ön cephelerini (hava radarı) veya diğer uçakları ve füzeleri (çarpışma önleme sistemleri, hedef arama radarı) tespit etmek için uçaklardaki hava radarı
 • Havaalanı gözetleme radarı
 • Yerkabuğunun üst katmanlarının tahribatsız muayenesi için yer radarı.
 • Zemindeki ayrıntıları yetersiz görüşte görebilmek için uzaktan algılama ve askeri keşif radarı
 • Topçu radarı , kendi topçu ve füzelerinizin yanı sıra düşman topçu pozisyonlarının yerini düzeltmek için
 • Radar astronomi: gezegenlerin ve asteroitlerin yörüngelerini belirleyerek, bu cisimleri haritalayarak ve uzay enkazlarını takip ederek ve takip ederek astronomik birimin ölçülmesi.
 • Hava durumu radarı, kötü hava ön cephelerinin tespiti ve konumu, rüzgar hızının ölçülmesi
 • Trafikte hızı ölçmek için radar cihazları .
 • Otomotiv teknolojisi: radar tabanlı ara parçalar
 • Trenler ölçebilir mesafe ve hız ile Doppler radar cihazları.
 • Hareket veya seviye sensörleri olarak radar sensörleri
 • Birkaç metrelik mesafelerde çığlara gömülmüş olanlar gibi canlı insanların ve vücut hareketlerinin tespiti için Bioradar.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, uçaksavar füzeleri gibi radar kontrollü silahlar eklendi. Radar sivil nakliye ve havacılık için de kullanıldı. Günümüz yolcu havacılığı, radar gözetimi olmadan düşünülemezdi. Uydular ve uzay önemsizleri bile artık radar tarafından izleniyor.

Radarlar güçlendikçe bilim de bu teknolojiyi keşfetti. Hava durumu radarları meteorolojide veya uçakta hava tahminine yardımcı olur. Yerden ay, güneş ve bazı gezegenlerin radar görüntülerini oluşturmak için büyük istasyonlar kullanılabilir. Tersine, dünya uydu tabanlı radar cihazları kullanılarak uzaydan da ölçülebilir ve araştırılabilir.

Metoroloji Genel Müdürlüğü Hareketli Radar görüntüsü için TIKLAYINIZ…

Kaynakça

radar nedir, radar nedir, radar nedir

Rastgele Yazılar

 • iguana Deniz İguanaları Hakkında Bilgiler

  Deniz iguanaları, su ortamında yaşayan ve yosunla beslenen bir deniz sürüngenleridir. Neredeyse sadece alglerden beslenir ve büyük erkekler bu besin […]

 • Voleybol nedir? Voleybol Nedir?

  Voleybol, iki takımın karşı karşıya geldiği ve 6’şar kişiden oluşan ve top bir takımın kendi alanındayken oyuncuların topa elle en […]

 • Ali Kuşçu Ali Kuşçu Kimdir?

  Ali Kuşçu, 1403 yılında Semerkant’ta doğmuştur ve 1474 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Astronom, Matematikçi, İlahiyatçı olarak ön plana çıkmıştır. Hayatı Fars yada Türk olmasıyla alakalı bazı […]

 • Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı

  Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı, Nemrut dağı ve Kommagene Krallığı UNESCO Dünya Kültür mirasında yer alan yerlerden biri olan Nemrut […]

Bir Cevap Yazın