satranç

Satranç Oyunu ve Satranç Oyun Kuralları Nelerdir?

Satranç oyunu, iki oyuncunun bir oyun tahtasında (satranç tahtası) hareketli parçaları (satranç taşları) değiştirdiği stratejik bir masa oyunudur. Oyunun amacı rakibi kontrol etmek, yani kralına savunamayacak veya kaçamayacak şekilde saldırmaktır.

Satranç dünya çapında bilinir ve derin bir kültürel anlamı vardır. Birçok satranç oyuncusu, bölgesel ve ulusal satranç derneklerine ait olan ve Dünya Satranç Federasyonu’nda (FIDE) dünya çapında bir araya gelen satranç kulüplerinin üyesidir. Satranç turnuvaları özel organizatörler, satranç kulüpleri veya satranç dernekleri tarafından düzenlenir. Satranç bir spor olarak kabul edilir.

satranç tahtası
Satranç Tahtası Üzerinde Oyuna Başlamadan Önceki Dizilim Şeklidir.

Satranç Oyun Kuralları Nelerdir?

Bir oyunun başında satranç tahtasında , 16 beyaz ve 16 siyah olmak üzere toplam 32 taş bulunur. Her iki oyuncunun da, aşağıdaki satranç taşları bulunur:

Bir Takımda;

 • 1 adet şah
 • 1 adet vezir
 • 2 adet fil
 • 2 adet at
 • 2 adet kale
 • 8 adet ise piyon

Satranç tahtası oyuncular arasında yerleştirilir, böylece her oyuncunun perspektifinden sağ altta beyaz bir alan olur. Satranç gösterimine sahip bir tahta için yatay satırlar (aşağıdan yukarıya beyazın bakış açısından), 1’den 8’e kadar sayılarla ve dikey çizgiler (beyazın bakış açısından soldan sağa) a ile h arasındaki harflerle işaretlenir. Beyaz için satranç taşlarının temel konumu a1’den h1’e kadardır: kale, şövalye, fil, kraliçe, kral, fil, şövalye ve kale. Beyaz piyonlar a2’den h2’ye kadar bir sıraya yerleştirilir. Aynı düzenleme a8’den h8’e ve a7’den h7’ye kadar siyah için de geçerlidir, böylece ayna görüntüsündeki şekiller birbirine zıttır.

Beyaz ile başlayan oyuncular sırayla figürleriyle birlikte taşınır. Hareketli oyuncu kendi renginin bir satranç taşını başka bir kareye taşır. 

Bir karede sadece bir taş durabilir. Kendi rengindeki tüm taşlar için alanı engeller yani, bir figürü asla kendi figürüne sahip olan bir alana taşıyamazsınız. Ancak, hedef alanda karşıt bir rakam varsa, oyun tahtasından kaldırılır.

Rakamlar üst üste atlamayabilir. Sadece boş alanlar üzerinde hareket ettirilebilirler: rakibin işgal ettiği ilk alana (dahil) veya kendi figürünüzün işgal ettiği ilk alana kadar.

Tarihçe

Sadece Avrupa satrancı değil, aynı zamanda Xiangqis, Shōgis veya Makruks gibi satranç ailesinin tüm oyunlarının öncüsü muhtemelen kuzey Hindistan’dan kaynaklanmıştır. Bu eski satranca Chaturanga deniyordu.

Satranç oyunu en geç 13. yüzyılda Avrupa’da sağlam bir şekilde kuruldu. 15. yüzyılda, muhtemelen İspanya’da, oyunun kurallarında büyük bir reform yapıldı. Sonraki yüzyıllarda, özellikle Avrupa satranç ustaları oyunun çalışmasına katkıda bulundu.

18. ve 19. yüzyıllarda satranç, oyun tarzını değiştiren ve turnuva oyunlarını ve satranç tanıtımını şekillendiren burjuva kültürünün bir parçası oldu. İlk satranç kulübü daha sonra 1809 yılında Zürih’te kuruldu.

Modern satranç turnuvaları tarihinin başlatılan ilk büyük turnuvası ile başladı. 1886 yılında ilk satranç dünya şampiyonası yapıldı. 1924’te Paris’te Dünya Satranç Federasyonu FIDE kuruldu. 1948’den itibaren FIDE, her üç yılda bir dünya satranç şampiyonası düzenledi. 1945’ten 1990’a kadar Sovyetler Birliği dünyanın hâkim satranç ülkesi ve neredeyse tüm dünya şampiyonlarıydı. Amerikan Bobby Fischer’ın Rus Boris Spasski’ye karşı unvan kazandığı “Yüzyılın Maçı” olarak da bilinen 1972 Dünya Kupası, batı sanayileşmiş ülkelerde satrancın popülerleşmesine yol açtı.

20. yüzyılın sonlarında , PC’ler de satranç bilgisayarları ve satranç programları giderek önem kazandı . Bugün neredeyse istisnasız insan oyunculardan daha üstündürler. Satranç programları en iyi satrançta satranç eğitimi, oyun hazırlama ve oyun analizinde önemli bir rol oynamaktadır.

normbilgi.com

Rastgele Yazılar

 • İnstagram İnstagram Hakkında Temel Bilgiler

  İnstagram , Facebook’un sahibi olduğu bir Amerikan fotoğraf ve video sosyal paylaşım ağı hizmetidir. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulmuştur. İlk olarak Ekim 2010’da iOS’ta piyasaya sürülmüştür. Yayınlar herkese açık olarak veya önceden onaylanmış […]

 • Nicola Tesla Nikola Tesla Kimdir?

  Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ın Smiljan kasabasında doğdu. 7 Ocak 1943’te Amerika’nın New York kentinde vefat etti. Bir mucit, […]

 • golf nedir? Golf Sporu Hakkında Bilgiler

  Golf, geleneksel bir top sporudur. Resmi golf kurallarına uygun olarak, topu deliğe, mümkün olduğunca az vuruşla sokmak önemlidir. Bir golf […]

 • emisyon raporu Elektrikli Otomobiller Hakkında Emisyon Raporu

  Yeni araştırmalarla beraber emisyon raporu, elektrikli otomobillerin aslında karbon emisyonlarını artırabileceğine dair korkuların zararlı bir efsane olduğunu gösteriyor. Medya raporları, […]

Bir Cevap Yazın