youtube nedir

YouTube Hakkında Bilgiler

YouTube, Amerikan kökenli video paylaşımına adanmış bir web sitesidir. Yayıncılar klip, film, tv şovları ve müzik videoları gibi çeşitli içerikler sunar. Bu platform için içerik oluşturan kişiler genellikle youtuber olarak bilinir.

Şubat 2005’te eski PayPal çalışanı tarafından yaratıldı ve Ekim 2006’da Google Inc. tarafından 1.65 milyar dolar karşılığında satın alındı ve şu anda iştiraklerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. İnternette türünün en yaygın kullanılan web sitesidir. Ceo’su Susan Wojcicki olan Youtube’nin kurucuları Steve Chen, Jawed Karim, Chad Hurley olarak bilinir.

YouTube, W3C’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra tanıtılan ve en popüler web tarayıcıları tarafından desteklenen HTML5 tabanlı bir çevrimiçi oynatıcı kullanır. Geçmişte, oynatıcınız Adobe Flash ile çalışıyordu, ancak bu araç 2016 yılında hurdaya ayrıldı. YouTube videolarına bağlantılar, API’ler kullanarak veya belirli HTML kodlarını gömerek bloglara ve kişisel elektronik sitelere de eklenebilir.

Youtube Kurucuları
Youtube’nin kurucuları (solda)Chad Hurley – Steve Chen – (sağda)Jawed Karim

Tarihi

YouTube, Chad Hurley , Steve Chen ve Jawed Karim tarafından Şubat 2005’te San Bruno , California’da kurulmuştur. Kurucuların hepsi birer PayPal çalışanıydı. Hurley ve Karim mühendis, Chen tasarımcı olarak çalışıyorlardı.

Hurley ve Chen’e göre, YouTube fikri San Francisco’da bir parti sırasında çekilen videoları paylaşmaya çalışırken yaşadıkları zorluklar nedeniyle ortaya çıktı. Bu hikaye çok basitleştirilmiş bir versiyon olarak kabul edildi ve Chen, bu fikrin piyasaya basit bir hikaye sunma ihtiyacı ile desteklenmiş olabileceğini kabul etti. Karim partinin hiç gerçekleşmediğini ve internette video paylaşma fikrinin kendisine ait olduğunu belirtti. Meslektaşları partinin gerçekleştiğini ve Karim’in orijinal fikrinin insanların videolarına göre kendilerini değerlendirebilecekleri bir tanışma sayfası oluşturmak olduğunu belirtti. Karim, kullanıcıların kendi fotoğraflarını yükleyebilecekleri ve daha sonra diğer kullanıcılar tarafından derecelendirilen HotorNot.com adlı bir tanışma sitesinden etkilendiğini kabul eder.

Youtube Yüklenen ilk Video Jawed Karim tarafından 2005 yılında yayınlanmıştır. Jawed Karim videoda bir hayvanat bahçesindedir.

Youtube’ye yüklenen ilk video Jawed karimden gelmiştir. Karim bir hayvanat bahçesinde çekmiş olduğu videoyu 23 Nisan 2005’te paylaşmıştır. Video sadece 18 saniye sürmektedir. İçerik oluşturan yayıncılar bu ilk videodan sonra, her türlü videonun yüklenebileceğini fark etmesiyle beraber, kullanıcılar MySpace sayfalarına YouTube bağlantıları koymaya başladığında trafik hızla yükseldi. Nike şirketi Ekim 2005’te Ronaldinho’nun oynadığı bir noktaya yerleştikten sonra, büyük şirketler YouTube’a ilgi duymaya başladı.

Aralık 2005 itibariyle, sayfaları günde 50 milyon kez ziyaret edildi. Bununla birlikte, başlangıçta Saturday Night Live şovunda yayınlanan Lazy Sunday müzik videosu YouTube’a yüklendikten sonra, görüntülemeler günlük 250 milyon görüntülemeye ulaşmak için tekrar çekildi. Mayıs 2006’ya kadar Alexa.com’a göre YouTube günde 2 milyar görüntülemeye ulaştı ve Ağustos ayının ortalarında çeşitli vesilelerle 7 milyar puana ulaştı New York Post YouTube’un 600 ila 1 milyar ABD Doları arasında olması gerektiğini tahmin etti.

