Tenis

Tenis Nedir?

Saha tenisi olarak da adlandırılan tenis, dikdörtgen bir pistte uygulanan, çizgilerle sınırlanan ve bir ağa bölünen bir raket sporudur. İki oyuncu (tekler) veya iki çift (çiftler) arasında müsabaka şeklinde oynanır. Saha yüzeyi çimento, toprak veya çim olabilir. Oyunun amacı, raketle bir topu fırlatmak suretiyle rakip sahadaki izin verilen sınırlar dahilinde ağı geçerek diğer sahaya sıçramasını sağlamak ve böylece zeminde ikinci bir sıçrama elde ederek sayı almaktır.

Tenis Tarihi

İlk tenis topu referansları Almanya’da “Palmenspiel” (“avuç içi oyunu”) adıyla gerçekleşir, çünkü ilk başta topa elle vurulur. Orijinal tenis doğal çim sahalarında oynanmıştır.18. yüzyılın sonunda Avrupa’da ortaya çıktı [alıntı gerekli] ve başlangıçta İngilizce konuşulan ülkeler, özellikle de üst sınıfları arasında genişletildi. Şu anda, tenis evrensel hale geldi ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde oynanıyor. 1926’dan beri, ilk turun yaratılması ile profesyonel bir spordur. Ayrıca 1896 Atina Olimpiyat Oyunlarından bu yana bir Olimpik spordur.

Tenis Kuralları

 • Raket ve top olmalı
 • Tenis maçı, oyunculardan birinin topa vurup servis kullanmasıyla başlar.
 • Oyuncu 2 servis imkanına sahiptir. Birincisi başarısız olursa, topu oyuna sokmak için başka bir şansınız var.
 • Oyuncu her turda sadece bir kez topa vurabilir.
 • Oyunun alışılmadık bir puanı var: ilk puan 15 puan, ikincisi 30 puan ve üçüncüsü 40 puan olarak sayılır.
 • Maç 2 set veya 3 set ile kazanılır.

Tenis Kortu

Tenis, 23.78 metre uzunluğunda ve 8.23 ​​m genişliğinde dikdörtgen şeklinde bir zemin üzerinde oynanır. Çiftler maçında bu genişlik 10.97 m genişliğinde olmaktadır.

Parçanın uçlarını sınırlayan çizgilere alt çizgiler ve parçanın kenarlarını sınırlayan çizgilere yan çizgiler denir. Ağın her iki tarafında ve ona paralel olarak, ağdan 6.40 m mesafede yanal çizgiler arasına iki çizgi çizilir.

Bu hatlara servis veya servis hatları denir. Ağın her iki tarafında, servis hattı ile ağ arasındaki alan, merkezi bir servis hattı ile servis kutuları adı verilen iki eşit parçaya bölünür. Merkezi servis hattı münferit yan hatlara paralel olarak çizilir ve bunlardan eşit uzaklıkta bulunur.

Her alt çizgi, parkurun içine çizilen ve ayrı yan çizgilere paralel olan 10 cm uzunluğunda merkezi bir işaretle ikiye bölünür. Merkezi servis hattı ve merkezi işaret 5 cm genişliğindedir. Pistin diğer çizgileri, 10 cm genişliğe kadar olabilen alt çizgiler hariç, 2.5 ile 5 cm genişliğindedir. Tüm palet ölçümleri çizgilerin dışından yapılır. Parkurun tüm çizgileri aynı renkte olmalı, böylece yüzeyin rengiyle net bir şekilde kontrast oluşturmalıdır.

Tenis Ağı

Pist, uçları iki direğin üstüne sabitlenen veya iki direğin üstünden 1,07 metre yükseklikte geçen bir ip veya metal bir kablodan asılı bir ağ ile ikiye bölünür. Ağ, ağın iki direği arasındaki boşluğu tamamen dolduracak şekilde tamamen uzatılmıştır ve ağ, tenis topunun geçmemesi için yeterince küçük bir çerçeveye sahiptir. Ağın merkezindeki yükseklik 0.914 m’dir ve burada bir kayış tarafından desteklenir. Halatı veya metal alanı ve ağın üst kısmını kaplayan bir bant vardır. Kuşak ve bant her yerde beyazdır. Metalik ipin veya kablonun maksimum çapı 8 mm’dir. Kuşağın maksimum genişliği 5 cm’dir. Bant her iki tarafta 8 ila 10.35 cm genişliğindedir.

Skor

Her set oyunlardan oluşur. Her oyunda sırayla bir oyuncu servis kullanır. Buna karşılık, oyunlar 15, 30 ve 40 puanlarından oluşur.
Puan sayısı oldukça belirgindir: bir oyuncu bir oyunda ilk puanını kazandığında, puanı 15, ikinci puanı, 30 ve üçüncü puanı, 40 ve bundan sonraki oyunu kazanma aşaması da . Örneğin, her iki oyuncu da 40’a eşit olduğunda, berabere veya “eşit” olduğu söylenir. Bir “avantaj” elde ettikten sonra bir puan kazanan ilk oyuncu veya takım ve bir sonraki puan kazanılırsa oyun alınır, aksi takdirde iki fark elde edilene kadar oyun devam eder.

Rakibine göre en az 2 farkla 6 oyun kazanan ilk setin galibi olur. Skor 6-5 olduğunda her iki oyuncunun veya takımın (7-5) farkını elde etmek için bir oyun daha oynanır. Eğer durum 6-6 olursa “tiebreaker” veya tie-break oynanır ve seti kazanan bu oyundan sonra belirlenir.

Tie-break oyununda iki oyuncudan veya takımdan biri iki farklı skoru elde edene kadar oyun sürer ve puanlama da her sayıda 1,2,3.. şeklinde devam eder.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • satranç Satranç Oyunu ve Satranç Oyun Kuralları Nelerdir?

  Satranç oyunu, iki oyuncunun bir oyun tahtasında (satranç tahtası) hareketli parçaları (satranç taşları) değiştirdiği stratejik bir masa oyunudur. Oyunun amacı rakibi kontrol etmek, yani kralına savunamayacak veya kaçamayacak şekilde saldırmaktır. […]

 • Göbeklitepe Göbeklitepe Yapıları Hakkında Bilgiler

  Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın kuzeydoğusunda Örencik köyü yakınlarında bulunan ve ilk Arkeolojik kazıların 1994 yılında başladığı, bizleri M:Ö: 9000’li yıllara götüren, dünyanın […]

 • playstation 4 PlayStation 4 Nedir? Özellikleri Nedir?

  PlayStation 4, Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen sekizinci nesil ev video oyun konsoludur. Şubat 2013’te PlayStation 3’ün halefi ilan edilen 15 Kasım’da Kuzey Amerika’da, 29 Kasım’da Avrupa, […]

 • wordpress WordPress Hakkında Bilgiler

  WordPress, 27 Mayıs 2003 tarihinde başlatılan ve her türlü web sayfasının oluşturulmasına odaklanan bir içerik yönetim sistemidir. Başlangıçta blogların oluşturulmasında büyük popülerlik kazandı, daha sonra ticari […]

Bir Cevap Yazın