Taksim

Taksim Meydanı Hakkında Bilgi

Taksim Meydanı, İstanbul’un Avrupa yakasında merkezi bir yer ve ulaşım merkezidir. İstanbul’un Beyoğlu Şehrinde bulunur.

Tarihi

Beyoğlu’un en yüksek noktasının birkaç metre altındaki yerin adıdır. 1731 yılında inşa edilen 23 km uzunluğunda bir su borusu inşaası başladı ve 1732 sonunda Sultan II. Mahmud adına bir su dağıtım sistemi kuruldu. Bu suyu Kasımpaşa , Galata , Beyoğlu , Fındıklı ve Beşiktaş ilçelerine taşıdığı çeşitli su borularına yapıldı. Şehrin çeşitli genişleme aşamaları sırasında, bu uzun mesafe su borusu 19. yüzyılın başlarına kadar genişletildi. 19. yüzyılın sonunda, Beyoğlu ilçesinde tahmini 10.000 konuttan sadece 80’i bu boru sistemine bağlandı; 19. yüzyıldan önce halihazırda yerinde olan çoğu su tedarik sistemi gibi, halkın büyük çoğunluğunun sularını aldığı kamu kuyuları sağladı. Taksim Meydanı yakınlarındaki saraylar bir istisnaydı. Örneğin, Yıldız Sarayı’nın doğrudan bağlantısı vardı. 1900 civarında bu boru sisteminde suyun yaklaşık üçte birini kullandı. Taksim Meydanı ve Beyoğlu bölgesi çevresindeki evleri temin eden 1880’lerde modern su işleri yapıldıktan sonra Taksim Meydanı’ndaki su dağıtıcısı giderek önemini yitirdi. 1950’lerde boru sistemi de dahil olmak üzere bugünün Taksim Meydanı’ndaki su dağıtım sistemi durduruldu. Belgrad ormanında onları besleyen rezervuarlar , yine de, kısmen su elde etmeye hizmet etmektedir.

Güney ucunda sekizgen bir bina olan asıl taksim , meydanın batı kenarında düz, uzun bir bina olarak kabul edilebilen bir su deposu, su dağıtım sistemine tanıklık ediyor.

Ulaştırma

Taksim Meydanı, İstanbul’un önemli bir trafik merkezidir. Buradan Tarlabaşı Bulvarı Fatih’e , Cumhuriyet Caddesi kuzeyindeki Şişli ilçesine , İnönü Caddesi Beşiktaş’a ve caddeye kadar birçok işlek cadde ilerliyor. ( İstiklal Caddesi ) Tünel Meydanı’na kadar. Eskiden Grande rue de Pera olarak bilinen ikinci cadde , 1990’ların başından beri trafiği az olan bir yaya bölgesi olmuştur.

Meydan, çeşitli otobüs güzergahları için başlangıç ​​veya bitiş noktasıdır ve 2009 yılına kadar İstanbul Metrosu’nun kuzeyindeki Levent bankacılık bölgesine götüren güney terminali olmuştur . Ayrıca, Haziran 2006’dan bu yana , Boğaz feribotlarını ve Boğaz kıyısındaki tramvayı birbirine bağlayan Kabataş-Taksim fünikülerinin dağ istasyonu burada bulunmaktadır .

Bağımsızlık Caddesi boyunca uzanan ve Taksim Meydanı’nda bir dönme döngüsüne sahip olan tarihi tramvay ( Nostaljik Tramvay ) daha turistik açıdan önemlidir .

Çeşitli Yapılar

Cumhuriyet Caddesi’nin sağında ve solunda Talimhane denilen parkın ve komşu alanın topraklarında , yeniçerilerin elit Osmanlı birliklerine ait bir topçu – kışla vardı . İstanbul’un yakalanması sırasında 24 Nisan 1909’da Genç Türkler komutanı Mahmud Şevket Paşa komutasında Makedon birlikleri tarafından savaş sırasında hasar gördü ve daha sonra satıldı. Taksim Stadyumu, 1940 yılında yıkıldı. Talimhane sahası yerine, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ticari binalar ve otellerle inşa edildi.

Meydanın güneyinde Marmara Oteli’nin yüksek katlı binası vardır. 26 katlı ve 96 metre yüksekliğindeki bina 1969 yılında tamamlanmıştır.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • Antilop Antilop Hakkında Bilgiler

  Antilop terimi , Afrika ve Avrasya’nın çeşitli bölgelerine özgü birçok parmaklı geviş getiren hayvan türüne atıfta bulunmak için kullanılır. Antiloplar, sığır, koyun veya keçi olmayan tüm Eski Dünya ruminantlarını kapsayan Bovidae familyasında bir çeşitli grup içerir. Her yıl dökülen geyik boynuzlarının aksine, Kuzey Amerika Antilopları […]

 • cebirin kaşifi Muhammed El Harezmi Kimdir?

  Muhammed El Harezmi (780-850) yılları arasında yaşamış cebirin kaşifi olan bir astronom, teolog ve bir bilgindi. Yaşadığımız yüzyıla kadar ulaşan […]

 • minos Uygarlığı Minos Kültürü Hakkında Bilgiler

  Efsanevi Kral Minos’a göre, Girit Bronz Çağı kültürü Minoan, Girit-Minoan veya Cretomino olarak tanımlanmaktadır. Anakara Yunanistan’ın kabaca eş zamanlı kültürüne […]

 • Nicola Tesla Nikola Tesla Kimdir?

  Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ın Smiljan kasabasında doğdu. 7 Ocak 1943’te Amerika’nın New York kentinde vefat etti. Bir mucit, […]

Bir Cevap Yazın