Robot

Robot Nedir?

Robot: bir mühendislik ürünü olması sebebiyle, algılama yetenegi olan, programlanabilen, mekanik ve elektronik birimlerden oluşan, yapay zeka teknolojisi ile canlıların davranışlarını taklit edebilen ve fiziksel yeteneklere sahip öğeler içeren bir teknoloji ürünüdür.

Robotların çalışma prensibi, operatör yardımıyla çalışmanın yanı sıra bilgisayar programlarının kontrolünde de çalışabilir.

Robotlar genel olarak endüstriyel üretimler de kullanılırlar. Ağırlıklı olarak otomotiv sanayide kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı işletmeler de ve hatta evlerde bile kullanılmaya başlamıştır.

Robotları genel olarak Böcek ve Otonom robotlar olarak iki kategoride inceleyebiliriz.

Böcek robotlar, kumanda yardımı ile kontrol edilen bir robot veya daha fazla robotun hareketlerinin belirlenmesi ile gerçekleşir. Kontrol edilen böcek robotların adeti bir kumandada dört haneli sayılara kadar ulaşabilmektedir.

Otonom robotlar ise günümüzde ciddi derecede yoğun bir şekilde kullanılan ve insan hatalarının etkilerini en düşük seviyelere indiren anlık analiz açısından en doğru kararları alabilen otonom robotlar birbirleri arasında iletişim kurarak analiz yapma becerisine sahiptir.

Robotların tarihi
Robotların gelişim süreci

Robotların Tarihi

1970‘li yıllarda kullanılan ilk robotlar, ilk nesil robotlar olarak isimlendirilmiştir. Bu robotlar içinde bulunduğu zaman diliminde elektromekanik ve programlanamayan cihazlardan oluşmuştur.

1980’li yıllarda geliştirilen robotlar ise İkinci nesil robotlar olarak isimlendirilmiştir. Birinci nesil robotlara göre en göze çarpan özelliği programlanabilir olmasıdır. Programlanabilen robotların sayesinde hata payının en aza indirgendiği söylenebilir.

1990’lı yıllardan günümüze kadar gelen robotlar ise üçüncü nesil robotlar olarak isimlendirilmiştir.

Bu robotlar geliştirilmiş programlama teknikleri kullanarak aldığı verileri değerlendirebilen ve sensörlerden aldığı veriyi işleyebilen, taşınabilir veya sabit makinelerdir. Otonom veya böcek robotlar olabilirler.

Günümüzde gelişimini sürdüren dördüncü nesil robotlar ise, yapay zeka teknolojisi bakımından özelliklerinin arttırılarak geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu robotlar fiziksel boyutlarda işlem yapabilen ve kendi kendini kopyalayabilen, kendini tamir edebilen, nano ölçekli cihazlardır.

Robotların Sahip Olduğu Başlıca Özellikler

Algılama: Robotların, bulunduğu çevre faktörlerini anlaması ve algılaması için bazı sensörleri kullanırlar. Bu sensörler insanlardaki duyu organlarından farklı olmayacak bir şekilde;

 • Işık sensörleri,
 • Dokunma ve basınç sensörleri,
 • Kimyasal sensörler,
 • Sonar sensörler gibi gruplara ayrılmıştır. Robot çevresinden bilgi toplamak amacıyla bu sensörleri kullanmaktadır.                 

Hareket: Robotlar hareket edebilmeleri için bulunduğu konumdaki hareketlerini tekerlekler veya iticilerle birlikte, veyahut yürüme özelliği bulunan bacakları ile sağlayabilir.

Enerji: Robotların çalışabilmesi için bir enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu güç elektrik enerjili, güneş enerjili veya pilli olabilir. Bu özellikler robotun yapacağı işe veya bulunacağı ortama göre değişebilir.

Kaynakça

https://www.normbilgi.com/bilim-teknoloji/

Rastgele Yazılar

 • Göbeklitepe Göbeklitepe Yapıları Hakkında Bilgiler

  Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın kuzeydoğusunda Örencik köyü yakınlarında bulunan ve ilk Arkeolojik kazıların 1994 yılında başladığı, bizleri M:Ö: 9000’li yıllara götüren, dünyanın […]

 • Kurbağa embriyossu Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi

  Amerika bilim adamları, yapmış oldukları çalışmayla birlikte Afrika pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerle ilk defa canlı robot üretti. Bu canlı […]

 • Nicola Tesla Nikola Tesla Kimdir?

  Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ın Smiljan kasabasında doğdu. 7 Ocak 1943’te Amerika’nın New York kentinde vefat etti. Bir mucit, […]

 • Timsah Timsah Hakkında Bilgi

  Timsah, ılık bölgelerde yaşar. Tüm türler sık ​​tatlı su (hatta deniz timsahı)özellikle nemli tropikal mevsimlerde). Durgun akıntılara dalmış olarak yaşıyorlar ve günlerini av […]

Bir Cevap Yazın