Kronoloji

 • Ekim 2006 itibariyle ofisleri , bir binanın ikinci katında yer alan San Mateo County’de kaldı ve yaklaşık 60 çalışanı vardı. 
 • 2006 yılında Google, YouTube’u 1,65 milyar dolar karşılığında satın aldı. Satın alma sırasında YouTube’da 100 milyon video izlendi ve günlük 65.000 yeni video eklendi. Ayrıca, ayda yaklaşık 72 milyon kişi ziyaret etti. Hurley ve Chen, o sırada şirkette çalışan 67 çalışan gibi pozisyonlarını korudular.
 • Haziran 2008 itibariyle, İnternet’te görüntülenen videoların% 38’i YouTube’dan geldi; en yakın rakip sadece% 4’ü temsil ediyordu. 
 • Ocak 2010’da, ücret karşılığında anında izlenebilen eksiksiz filmlerin bulunduğu bir İnternet video kulübü hizmeti olan YouTube Rentals piyasaya sürüldü.
 • 2015 yılında YouTube kârsız olarak kabul edildi, çünkü 2014’te bir önceki yıl 3 milyar dolara kıyasla 4 milyar dolar gelir bildirdi.
 • Şubat 2015’te YouTube, YouTube Çocuk olarak bilinen bir mobil uygulama başlattı. Uygulama çocuklar için tasarlanmıştır ve içeriği çocuklar için uygun olan kanalların seçimleri ve ebeveyn kontrolü işlevleri ile basitleştirilmiş bir arayüze sahiptir. 
 • Daha sonra, 26 Ağustos 2015’te YouTube, video oyunu odaklı bir alt site olan ve YouTube.com’un Twitch.tv ile rekabet etmeyi amaçlayan bir uygulama olan YouTube Gaming’i başlattı. 
 • 2015 yılında, kullanıcılara reklamsız içerik ve video indirme olanağı sunan YouTube Red adlı premium bir hizmeti de duyuruldu.
 • Google, 10 Ağustos 2015 tarihinde finansal bilgilerindeki değişimin 2015’in dördüncü çeyreğinde başlamasıyla Google’ın holding şirketi olarak hareket etmenin yeni bir şirket olan Alphabet’i oluşturduğunu açıkladı.
 • Google’ın bir yan kuruluşu olarak kalmaya devam ediyor. Ocak 2016’da 215 milyon dolara ofis satın alarak San Bruno merkezini genişletti. Kompleks, 2.800 çalışanı barındırabilir.
 • Ağustos 2017’de mobil uygulama görünümünü de yeniledi. Video platformu, mobil uygulaması için yeni tasarım, oynatma hızları, otomatik görüntüleme ve tam ekran seçenekleri gibi yeni özellikleri tanıttı. 
 • YouTube, logosunu ilk kez 29 Ağustos 2017’de piyasaya sürdü. Şimdi, logoda tüm siyah harfleriyle YouTube kelimesi bulunurken, kırmızı “oynat” sembolü yanda görünüyor.

Kaynakça

Rastgele Yazılar

 • jeoformoloji Jeomorfoloji Nedir?

  Jeomorfoloji, dünya yüzeyinin formlarını, oluşumlarını ve mevcut davranışlarını tanımlamaya, anlamaya odaklanmayı amaçlayan bir dalıdır. Çalışma alanı nedeniyle, jeomorfolojinin diğer bilimlerle bağlantıları vardır. En popüler jeomorfolojik modellerden biri, dünya […]

 • Fok Balığı Fok Balığı Hakkında Bilgiler

  Fok balığı suda yaşayan etoburların taksonudur ve bu nedenle ekolojik olarak deniz memelilerinden biridir. Latince pinna ‘fin’ ve pes ‘foot’ […]

 • mango Mango Hakkında Bilgiler

  Mango, sert çekirdekli astropik ve tropik ağaçlarının vermiş olduğu etli meyveye denir. Bu meyve, Hindistan’dan dünyaya yayılmıştır. Bu türlerin çoğu […]

 • bilim teknoloji Biyoteknoloji Nedir?

  Biyoteknoloji, ürün geliştirmek veya üretmek için canlı sistemleri ve organizmaları veya “belirli kullanım için ürünleri veya işlemleri yapmak veya biyolojik […]

Bir Cevap Yazın